Bodrum Gündem

Dilek Türker ve Türkün Ateşle İmtihanı

‘Gece en karanlık ve ebedi göründüğü zaman gün ışığı en yakındır’

İnsanları düşündüren, düşündürürken güldüren ve ders vermek amacıyla yazılan yazı türünün adı tiyatrodur. Medya ortamında oyunun duyurusunu gördüm. Facebook arkadaşım olan Devlet Sanatçısı Dilek Türker ile iletişimde bulundum. Nezih insan Oğuz Kemal Özkan’ın gönderme inceliğini gösterdiği davetiyle ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ adlı oyunu izlemek üzere CRR Salonunda oldum.

Gala gösterimine ÇYDD Başkanı Ayşe Yüksel, şair Ataol Behramoğlu, tarihçi İlber Ortaylı, yazar İhsan Eliaçık, sanatçı Tamer Levent, sanatçı Zerrin Arbaş, sanatçı Özgür Efe Yeşilpınar, sanatçı Ayşegül Yalçıner, ses sanatçısı Reyhan Cansu, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Ragıp Ertuğrul, Tiyatro Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nazif Uslu, Eğitimci Yazar Muhsin Durucan ve pek çok değerli konuk katıldı. Oyun sonunda devlet sanatçısı Dilek Türker, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve tüm tiyatro severlere teşekkür etti.

Tiyatro Ayna’nın ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ oyunu İstanbul Cemal Reşit Rey Sahnesi’nde gerçekleşen gala ile tiyatro severlerle buluştu.

Dilek Türker – Tiyatro Ayna,  “Cumhuriyetimizin Aydın/ Aydınlık Kadınları’’ projesine, bu projenin üçüncü oyunu olan Halide Edip Adıvar’ın Kurtuluş Savaşı anılarını içeren ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ ile devam ediyor. Usta oyuncular Dilek Türker ve Tayfun Yılmaz tarafından sahnelenen oyun, Hakan Altıner tarafından oyunlaştırıldı ve yönetildi.

Anılarına yazdığı önsözde: “Anlatacaklarım basit şeylerdir…” diye başlayan Halide Edip Adıvar, İzmir’in işgali ile başlayıp kentin kurtuluşu ile arasına sığan dönemde, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onlarca insanın canları pahasına bu vatanı nasıl kurtardıklarını, yalın ve tarafsız bir dille anlatıyor.

Oyunda devlet sanatçısı Dilek Türker, iki farklı yaştaki ‘Halide’ye hayat verirken; Tayfun Yılmaz, Mustafa Kemal’den İsmet İnönü’ye, Dr. Adnan’dan Arslan Kaptan’a 16 farklı karakteri canlandırıyor.

Oyunun yardımcı yönetmenliğini Damla Cercisoğlu yaparken, dekor tasarımı Cihan Aşar’a, kostüm tasarım Nihal Kaplangı’ya, ışık tasarımı Nejat Karaorman’a, afiş fotoğrafları Melih Berk’e, afiş resmi usta ressam Ertuğrul Ateş’e ait. Oyunun özgün müzikleri ise dünya çapında besteci Tuluyhan Uğurlu’nun ‘Mustafa Kemal/Güneşin Askerleri’ adlı eserinden seçildi.

Dilek Türker – Tiyatro Ayna,  “Cumhuriyetimizin Aydın/ Aydınlık Kadınları’’ projesinin ilkini Nezihe Araz’ın  ‘Latife’ adlı oyunuyla gerçekleştirmiş ve daha sonra Türkan Saylan’ın yaşamını anlatan ‘Türkan’ adlı oyun ile projeyi sürdürmüştü.

‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’, 5 Kasım’da Ataşehir Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde 10-11 Kasım tarihlerinde de Ankara Gençlik Parkı’nda sanatseverlerle buluşacağını sanatseverlere duyururum.

Dilek Türker & Tayfun Yılmaz ikilisi yanı sıra, oyunda emeği geçenleri ayrı ayrı kutluyor, başarılarının artarak sürmesini diliyorum.

Muhsin Durucan

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.