enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kırmızıbiber ile metabolizmanızı hızlandırın

Kırmızıbiber ile metabolizmanızı hızlandırın

Hızlı bir metabolizma kilo verme sürecini kolaylaştırmaktadır. Fiziksel aktivite, bol su ve bazı metabolizma hızlandırıcı besinler bu noktada en önemli yardımcılardır. Metabolizma hızlandırmada kırmızıbiberin etkisi oldukça büyüktür. Diyetisyenler kırmızıbiberin metabolizma hızlandırmadaki etkisi hakkında bilgiler verdi.

Bodrum Gündem Haber

Metabolizma hızlandırmada kırmızıbiberin etkisinin oldukça büyük olduğunu ifade eden Diyetisyenler kırmızıbiberin metabolizma hızlandırmadaki etkisi hakkında verdikleri bilgiler şu şekilde;

Kapsaisin Sayesinde Metabolizmayı Hızlandırır

Kırmızıbiber; içerisindeki acı lezzetini veren kapsaisin sayesinde metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır. Kapsaisin; sempatik sinir sistemi uyararak adrenal medulladan kateşolaminlerin salgılanmasını sağlar ve bu sayede enerji ve yağ metabolizmasını hızlandırır.  

Obezite Oluşumunu Engelleyebilir 

Kırmızıbiber, yemek sonrası vücuttaki metabolizmayı hızlandırarak besinlerin yakılmasını uyarır, iştahı baskılayarak alınan enerji miktarını azaltır ve bu sayede vücuttaki yağ kitlesinin azalmasını sağlar. Böylece obezite oluşumu engellenebilir.  

Japon Araştırmacılar Bu Bilgiyi Destekliyor 

Japon araştırıcılar tarafından yürütülen klinik çalışmalarda kırmızıbiberin iştahı baskıladığı, toplam alınan besin miktarında azalmayı sağladığı ve metabolizmayı hızlandırdığı gözlemlenmiştir. 

Başka bir çalışmada ise gönüllülerin bir kısmına kırmızıbiberin etkili maddesi kapsaisin kapsül halinde yutturularak, diğer bir kısmına ise kapsaisin domates suyu içerisine ilave edilerek verilmiş. Sonuçta, gün içerisinde alınan enerji miktarının kapsaisinin domates suyu içerisinde verilmesi ile daha belirgin bir şekilde azaldığı gözlenmiş. Yani kapsaisin ağızdan temas ile verildiğinde iştahı daha yüksek oranda baskılamış. Ağız yoluyla besin içerisinde alınan kırmızıbiber sempatik sinir sistemini uyararak iştahı baskılamayı sağlamıştır. 

Mide-Bağırsak Problemleri Olanlar Dikkat

Unutulmamalıdır ki tek bir besinden mucize beklemek oldukça yanlıştır. Ilımlı düzeyde kırmızıbiber tüketimi yapılmalıdır. Fazla miktarda tüketmek mide-bağırsak sisteminde tahrişe sebep olabilir. Ayrıca mide-bağırsak problemi yaşayan bireyler de kırmızıbiber tüketimini minimal düzeylere indirgemelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.