enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Eğitim Sen Muğla’dan Dünya Öğretmenler günü mesajı

Eğitim Sen Muğla’dan Dünya Öğretmenler günü mesajı

Eğitim Sen Muğla Şubesi, her yıl 5 Ekim’de kutlanan ve 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanan Dünya Öğretmenler Günü kutlandı. Şube Başkanı Birdal Savran kutlama mesajında, “Aşkla, inatla, umutla mücadeleye devam. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.” dedi.
Bodrum Gündem Haber
Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran şu ifadelerle Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladı; “Dünya Öğretmenler Günü’nün geçmişi, uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından ‘Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanmaktadır. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar, öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olmuştur. 5 Ekim, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO ve ILO tarafından 1994 yılında Dünya Öğretmenler Günü olarak ilan edilmiştir. 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Türkiye’den sadece Eğitim Sen’in üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülkede eş zamanlı olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve haklarına yönelik önemli ve tarihi bir adım olan ‘Tavsiye Kararı’ ile öğretmenlerin sadece okulda değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önem uluslararası düzeyde belgelenmiştir. ‘Öğretmenlerin Statüsü Tavsiye Kararı’, öğretmenlerin konumlarını güçlendirmeyi, haklarını geliştirmeyi ve korumayı amaçlarken, aynı zamanda uluslararası düzeyde yapılmış bir toplu sözleşme niteliği taşımaktadır.’
Kemalpaşa Kaymakamına Tepki…
‘Eğitim emekçileri mücadelesi; yaşadığımız topraklarda birlikte yol yürümenin en güzel türküsüdür.Eğitim emekçileri mücadelesi;  eşit ve özgür bir gelecek mücadelesinden vazgeçmemenin tarihini yazma inadıdır, kararlılığıdır. Eğitim emekçileri mücadelesi; eşitlik, özgürlük, demokrasi, laiklik ve barış için bir yaşam adayan yüzbinlerin hikayesidir.
Sadece insanlığın yaşı ile eşit değil aynı zamanda tarihin gidişatını etkileyen bir mesleğin temsilcileriyiz. Mesleğimizin gereği, yaşamın içinde var olan ile olması gerekeni de öğrencilerimize gösteren, egemenlerin istediklerini değil insanlığın evrensel değerlerini her gün yeniden üretenler olduk; tam da bu nedenle tarih boyunca iktidarların hedefi haline getirildik. Katledildik, ihraç edildik, sürgün edildik ancak hiçbir zaman hayallerimizden ve gerçeğin peşindeki serüvenimizden vaz geçmedik.
Kemalpaşa ÇPAL’yi ziyaret eden Kemalpaşa Kaymakamı M. Faruk Saygın’ın eğitim ve bilim emekçisi arkadaşımızı sınıftan çıkarması kabul edilemez. Yaşanan bu durum, mesleğimizin değersizleştirilmesinin bir sonucudur. Kimse unutmasın ki Kapı Kulu Değil Öğretmeniz.’


Ortak Mücadeleyi Örme Çabalarını Sürdüreceğiz…
‘5 Ekim’de dünyanın her yerinde eğitim ve bilim emekçileri olarak ‘Öğretmen umuttur, gelecektir.’ sesini hep birlikte haykırmaya devam edeceğiz.Haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için Öğretmen Dünyayı Değiştirir; “İktidarın değil, halkın öğretmeniyiz” diyerek haykırmaya devam edeceğiz.
Salgın neoliberal politikaların iflasının; “Virüs zengin, yoksul tanımıyor.” söylemlerinin hiçbir karşılığı olmadığının kanıtıydı. Emekçiler sermayenin, siyasi iktidarların ikbali için yaşamları pahasına çalıştırıldı, başta kamusal sağlık ve kamusal eğitim hakkı olmak üzere en temel hakları ellerinden alındı. Yoksul ailelerin çocuklarının eğitimden kopuşu her geçen gün hızlandı. Eğitimde eşitsizlik derinleşti.
Her gün çocuklar ya sermaye için ucuz iş gücü olmaya zorlandı, ya da gerici, köktenci grupların hedefi haline getirildi.Salgında egemenlerin yazmaya çalıştığı tarihe karşı, emekçilerin, ezilenlerin, eşit ve özgür bir gelecek mücadelesinden vazgeçmeyenlerin tarihini yazma, salgına rağmen her yerde ortak mücadeleyi örme çabalarını sürdürmeye devam edeceğiz.’
Aşkla, İnatla, Umutla Mücadeleye Devam
‘Eğitim emekçileri mücadelesine bir yaşam adayan  arkadaşlarımız, “Biz Çocuklarımıza Onurlu Bir Gelecek Bırakacağız.” diyerek bu topraklardaki tüm çocuklara eşitlikten, özgürlükten, laiklikten, barıştan yana bir geleceği kurma sözü verdi.
Yapraksız çiçek açan ağacın meyvesini;Soğuk kış mevsiminin ölü bir sessizlik ve renksizliğe gömdüğü tabiatı; açtığı çiçeklerle ilk renklendirenler Değerli öğretmenler,
Haklarımız yok sayılsa da emeğimiz değersizleştirilmeye çalışılsa da geleceğimiz belirsizliğe mahkûm edilse de inanıyoruz ki hep birlikte ve yan yana durduğumuz müddetçe başarılı olabilir, bu gidişatı değiştirebiliriz. El ele verip, umudumuzu güçlendirelim. Yeniyi, yeni bir yolu örgütlemenin tam zamanı. İşte: şu güneşten düşen ateşte milyonlarca kırmızı yürek yanıyor. Aşkla, inatla, umutla mücadeleye devam. Hepimizin Dünya Öğretmenler Günü kutlu olsun.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.