Bodrum Gündem

Kocasını Pişiren Kadın 15 Ekim’de sahnede

Kocasını Pişiren Kadın 15 Ekim’de sahnede

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 2021 sezonunu, yeni oyunları “Kocasını Pişiren Kadın” ile açıyor.

Bodrum Gündem Haber

15 Ekim 2021 Cuma günü Saat 20.00’de Nurol Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek prömiyer için, BBŞT Müdürü Rezzan Şebin şu bilgileri verdi: “Maalesef, sağlımız için pandemi koşullarına uygun olarak, koltukların % 50 sini boş bırakıyoruz. Kültür Merkezi girişimizde de aşı ve PCR test kontrolü yapacağız. Oyunumuzun ilk gösterimi olması nedeni ile giriş ücretsiz olacağından, tiyatro severlerimizin telefonla yerlerini ayırtmalarını ve davetiyelerini önceden almalarını önemle rica ediyoruz.  Güzel bir gün geçirmeleri ve daha güzel günlerde buluşmak dileği ile şimdiden iyi seyirler diliyoruz.”

Tiyatro İyileştirir…

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat yönetmeni Hüseyin Akşen’in çağrısı ise şöyle: “Dünyanın çivisi çıkmışken; güce tapanlar yaşayan her şeyi acımasızca yok ederken;  ne yazık ki ülkemiz bu insafsızlığın en ön saflarını zorlamaya devam ediyor. İşte bu zor zamanlarda, sanatın sokaklarına sapın. Şiirler, şarkılar dinleyin, sinemaya girin, sergiler izleyin veya sapın bizim sokağa. Aylardır sizin için hazırladığımız “Kocasını Pişiren Kadın” oyunumuzu izleyin. Gülmeyi hatırlayacaksınız, umutlanacaksınız, sevmeye devam edeceksiniz. Çünkü tiyatro iyileştirir. Bekliyoruz.”

Oyunun Yönetmeni Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinden

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın ve BBŞT’nin kurulduğundan bu yana çok önemsediği Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte projelere imza atmak isteği bir kez daha hayata geçti. Tiyatronun 2018 yılındaki kuruluş kadrosunda, fakülteden mezun   iki öğrenci  oyuncu olarak görev almıştı. Şimdi de,  Debbie İssit’in yazdığı ve çevirisini Yasemin Erbulun’un yaptığı “Kocasını Pişiren Kadın” oyununun yönetmen sandalyesine, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü kurucusu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Filiz Çevik Tan oturuyor. Tan, oyun hakkında şunları söyledi: “Debbie İssit, Kocasını Pişiren Kadın oyunu ile çağımızın -ne yazık ki- kanıksanmış kadın trajedisini yüksek tempolu bir komedi içinde sunmayı başarmış. İki kadının karşısına, temel içgüdülerinden ödün vermeyen bir erkek çıkarmış ve çok bilindik bir aşk üçgeni hikayesinden kara komik bir atmosfer kurmuş . Oyun, coğrafya ayırt etmeyen konusu ile herkese tanıdık gelecek, bu aşinalığın içinden, trajikomik halimizle bizi yüzleştirecek bir seyirlik vadediyor.”

Kültür ve Sanatla Dolu Bir Yıl Geçiriyoruz…

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, tiyatronun sezon açılışı ile ilgili olarak şunları söyledi; “Belediye olarak, her zamanki gibi iddialıyız ve sanatın bütün disiplinlerine destek olacağız. Bodrumlular konser, sergi, tiyatro gibi tüm etkinliklerimizi izleyerek, sanat dolu bir yıl geçirecekler. Bodrum’daki iki salonumuzdan biri olan Nurol Kültür Merkezi’nde, Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu hazırlamış olduğu oyunları sergileyecek; yanı sıra Bodrum’un ve Türkiye’nin önemli tiyatrolarını sizlerle buluşturacak ve tiyatro festivallerine ev sahipliği yapacak. Bodrum Belediye Şehir Tiyatromuz 15 Ekim 2021Cuma akşamı , “Kocasını Pişiren Kadın” adlı oyunları ile erkek egemen toplumu ve kadına şiddeti trajikomik anlatımıyla sahneye taşıyor.  Şehir Tiyatromuza bu güzel oyunları ve yapacakları organizasyonları için teşekkür ediyor, başarılı bir sezon diliyorum.”

Kocasını Pişiren Kadın
Yazar: Debbie İssit Çevirmen: Yasemin Erbulun
Genel Sanat Yönetmeni: Hüseyin Akşen
Yöneten:  Filiz Çevik Tan
Oyuncular: Cansın Yunt, Oğulcan Çelik, Ziba Türk Ateş
Yönetmen Yardımcısı: Sertaç Aydın
Dramatug: Filiz Çevik Tan
Dekor: Kader Aktü/Serkan Aktü
Işık: Murat Uzun
Kostüm: Damla Gürcan Çakır/Ayten Torun
Dans: Seda Tınaz
Bu yapının sahnelenme hakkı yazar Debbie İssit temsilcisi ONK Ajans Ltd. Şti ‘den devralınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.