Bodrum Gündem

Polonyalı arama-kurtarma ekibi enkaz altından 14 kişiyi kurtardı

KAHRAMANMARAŞ MERKEZLİ DEPREMİN ARDINDAN TÜRKİYE’YE GELEN POLONYALI EKİP, ŞU ANA KADAR 14 KİŞİYİ ENKAZ ALTINDAN SAĞ OLARAK ÇIKARDI.

Polonyalı arama-kurtarma ekibi enkaz altından 14 kişiyi kurtardı
08.02.2023
0
A+
A-

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Türkiye’ye gelen Polonyalı ekip, şu ana kadar 14 kişiyi enkaz altından sağ olarak çıkardı. Dondurucu hava koşullarına rağmen zamanla yarışan Polonyalı ekibin, bir erkek çocuğu ile yaşlı bir kadını enkaz altından çıkardığı anlar kameralara yansıdı.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve 10 ilde hissedilen yıkıcı depremin ardından Türkiye’nin uluslararası yardım çağrısı üzerine Türkiye’ye gelen Polonyalı arama-kurtarma ekibinin çalışmaları devam ediyor. Adıyaman’ın Besni ilçesinde görev yapan HUSAR adlı özel eğitimli itfaiyecilerden oluşan 76 kişilik ekip, 5 paramedik şimdiye kadar 14 kişiyi canlı olarak enkaz altından çıkardı. 8 arama-kurtarma köpeği ve beraberinde 20 ton araç-gereçle çalışmalarını sürdüren Polonyalı ekibin zamanla yarışı da sürüyor. Her geçen saniye enkaz altındakilerin aleyhine işlerken, dondurucu hava koşulları da arama-kurtarma çalışmalarını zorlaştırıyor.

Polonyalı ekibin komutanı Andrzej Bartkowiak bugüne kadarki en zor arama-kurtarma çalışmalarından birini gerçekleştirdiklerini, ancak enkaz altında kalanları canlı çıkarmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini söyledi. Son olarak sabaha karşı enkaz altından bir genç kız ile 4 kişilik aileyi kurtaran Polonyalı ekibin bir erkek çocuğu ile yaşlı bir kadını enkazdan çıkardığı anlar kameralara yansıdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.