Bodrum Gündem

12 Eylül örgütlü emeğin belini kırarak bugünkü sömürü düzenini yarattı

12 Eylül örgütlü emeğin belini kırarak bugünkü sömürü düzenini yarattı
12.09.2022
0
A+
A-

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Bodrum Gündem Haber

“12 Eylül örgütlü emeğin belini kırarak bugünkü sömürü düzenini yarattı” diyen Girgin şunları söyledi:

Ülkemizdeki Neoliberal Politikaların Temelinde 12 Eylül Var…

Her şeyden önce şu tespiti yapmak gerekiyor. AKP 12 Eylül’ün açık ve net bir devamcısıdır. Bugün ülkemizdeki Tek Adam Rejimi 12 Eylülcülerin rüyalarını süsleyecek derecede anti-demokratiktir.

Böyle bir anti-demokratik düzen olmadan, sınırsız sömürü anlamına gelen; emeğin güvencesiz koşullara mahkûm edildiği, eğitimin ve sağlığın paralılaştırıldığı bir düzeni inşa etmek mümkün değildi. 12 Eylül bunun için bütün örgütlü toplumu yok etmiş, yurttaşlık bilincinde onulmaz yaralar açmak pahasına, Anayasa’yı, bütün demokratik kurumları lağvederek, dizginsiz sömürü anlamına gelen neoliberalizmin temellerini atmıştır. Dönemin TİSK Başkanı Halit Narin’in “20 yıl işçiler güldü biz ağladık, şimdi gülme sırası bizde” sözü bunun en net ifadelerinden biridir.

AKP’nin Emek Düşmanı Politikalarıyla Hesaplaşmak 12 Eylül’le De Hesaplaşmaktır

Tek Adam Rejimi büyük bir iflasın içinde. Bu iflasın bedelini ne yazık ki toplum olarak hep beraber ödüyoruz. Tek Adam Rejimi’ni demokratik yollardan, seçimle tarihin tozlu raflarına kaldıracağız. Bunu yapmak demek, 12 Eylül’ün bıraktığı miras üzerinde köklenen sömürü düzeniyle, emek düşmanı politikalarla hesaplaşmak, 12 Eylül’ün mağdurlarıyla helalleşmek demektir.

Tek Adam Rejimi’ne karşı yürüttüğümüz mücadele, Cumhuriyetin 2. yüzyılında, hak temelli bir sosyal devleti inşa etmek içindir. Bu aynı zamanda 12 Eylül’ün yok etmeye çalıştığı “hakları olan yurttaş” anlayışını tekrar diriltmektir.

Eğitim Politikalarını Bilimsel Ve Eşitlik İlkesine Dayalı Bir Anlayışla Yeniden Yapılandıracağız

Bu yıl okulların açılışı 12 Eylül’e denk geldi. 12 Eylül’ün eğitimde yarattığı tahribatın en açık göstergelerinden birisi öğretmen örgütlülüklerine verdiği zarardır. Bu tahribat, Haklarını isteyen öğretmenleri sokakta coplayan zihniyet ile devam ediyor. Eğitim politikalarını bilimsel ve eşitlik ilkesine dayalı bir anlayışla yeniden yapılandıracağız. Öğretmenlerin örgütlenmesi önündeki bütün engelleri kaldıracağız. Bu 12 Eylül’de bedel ödeyen bütün değerlerimize yönelik borcumuzdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.