enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Karya Tarım Ürünleri ve Mamulleri Kümesi İhracatı Geliştirme Projesi hazırlıkları sürüyor

Karya Tarım Ürünleri ve Mamulleri Kümesi İhracatı Geliştirme Projesi hazırlıkları sürüyor
28.03.2022
0
A+
A-

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Bodrum Ziraat Odası işbirliğiyle, Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen “Uluslararası  Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) Programı”na başvuru yapılacak.

Bodrum Gündem Haber
Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin uluslararası piyasalardaki rekabet gücünü kümelenme ile artırıp, yurtdışı pazarlarına etkin bir biçimde açılmalarının sağlanması ve ihracaatın artırılması hedeflenen programa, Bodrum’dan tarım ve gıda sektöründeki en az 11 firma proje ortağı olarak katılacak. Bu firmalar ortak hedef ve ortak pazarlama faaliyetleri etrafında bir araya gelerek pazar gücünü artıracak. Farklı sektörlerde 2010 yılından beri bakanlıkça desteklenen UR-GE projelerinde, firmaların ihtiyaç analizi, eğitim, fuar giderleri, tercüman, küme tanıtım giderleri gibi giderlerini içeren yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin yüzde 75’i bakanlık tarafından karşılanıyor.
Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Ziraat Odası’nın proje ortağı olduğu ve ilçede bir ilk olacak  “Karya Tarım Ürünleri ve Mamulleri Kümesi İhracatı Geliştirme Projesi”nin başvuru hazırlıklarının devam ettiği bildirildi. Tarım ve gıda alanında hizmet veren en az 4 firmanın daha kümelenmeye dahil olması ile projenin başvuruya hazır hale geleceği öğrenildi. Bu kümelenme projesinde yer almak isteyenler,  Bodrum Ziraat Odası veya Bodrum Ticaret Odası ile iletişime geçebilirler.
Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç,  ilçedeki üretimi ve ihracatını canlandırmayı hedefledikleri bu proji en kısa sürede bakanlığa sunmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Katılımın artmasıyla projenin daha da başarılı olacağını ifade eden Melengeç, herkes için verimli ve kazançlı bir süreç olması temennisinde bulundu.
BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise, işbirliği ve güç birliğinin önemini benimseyen bir kurum olduklarını söyledi. Başkan Kocadon, “Odamız, yat imalatı iş kümesinin ardından Bodrum’un sürdürülebilir ekonomisi ile turizm potansiyelinin birlikte geliştirilmesi amacıyla tarım ürünleri kümesinin oluşturulması çalışmalarına başladı. Bodrum Ziraat Odası ile birlikte UR-GE desteğinden faydalanarak Bodrum’da gıda üreticisi işletmelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Böylece turizm sektörü başta olmak üzere imalat ve tarım sektörlerinin birlikte gelişmesi için çalışma yapmış olacağız. Bu da ilerleyen dönemde bölgemizde agro turizm rotasının oluşturulmasını sağlayacaktır. Projeye katılmak isteyen üyelerimizin Odamız ile iletişime geçmesini rica ediyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.