Bodrum Gündem

Hayvan haklarını koruyan yasa için birlikte mücadele edilsin

Hayvan haklarını koruyan yasa için birlikte mücadele edilsin
05.04.2023
0
A+
A-

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Çalışma Grubu tarafından 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Gezegendeki diğer türlere, doğaya, yaşama duyarlı olan herkesi hayvanlar için beraber mücadele etmeye çağırıyoruz” denilirken hayvan haklarını koruyan yasanın bir an önce çıkarılması gerektiği ifade edildi.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Çalışma Grubu üyelerince kent konseyi ofisi önünde yapılan basın açıklamasını, Çalışma Grubu Üyesi Ayşe Doğancı okudu. Doğancı, şu ifadelere yer verdi;

“Dünya Sokak Hayvanları Günü, ülkemizde kutlanacak bir gün değil, sokak hayvanlarının yaşam mücadelesinin farkına varılması için değerlendirilmesi gereken bir gündür. Sokak hayvanları, sokaklarda hayatta kalma mücadelesi vermekte, itilip kakılmakta, horlanmakta, işkence görmekte, aç kalmakta, başlarını yaslayacak bir kaldırım taşı bile onlara çok görülmektedir.

Sokak hayvanlarının yaşamını iyileştirmek üzere atılacak her adım, insanın da yaşadığı dünyayı güzelleştirecektir. Bu bir hak mücadelesidir, tüm canlılar gibi sokak hayvanlarının da beslenme, barınma, korunma, şiddetten, nefretten uzak bir algı ve tavır içinde yaşayabilmeleri, güvende olabilmeleri en doğal haklarıdır.

Hayvan Hakları Kanunu ile ilgili yapılan düzenlemeler uygulamada hayvandan değil, insandan yanadır. Hayvana şiddet uygularken görüntüleri kameralara yansıyan caniler, suçunu itiraf eden katiller, somut delillerle tespit edilen suçlular ellerini kollarını sallaya sallaya arsız ve yüzsüzce aramızda gezmeye devam edebilmektedir. Kanunun kedisine hayvanların yaşam haklarını koruması için yetki verdiği kurum ve kuruluşlar görevlerini yapmamaktadır.

Caydırıcı cezaları olan bir “Hayvan Hakları Yasası” çıkarılmak ve uygulanmak zorundadır. Bu bir lütuf değil görevdir. Geçtiğimiz senelerde çıkarılan yasa ve yönetmelikler ne yazık ki talepleri karşılamamıştır. Hayvanların yaşam hakkı insan vicdanına emanet edilemeyecek kadar önemli ve değerlidir. Bugün dünya sokak hayvanları günü olarak adlandırılmış olsa da sokaklar hayvan doğurmaz, onlar sorumsuz insanlar ve basiretsiz yöneticiler yüzünden sokakta yaşamak zorunda bırakılan canlılardır.

Sokak hayvanlarının zorlu hayat mücadelesinin farkındayız. Onlar için verdiğimiz mücadele her mecrada her koşulda yılmadan ve boyun eğmeden devam edecektir. Gezegendeki diğer türlere, doğaya, yaşama duyarlı olan herkesi hayvanlar için beraber mücadele etmeye çağırıyoruz.”

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.