Bodrum Gündem

Halkın ücret ödemeksizin kullanacağı alan bırakılmamıştır

Halkın ücret ödemeksizin kullanacağı alan bırakılmamıştır
16.05.2022
0
A+
A-

Akyaka Orman Kampında halkın kıyı kullanımını engelleyen işgalleri ile ilgili MUÇEP Gökova Meclisi CİMER üzerinden şikâyette bulundu.

Bodrum Gündem Haber

Muğla’nın Ula İlçesine bağlı Akyaka Orman Kampında Muğla’ya Hizmet Vakfı isimli ticari işletme, kıyı ve sahil şeridinde şezlonglar yerleştirmek ve çitlerle, ahşap platformlarla ayrılmış alanlar oluşturmak yoluyla halkın kıyıya erişiminin önünde engeller oluşturduğu belirtilen dilekçede “Kullanımı için ücret talep edilen şezlonglarla tamamen kaplanan bu alanlarda yurttaşların kendi malzemesini kullanarak ücret ödemeksizin kullanabileceği alan bırakılmamıştır.” denildi.
MUÇEP Gökova Meclisi’nin CİMER üzerinden bulunduğu şikayet şu ifadeler ile devam etti;

“Kıyı Kanununun 1. Maddesinde “Bu Kanun, deniz, tabii ve suni göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir” denilmiştir.
Yine aynı kanunun 5. Maddesinde “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir”  denilmektedir.
Yukarıda tarif edilen;  herkesin değil, yalnızca ücret ödeyenlerin kıyı şeridini kullanabildiği uygulamanın kamu kararı gözetmediği ve Kıyı Kanunun hükümlerine aykırı olduğu açıktır.
Akyaka Orman Kampında Kıyı Kanununa aykırılıklara son verilerek halkın kıyı alanına serbest erişiminin önündeki engellerin kaldırılması ve kamu yararının öne çıkarılması için gereğinin yapılmasını arz ederim.”

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.