enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Esnafın Defterini Dürdünüz!

Esnafın Defterini Dürdünüz!

Ticaret Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Ticaret Bakanı Mehmet Muş Komisyona geldiğinde “Esnaf 0 faizli can suyu kredisi istiyor. Sayenizde esnaf can çekişiyor. Esnafa kulak verin…” diyerek karşıladı.

Bodrum Gündem Haber

CHP’li vekiller AKP’li Komisyon üyelerini ellerinde  “Ekonominin kitabını yazamadınız ama esnafın defterini dürdünüz”, “Para nasıl pula çevrilir? yazılı pankartlar açarak karşıladılar.

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin; Sayın Bakan, ekonominin kitabını yazamadınız ama esnafın defterini amiyane tabirle “bir güzel dürdünüz”. Küçük esnaf iyice küçüldü, günü kurtarmaya çalışıyor. Pandemide sosyal destek vermeden aç kapa yapa yapa esnafı bitirdiniz, âdeta esnafı yüzüstü bıraktınız, sonra da olmayan gelirle “Borcunu öde.” dediniz. Hangi birinin altından kalkacak bu esnaf? Kısacası sayenizde esnaf can çekiyor Sayın Bakan. Yaşamaktan geçti, hayatta kalmaya çalışıyor. “Yapılandırma yapacağız.” dediniz, vergi dairelerinin önü İş ve İşçi Bulma Kurumunun önü gibi uzun kuyruklarla doldu. Borcunu yapılandıran esnafın ilk taksitini peşin ödemesi gerekiyordu, onu bile borç alarak ödedi esnafımız. Borcu borçla ödemeye çalışmak ekonomik kurala döndü. Sattığının yerine yenisini koyan esnaf var mı derseniz zaten yok. Pandeminin başından beri 150 binden fazla esnaf kepenk kapattı, esnaf hâlâ SGK ve BAĞ-KUR priminin kirasını ödeyemiyor, doğal gaza, elektriğe gelen zamlar belli, bu zamlar devam ettiği sürece esnafımız da kepenk kapatmaya devam edecek. Esnaf için ne var bu bütçede Sayın Bakan?”  dedi.

ESNAF 0 FAİZLİ CANSUYU KREDİSİ İSTİYOR…

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin konuşmasını şöyle sürdürdü; “Sunumunuzda siz de belirttiniz: 2 milyon esnafımız var, hibe desteği sadece 8,9 milyar lira, devede kulak gerisi borç, faiz, öteleme. Bir de Sayın Bakan ben içinden çıkamadım, hesaplayamadım, esnafa verilen 8,9 milyar lira hibenin 2001 yılı itibarıyla millî gelire oranı nedir? Esnaf öteleme değil, nakit desteği, 0 faizli can suyu kredisi istiyor Sayın Bakan…”

ESNAF AYAĞA KALKARSA TÜRKİYE AYAĞA KALKAR

“Esnaf ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. Esnaflarımızın taleplerine kulak vermemiz gerekiyor…” sözleri ile konuşmasına devam eden CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Kısaca acil taleplere değinmek istiyorum; Bir esnafın altmış günden fazla prim borcu olması nedeniyle ne kendisi ne de ailesi sağlık hizmetinden yararlanamamaktadır. Süre uzatmak çözüm değildir. Esnaflarımız sağlık hizmetinden prim borcu olup olmamasına bakılmaksızın aileleriyle birlikte yararlanabilmelidir. Önemli bir talep de geriye dönük borçlanma. Daha önce esnafa 1982-2000 ve 2000-2008 tarihleri arasında geriye dönük borçlanma hakkı tanınmıştı, bu haktan yararlanamamış olan esnaf ve sanatkârlarımıza benzer bir hak tanınmalıdır…” dedi.

PRİM ÖDEME GÜNLERİ  4/A’LILARLA EŞİTLENMELİDİR

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin açıklamalarına şu şekilde devam etti; “Diğer bir konu, bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Reformu’yla prim ödeme gün sayısı 4/A’lı sigortalılar için 7200, 4/B’li ve 4/C’li sigortalılar için 9000 gün olarak belirlenmiştir. 4C’liler devlet memurları, 4B’liler ise muhtarlar, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımsal faaliyette bulunanlardır. Esnaf ve sanatkârların iş güvencesinin devlet memurlarıyla bir olduğunu düşünmek mümkün değildir. Türkiye’de esnaf ve sanatkârların faaliyet sürelerinin kısalığı ve iflas etme oranlarının yüksekliği de göz önünde tutulduğunda 4/B’li sigortalıların prim ödeme gün sayısının 4/A’lı sigortalılara eşitlenmesi hakkaniyetin gereği olacaktır. Prim ödeme gün sayısını doldurup yaşı bekleyen 4/B’lilerin durumudur. 4/B’li sigortalılar emeklilik prim gün sayısını doldurduğu hâlde vergi kayıtlarının açık olması sebebiyle faaliyetine devam ediyorsa sigorta primi ödemeye devam etmek durumundadır. Esnafımızın yaşı doldurana kadar isteğe bağlı olarak prim ödenmeye devam etmesi hakkaniyetli olacaktır…”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.