Bodrum Gündem

Gün, birlik olma günüdür

Gün, birlik olma günüdür

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu 7 Ağustos Cumartesi günü bir dizi ziyaret yapmak üzere Bodrum’a geldi. Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Meclis Başkanı İlhan Ersan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un havalimanında karşıladığı TOBB Başkanı ilk olarak BODTO hizmet binasına gelerek istişare toplantısı yaptı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Meclis Üyeleri ve Bodrumlu STK’lar ile görüşen Hisarcıklıoğlu, yangınlar sonrası zarar gören halka yapılabilecek yardım önerileri hakkında bilgi aldı. 

Bodrum Gündem Haber

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Bodrum ziyareti vesilesiyle BODTO’da gerçekleşen istişare toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,  TOBB Başkan Yardımcısı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, TOBB Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülgen, BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan, Meclis Başkan Yardımcısı Engin Başol, Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İbrahim Akkaya, Mehmet Ayaz, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, TOBB Eski Yönetim Kurulu Üyesi ve MUTSO Eski Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Milas Ticaret Odası Başkanı Reşit Özer, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum Esnaf Ve Sanatkârlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, BODTO Yönetim Kurulu Üyeleri Erdem Ağan, Fatih Efe, Arif Ceylan Satı, Alper Özşeker ile Meclis Üyeleri Fatma Nur Tuncer, Zeyyat Aybey, Atilla Serttaş, Zeki Özkeskin, Erol Aktı, Sinan Cingöz, Toros Demirdöven, Şenel Tuncer, Ali Rıza Akdolu, Genel Sekreter Prof. Dr. Fuat Önder, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, BODER Başkanı Ömer Faruk Dengiz ile çeşitli STK temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Gün, birlik olma günüdür…

Yaşanan sıkıntıları dinlemek ve dayanışmayı artırmak için yangın bölgelerinde incelemelerde bulunduklarını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İlk durak Bodrum. Bodrum Ticaret Odası’nda sorunları ve yapılabilecekleri istişare ettik. Oda ve Borsalarımız, ilk günden beri sahada. Gün, birlik olma günüdür.” şeklinde konuştu. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’un yangın başladığı andan itibaren kendileriyle temas halinde olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, konuya olan ilgileri ve başarılı çalışmaları nedeniyle de Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u ayrıca tebrik etti. “Tüm Oda ve Borsalarımız ile birlikte, dayanışma içerisinde yangından zarar gören vatandaşlarımıza yardım edeceğiz.” diyen TOBB Başkanı, Bakanlıklardan gerekli izinleri alarak yardım kampanyası başlattıklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu, bölgeye yaptığı ziyaretin neticesinde bölgenin ihtiyaçlarını Ankara’ya ileteceklerinin altını çizdi.

Bodrum’da eşi benzeri görülmemiş seferberlik yaşandı…

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Bodrum’un büyük bir birlik beraberlik sergileyerek yangını Bodrum merkeze sıçratmamak için mücadele verdiğini belirtti. Başkan Aras yaşanan felaketin doğada ve orman köylülerinde büyük travmalar yarattığını açıkladı. Başkan Aras, “Hasar inanılmaz boyutlarda, köylülerimiz geçim kaynakları yok olmuş durumda, bunun için köylülerimize kesinlikle yardım yapılması gerekiyor, bu desteği acil olarak yapmamız lazım. Onun dışında bölgedeki küçük esnaf desteklenmeli ve bir kampanya başlatılarak tatilciler bölgeye destek vermeye davet edilmeli.” şeklinde konuştu. Bodrum’da tüm firmaların elindeki imkânlar doğrultusunda bölgeyi korumak için aracını gerecini ve personelini seferber ettiğini belirten Başkan Aras Bodrum’da eşi benzeri görülmemiş bir seferberlik yaşandığını açıkladı. Afetlerin geçici değil kalıcı bir tehdit olduğunu vurgulayan Bodrum Belediye Başkanı, yangınlara karşı etkili önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Yanan sadece evler değil, bir yaşam tarzı…

Meclis Başkanı İlhan Ersan ise konuşmasında yangınlarda köylülerin sadece evlerini değil yaşam tarzlarını da kaybettiklerine işaret ederek,  TOBB’un da destekleri ile örnek bir proje hazırlanarak yangında zarar gören köylerin tekrar canlandırılmasını önerdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ve TOBB Yönetim Kurulu Üyelerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür eden BODTO Meclis Başkanı, gösterilen dayanışma ile  Bodrum’un yaralarını kısa sürede saracağını vurguladı.

BODTO yangın yardım önerilerini TOBB Başkanına sundu…

Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na ve TOBB Yönetim Kurulu Üyelerine ziyaretlerinden ötürü teşekkür ederken, bölgenin ihtiyaçlarını ve yardım önerilerini kendisine bir rapor halinde sunacaklarını belirtti. Başkan Kocadon yangınlarda Bodrum’un ciddi bir sınav verdiğine vurgu yaparken, “Bodrum halkı başta olmak üzere, kendini Bodrum’lu hisseden herkes canla başla çalıştı. Gönlünü ortaya koydu. Yangına müdahale konusunda canını dişine taktı. Ben buradan Bodrum Belediyemize, orman ekiplerine, itfaiye birliklerimize, Bodrum’daki tüm kurum ve kuruluşlara, tüm STK’larımıza, Bodrum Ticaret Odası üyelerimize ve gönüllü olarak mücadele eden herkese teşekkür ediyorum. Yangında hızlı müdahalenin, afetlere karşı hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha yaşayarak gördük. Bodrum olarak bu sınavdan çıkarmamız gereken derslerin başında bir afet yönetim merkezi kurarak acil durum planlarımızı devreye sokmak gelmektedir. Diğer açıdan Odalar olarak yangınla daha teknolojik mücadelenin önünü açmamız gerekmektedir.” dedi. Başkan Kocadon, “Bu süreçte yangından zarar gören işletmelerimiz, vatandaşlarımız, canlılarımız ve doğamızla yaralarımızı saracağız. Gün birlikte olup, beraber yeniden ayağa kalkma günüdür. Bölgemizin ihtiyaçları ve önerilerimizi TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na teslim ediyoruz. Onun nezdinde taleplerimizi takip edeceğiz. Turizmin başta tarım ve hayvancılık olmak üzere 58 sektörü etkilediğini düşünürsek, bölge ekonomilerimizin daha fazla yara almaması için halkımızın rezervasyonlarını iptal ettirmeyerek bize destek olmasını bekliyoruz.” derken Bodrum’un mavisiyle, yeşiliyle, tüm renkleriyle bir bütün olduğunu ve bölgenin umut ve mutluluk vermeye devam edeceğine vurgu yapı. “Bodrum’da yanan alanların yeniden filizleneceği, tüm doğal alanlarımızın korunduğu, daha güzel yarınlar için varız.” diyen BODTO Başkanı, yangınlara destek veren BODTO Meclisine ve Meslek Komitesi Üyelerine de ayrıca teşekkürlerini sundu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının ardından yangından dolayı zarar gören bölgeleri ve bu bölgelerdeki Odaları ziyaret etmek üzere BODTO’dan ayrıldı.

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.