Bodrum Gündem

Fransa’da kuş gribi tespit edildi

DÜNYA HAYVAN SAĞLIĞI ÖRGÜTÜ (WOAH), FRANSA’NIN BAŞKENTİ PARİS YAKINLARINDA KIZIL TİLKİLERDE YÜKSEK DERECEDE BULAŞICI H5N1 KUŞ GRİBİ TESPİT EDİLDİĞİNİ BİLDİRDİ.

Fransa’da kuş gribi tespit edildi
07.03.2023
0
A+
A-

Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH), Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında kızıl tilkilerde yüksek derecede bulaşıcı H5N1 kuş gribi tespit edildiğini bildirdi.

Fransa’da kuş gribi tespit edildi. Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (WOAH) tarafından yapılan açıklamada, Fransa’nın başkenti Paris yakınlarında kızıl tilkilerde yüksek derecede bulaşıcı H5N1 kuş gribi tespit edildiği bildirildi.

WOAH’nun Fransız yetkililere dayandırdığı raporda, ölü martıların bulunduğu bölgenin yakınındaki Meaux’daki bir doğa koruma alanında 3 tilkinin de ölü olarak bulunduğu ve tilkilerden alınan örneklerde kuş gribine rastlandığı belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçtiğimiz ay kuş gribi vakalarındaki artışa dikkat çekerek, vakalardaki artışı “endişe verici” olarak nitelendirdi. DSÖ, kuş gribi hakkında Kamboçya’da insanlara bulaştığı vakalar da dahil olmak üzere son gelişmeler ışığında küresel risk değerlendirmesini gözden geçiriyor.

YK-Enerji-14062024
YK-Enerji-14062024
previous arrow
next arrow

Kuş gribi geçtiğimiz sene İspanya’da vizonlarda, İngiltere’de tilki ve su samurlarında, Peru’da deniz aslanlarında ve ABD’de boz ayılarda da tespit edilmiş, dünya çapında 200 milyondan fazla kuş telef olmuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.