enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Maden suyu seçerken bunlara dikkat edin

Maden suyu seçerken bunlara dikkat edin

Gün içerisinde vücuttan çeşitli şekilde atılan su ve mineralleri yerine koymak için günde 1-2 şişe maden suyu içilebilir. Peki, maden suyu alırken nelere dikkat etmeliyiz? Gıda Mühendisleri maden suyu seçerken dikkat edilmesi gereken önemli noktaları sıraladı.

Bodrum Gündem Haber

Sodyum Diyetine Uygundur İbaresi Olan Maden Suyunu Tercih Edin…

Ülkemizde tuz tüketimi genellikle yüksektir. Aşırı tuz alınması yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı, idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığından kemik erimesi sorunu için ciddi bir risk oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de düşük sodyum içerikli olanlar tercih edilmeli. Ayrıca fazla tuz içeren maden suları, idrarla kalsiyum atılımını hızlandırdığından kemik erimesi sorunu için ciddi bir risk oluşturur. Bu yüzden günlük maden suyu tüketiminizi sınırlamalı veya düşük sodyumlu olanları tercih etmelisiniz. Düşük sodyumlu maden suyu etiketlerinde “Sodyum diyetine uygundur” ibaresi bulunmaktadır.

Kaynağından İşlem Görmeden Şişelenen Maden Suyunu Tüketin…

Kaynağında tam otomatik makineler ile el değmeden şişelenen maden sularının alınması, maden suyunun yapısının bozulmadan ve herhangi bir fiziksel işlem görmeden ambalajlanarak tüketiciye sunulmaktadır. Bazı maden suyu şişelerinin üzerinde “ozonla zenginleştirilmiştir.” ibaresi yer almakta ve fiziksel bir ön işlemden geçirildiği kastedilmektedir. Kaynağından işlem görmeden şişelenen madensularının tüketilmesi önerilmektedir.

Maden Suyunu Soğuk İçin…

Mineralli sular da dâhil tüm “gazlı” ürünlerin soğuk içilmesinin önerilmesi de içecek içinde çözünmüş olan karbondioksitin soğukta daha iyi korunabilmesinden kaynaklanmaktadır. Kaynağından soğuk olarak çıkan maden sularında karbondioksit oranı bu nedenle sıcak çıkan maden sularına göre daha fazladır. Kaynağından soğuk çıkan maden sularını kaynaktan içtiğinizde doğal karbondioksitin yüksek olması nedeniyle keyifle içebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.