enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü Kavaklıdere’de bir arada kutlandı

Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Günü Kavaklıdere’de bir arada kutlandı

15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü ile 16 Ekim Dünya Gıda Günü kutlamaları Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda Kavaklıdere İlçesi Menteşe Mahallesinde yapıldı.

Bodrum Gündem Haber 

Kavaklıdere Menteşe Sosyal Tesislerinde yapılan programa, Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven, İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, İlçe protokolü, üretici kadınlar ve öğrenciler katıldı.

Kavaklıdere Menteşe İlkokulu anasınıfı ve 4. sınıf öğrencileri 16 Ekim Dünya Gıda Gününün önemini vurgulayan slogan ve şiirleri ile etkinliğe renk kattılar.

16 Ekim Dünya Gıda Günü ile ilgili olarak Menteşe İlkokulunda İl Müdürlüğü bünyesinde gıda mühendisleri tarafından eğitimler verildi. Konu hakkında her yıl olduğu gibi bu yılda farkındalık çalışmaları yapılarak, özellikle Bakanlığın başlatmış olduğu “Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık” projesinin maskotu “Cano” filmleri izletildi. Tüm katılımcı öğrencilerin yakalarına birer Cano resmi takılarak küçük Cano’lar olarak mesajlarını ilettiler.

Programda kadın üreticiler adına konuşan Gülseren Serim çiftçi olmaktan üretmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çocuklarının da üretken doğayı seven faydalı bireyler olarak yetişmelerine çalıştığını belirten Serim emeği geçen herkese teşekkür etti.

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak sözlerine Dünya Kadın Çiftçiler Günü ve Dünya Gıda Gününü kutlayarak başladı. Kadınların üretimdeki yerlerine ve çocukların gıda korumada bilinçlenmelerinin önemine vurgu yapan İl Müdürü Barış Saylak “Muğla’da Çiftçi Kayıt Sistemimize kayıtlı ve aktif olarak üretim yapan 28 bin 500’e yakın çiftçimizle kocaman bir aileyiz. Bunların yaklaşık 5000 kadın üretici. Kayıtlı olanlar genel olarak erkekler olsa da üretimi yapan kadınlarımızdır.” dedi.

Konuşmasına kadın çiftçilere verilen öneme ve desteğe değinerek devam eden Saylak “Bakanlığımızın vermiş olduğu yatırım ve üretim desteklerinde kadın üreticilere ve özellikle kadın kooperatiflerimize pozitif ayırımcılık sağlıyoruz

Üretimde aktif rol alan siz kadınlarımız sayesinde birlikte güzel çalışmalar ortaya koyduk. Son 5 yılda sadece kadın çiftçilere yönelik Bakanlığımız ve Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 10 projeyi hayata geçirdik. Bu yılda Safran Yetiştiriciliğini kadın üreticilere emanet ediyoruz. Kadın üreticileri kooperatiflerde, ziraat odalarında sahanın her alanında yönetimde görmeyi ve sayıyı arttırmayı istiyoruz.

Hayatın her alanında özellikle kırsalda üreten siz kadınların desteği ve öncülüğüne teşekkür ediyorum. Birlikte üreterek birlikte başarıya ulaşacağımızdan eminim. Kadın mutlu ise herkes mutludur diyerek, sizleri bugün sizleri burada ağırlamaktan mutluluk duyduğumu ifade ediyor,15 Ekim Dünya Çiftçi Kadınlar Gününü kutluyorum.

Bugün 16 Ekim Dünya Gıda Gününü de birlikte kutluyoruz. Bu yaşanan pandemi süreci sağlıklı gıda arzının önemini bir kez daha gösterdi. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da küresel çapta gıda güvenliği üzerinde yıkıcı etkileri olan COVID-19 salgınının gölgesinde kutlanacak olan 2021 Yılı Dünya Gıda Gününün bu yıl ki teması olan  “Eylemlerimiz geleceğimizdir: Daha İyi Üretim, Daha İyi Beslenme, Daha İyi Çevre ve Daha İyi Yaşam” çerçevesinde küresel farkındalığın artırılmasını hedefliyoruz.”

Her yıl Dünya Gıda Günü kapsamında açlık, açlıkla mücadele, yetersiz beslenme, kaynakların paylaşımı ve insanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için zaruri ihtiyaçlarından olan gıda için tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Saylak, “hiçbir kaynak sonsuz değildir” sözleriyle konuşması tamamladı. Bu coşkulu kutlama için Kavaklıdere çiftçisine, öğrencilerine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Belediye Başkanı Mehmet Demir yaptığı konuşmada iki önemli etkinliğin ilçelerinde konuşmasında yapılmasından duyduğu memnuniyeti bildirerek “Burada kadın üreticilerin emeği ile Vali Hanım Çileği projesi ile tarımsal üretimimiz çok önemli boyutlara geldi. Üretim noktasında artış göstermiş, Sayın Valimiz Orhan Tavlı Beyin desteği ile üst seviyelere taşınmıştır. Birçok alanda üretimimiz üst seviyede olup; Kavaklıdere coğrafi işaretli cevizini, çam fıstığımızı tanıtmalıyız. Kadın çiftçilerimizi başarılarından dolayı kutluyorum. Dünya Gıda Gününe gelirsek dünyada israfın önüne geçerek açlığı önleyebilir, üretimi destekleyebilir ve tarımsal alanda kullanılan suyunda tasarrufunu sağlayabiliriz. Suyun önemini bilerek kullanmalıyız. Vahşi sulamadan vazgeçmeliyiz. Tasarruflu olmalı üretimi desteklemeliyiz. İl Müdürlüğüne bu etkinliği İlçemizde yaptığı için teşekkür ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Kavaklıdere Kaymakamı Oray Güven konuşmasında “Bugün iki önemli günü kutlamanın sevincini yaşıyoruz. 15 Ekim Dünya kadın Çiftçiler Günü ile 16 Ekim Dünya Gıda Günü. Üretimi desteklemek ve israfı önlemek bu konuda yapılacak en önemli adımlar olacaktır. Kavaklıdere’ye geldiğimde yapılan üretimi görünce çok mutlu oldum. Kadın çiftçilerimizin bu çalışkanlığı ve üretkenliği bizi çok memnun etti. Bu anlamda kadınlarımıza her türlü desteği vermeye hazırız. Ayrıca gıda israfını önleyerek üretimi destekleyebiliriz, açlığın önüne geçebiliriz. Verilen mesajların hepsi çok önemli mesajlardı. Güzel ve coşkulu bir kutlama oldu. Burada bu etkinliğin düzenlenmesi bizi bir hayli memnun etti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kadın çiftçiler günü ve dünya gıda gününü kutluyorum.” dedi.

Kadın çiftçilere ile öğrencilere çiçek ve hediyelerin verilmesi ile devam eden programda; Kavaklıdere kadın çiftçilerinin kendi ürettikleri sebze ve meyvelerden hazırladıkları ev yapımı ürünlerin sergilendiği stantlara ilgi yoğun oldu.

Program kutlama pastasının kesilmesi ve ikramlarla sona erdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.