Bodrum Gündem

ABD’nin Arizona eyaletinde kritik seçimi Demokrat Senatör Kelly kazandı

ABD’DE 8 KASIM’DA YAPILAN ARA SEÇİMLERİN ARDINDAN OY SAYMA İŞLEMİNİN DEVAM ETTİĞİ ARİZONA EYALETİNDE DEMOKRAT SENATÖR MARK KELLY, SEÇİMİ KAZANARAK KOLTUĞUNU KORDU. BÖYLECE CUMHURİYETÇİLER GİBİ DEMOKRATLAR DA SENATO’DA 49 KOLTUĞA ULAŞTI. SENATO’DAKİ ÜSTÜNLÜK, NEVADA VE GEORGİA EYALETLERİNDEKİ SEÇİM SONUÇLARININ ARDINDAN BELLİ OLACAK.

ABD’nin Arizona eyaletinde kritik seçimi Demokrat Senatör Kelly kazandı
12.11.2022
0
A+
A-

ABD’de 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerin ardından oy sayma işleminin devam ettiği Arizona eyaletinde Demokrat Senatör Mark Kelly, seçimi kazanarak koltuğunu kordu. Böylece Cumhuriyetçiler gibi Demokratlar da Senato’da 49 koltuğa ulaştı. Senato’daki üstünlük, Nevada ve Georgia eyaletlerindeki seçim sonuçlarının ardından belli olacak.

ABD’de 8 Kasım’da yapılan ara seçimlerin ardından resmi olmayan sonuçlara göre Arizona’da Senato yarışının galibi Demokrat Mark Kelly oldu. Cumhuriyetçi rakibi Blake Masters’ı mağlup eden Kelly, yeniden Senato’ya seçilerek koltuğunu korumayı başardı. Böylece Demokratlar, Senato’da 49 koltuğa ulaşarak Cumhuriyetçileri yakaladı. Senato’da hangi tarafın üstünlük sağlayacağı, Nevada ve Georgia eyaletindeki seçim sonuçlarının ardından netlik kazanacak.

Nevada’da Cumhuriyetçiler az farkla önde

Oy sayma işleminin devam ettiği Nevada eyaletinde Cumhuriyetçilerin adayı Adam Laxalt, yarışı 821 oy farkla önde götürüyor. Laxalt şu ana kadar oyların 467 bin 208’ini alırken, Demokrat rakibi Demokrat Catherine Cortez Masto ise 466 bin 387 oyu hanesine yazdırdı.

Nevada’da seçimin galiba Lombardo olursa Senato’daki durum 50’ye 49 seviyesine gelebilir.

Georgia eyaletinde Senato yarışı ikinci tura kalmıştı

Senato yarışında kritik öneme sahip Georgia eyaletinde adaylardan hiçbirinin oyların yüzde 50’den fazlasını alamaması sonucu seçim yarışı 6 Aralık’ta yapılacak ikinci tura kalmıştı. Demokrat Raphael Warnock şu ana kadar oyların yüzde 49.4’ünü, Cumhuriyetçi rakibi Herschel Walker ise oyların 48.5’ini alabildi. Cumhuriyetçi Walker ile Demokrat Warnock, senato için 6 Aralık’ta yeniden yarışacak.

Senato’da Demokratların üstünlüğünü sürdürmesi için Nevada ve Georgia’daki yarışı kazanması gerekiyor. Nevada’da Cumhuriyetçilerin önde olduğu hesaba katıldığında, Georgia’da Demokrat adayın kazanması durumunda Senato’daki durum 50’ye 50 olacak. Bu durumda ABD Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris, Senato Başkanlığı göreviyle dengeyi bozup Senato’nun çoğunluğunun Demokratlarda kalmasını sağlayabilecek.

ABD’de halk, Kongre’nin alt ve üst kanatları olan Temsilciler Meclisi’nin 435 sandalyesinin tamamı, Senato’nun ise 100 sandalyesinin 35’i için 8 Kasım’da sandık başına gitmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.