enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığına dikkat

Bacaklarda oluşan damar tıkanıklığına dikkat

Bacak atardamarlarının içerisinde damar tıkanıklığına neden olan içi kolestrol dolu plakların oluşması sonucunda damarın içindeki kan akan boşluğun daralmasına bacak damar tıkanıklığı denir. Kardiyoloji Uzmanları bacaklarda oluşan damar tıkanıkları hakkında bilgiler verdi.

Bodrum Gündem Haber

Plakların içerisindeki kolesterol zamanla artarak plak hacmini arttırır. Damarları tıkayan asıl sebep budur. Kardiyoloji Uzmanlarının bacaklarda oluşan damar tıkanıkları hakkında verdikleri bilgiler şu yönde;

Bacak Damar Tıkanıklığının Belirtileri

Ağrı… Bacak damar tıkanıklığının en önemli belirtisi bacak ağrısıdır. Ağrı yürürken, merdiven çıkarken, yokuş çıkarken; yani efor sarf ederken olur, istirahat halinde azalarak kaybolur. Kaslarda hissedilen bir ağrıdır. Hasta efor sarf ederken kas ağrısı çeker, daha da zorlanırsa kramp girer. “Bacaklarımda damar tıkanıklığı var mı” diye merak eden hastaların dikkat etmesi gereken şey kaslardaki ağrının yürürken, merdiven çıkarken ve yokuş çıkarken ortaya çıkıp dinlenince geçmesidir. Bu hastalarda bacak damar tıkanıklığı olma ihtimali vardır. Ciddi bacak damar tıkanıklığı olan kişilerde ayaklarda yaralar açılabilir. Bunun sonucunda ayakları kesilmek zorunda olan hastalar vardır.

Bacak Damar Tıkanıklığının Nedenleri

Sigara, Genetik etmenler, Şeker hastalığı, Yüksek kolesterol, Diyaliz hastaları, Hareketsiz yaşam tarzı, Sağlıksız beslenme.

Bacak damak tıkanıklığının en önemli nedeni sigaradır. Sigara içen hastanın bacağında damar tıkanıklığı olma ihtimali çok yüksektir. Bunun dışında genetik faktörler de önemlidir. Ailesinde bacak damar tıkanıklığı olan bir kişinin bu sorunla karşılaşma olasılığı, olmayanlara göre fazladır.

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığının tedavisinde ilk olarak mutlaka kan sulandırıcı ve bacak damarlarını genişletici ilaç verilir. Eğer bu tedaviyle hastanın şikâyetleri gerilemezse en ideal tedavi yöntemi anjiyoplastidir. Anjiyoplasti, hastanın damarlarına bir kateterle (plastik boru) girilerek, anjiyo ile görüntüledikten sonra tıkalı yerlerin balonla açılması işlemidir. İhtiyaç duyulması halinde bu işlem sırasında damara stent (boru şeklinde metal tel örgü) de yerleştirilebilir. İlaç tedavisi ve anjiyoplasti dışında bir başka yöntem bypass’tır. Yapay bir damarla bu damarlara paralel bir bağlantı (bypass) yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.