Bodrum Gündem

BODTO Enerji Verimliliği İçin Harekete Geçti

BODTO Enerji Verimliliği İçin Harekete Geçti

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Sürdürülebilirlik Politikaları kapsamında enerji verimliliği konusunda girişimlerde bulunmaya devam ediyor. Oda otoparkında güneş enerjisi ile çalışan aydınlatmalar kullanan Oda yönetimi son bir yıldır elektrikli araç şarj ünitesini üyelerinin kullanımına sunuyor. BODTO, hizmet binasının çatısında kurulacak Güneş Enerjisi Santrali (GES) ile de enerji verimliliği sağlamayı hedefliyor.  

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Ticaret Odası çatısında kurulacak GES için 17 Ocak Salı günü Cömert Elektrik A.Ş. ile BODTO arasında bir protokol imzalandı. Bu kapsamda Cömert Elektrik Kurucu Ortağı Nurettin Cömert, Proje Müdürü Can Keleş ile birlikte Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon’u makamında ziyaret etti. Meclis Üyesi Toros Demirdöven’in de yer aldığı ziyarette güneş enerjisi santrali için imzalar atıldı.

Başkan Kocadon konuyla ilgili yaptığı açıklamada enerji verimliliği için Oda çatısına 49 kWp kapasitede güneş enerjisi santrali kuracaklarını belirterek “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında yapılan Çatı GES başvurumuz ADM Elektrik A.Ş. tarafından olumlu sonuçlandı, biz de bu kapsamda birçok teklifi değerlendirerek Cömert Elektrik A.Ş. ile çalışmaya karar verdik.” dedi.

Bodrum’u hep birlikte koruyarak güçlendirmeliyiz…

BODTO Başkanı kurulacak sistemde %89 oranında performans beklendiğini söyleyerek yatırımın 2,5 yılda amortismanının sağlanacağını açıkladı. Bu proje ile diğer kurum ve kuruluşlar ile Oda üyelerine örnek teşkil ettiklerine de dikkat çeken Kocadon, “Yürüttüğümüz ‘temiz, ekonomik ve güvenli enerji arzı’ faaliyetlerimiz sadece güneş enerji santrali kurulumu ile sınırlı değildir. Üyelerimizin ücretsiz kullanımına açtığımız aynı anda 2 araca hizmet veren elektrikli araç şarj istasyonumuz da karbon salınımının azaltılmasını destekleyen bir faaliyetimizdir. Üye işletmelerimizi ve kamu kurumlarımızı da etkin enerji verimliliği uygulamalarına davet ediyoruz. Bodrum’u hep birlikte koruyarak güçlendirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.