Bodrum Gündem

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı Yapıldı

Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı Yapıldı

Muğla Tarımsal Kuraklıkla Mücadele Strateji Eylem Planı’nın görüşüldüğü İl Kriz Merkezi yıllık toplantısı Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Bodrum Gündem Haber

Küresel iklim değişikliği ile birlikte kuraklık ihtimaline karşı tedbirlerin alınması ve eylem planı oluşturulması amacıyla Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan başkanlığında düzenlenen toplantıya;  ilçe kaymakamları, belediye başkanları, ilgili kurum ve kuruluş müdürleri ile sektör temsilcileri katıldı. 37 katılımcının sunum ve görüşleriyle katkı sağladığı toplantıda Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Yüksek Mühendisi Uluhan Korkut ile Halit Yıldız’ın yanı sıra, DSİ 213. Şube Müdürlüğünden Şube Müdürü Nurettin Kıvrak, Meteoroloji İl Müdürlüğü İl Müdürlüğünden Meteoroloji Mühendisi Gülru Yelkıran sunum yaptı. Sunumlarda Muğla genelindeki su kaynaklarının son durumu, tarımsal kuraklığa yönelik çalışmalar ve öneriler ile meteorolojik veriler ele alındı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak küresel iklim değişikliği ile kuraklığın tarıma etkilerini özetleyerek, bunların çözümüne yönelik projeleri ve devam eden çalışmaları anlattı. İl Müdürü Saylak, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Ekonomik Yatırımlarının Desteklenmesi” Projesi kapsamında modern sulama, bireysel sulama ve yağmur hasadına % 50 hibe desteği sağladığını hatırlatarak, mevcut su kaynaklarının korunması konusunda herkesi duyarlı olmaya davet etti.

Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan da konuşmasında bir damla suyun ve bir karış toprağın bile önemli olduğuna vurgu yaparak, su kaynaklarının doğru ve etkin yönetimi konusunda herkesin üstüne düşen görevi yapmasının bugüne ve geleceğe hizmet olduğunu söyledi. Soykan, toplantının Muğla’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Katılımcıların görüşlerinin alındığı toplantıda, 2021-2022 yılları üretim sezonu içerisinde olası iklimsel değişikliği karşısında çözüm önerilerinin de sıralandığı toplam 53 maddelik bir sonuç raporu oluşturuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.