Bodrum Gündem

İstanbul Sanat Fuarları

“…Kişi için var olmak, kendini aşarak kendini yaratmaktır.”

– Gabriel Marcel

 “Resim yapmak, günlük tutmanın bir diğer yoludur.”

– Pablo Picasso

“Resim, kelimeleri olmayan bir şiirdir.”

– Horace

Edindiğim bilgilere göre: Türkiye’deki çağdaş sanatın büyümesine odaklanan sanat fuarı Contemporary Istanbul Bloom, ikinci edisyonuna özel 31 Mayıs ön izleme ile 1-4 Haziran 2023 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu’nda sanatseverleri çağdaş sanatın canlı ve yenilikçi dünyasıyla buluşturmaktadır. Ayrıca İBB Kültür A.Ş.’ye bağlı Taksim Sanat, beş sanatçının toplam 11 yapıtıyla fuarda ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Burada tanışma olanağı bulduğum öğrencilerimizden Ayla Hasanoğlu ve Dilan Dağdagül içten ve güleryüzle karşıladılar. Dilan, tabloya bir görüntü çizmemi istedi. Gösterdiği yere yürek çizerek imzamı ekledim. Kendileriyle söyleştim. İstemeleri üzerine onlara şiir okudum. Armağan vererek uğurladılar. Şiirkızlara esenlikler dilerim.

***

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ArtContact İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, İstanbul Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde kapılarını açtı. 01-04 Haziran günlerinde gezilip görülecek fuarda Cumhuriyet Sanat Galerisi’nin de aralarında olduğu 120’nin üzerinde katılımcı ve 1500’ün üzerinde sanatçının 4 bin 500’e yakın eseri sergilenmektedir.

Buradaki Sanatta Engel Yok Vakfı İlgiyle İzleniyor. 3. ARTCONTACT ISTANBUL 2023 Uluslar arası Çağdaş Sanat Fuarı Sanatta Engel Yok Vakfı sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu C-3 standı fuarın ilgi çeken köşelerinden birisi….Vakıf Yönetim kurulundan Yasemin Zanbak, Sevgi Ataman, Basın ve Sanat Danışmanı ressam-yazar Harika Ören, Sanatta Engel Yok Dernek üyeleri sanatçılar; Aynur Yıldırım, Ayşenur Özkankur, Ayşenur Yıldırım, Azniv Çoban, Atilla Yıldırım, Emine Bayraktar, Esma Şahin, Fa00tma Işıkkaya, Figen Kalan, Hatun Kır, K. Muzaffer Gençer, Linda Kumdagezen, Mervem Düzgünkaya, Nihal Erem, Nurşen Turhal Mengeş, Nurcan Aral, Semra Çelik, Kübra Ünsaç, Rıza Kuruüzümcü, Zuhal Vatandost, konuklarını karşıladılar.

Vakfın amacı, hakkında bilgi verirken yapıtlarını da tanıttılar. Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde 4 Haziran Pazar akşamına kadar sürecek olan fuar gezilebilir. Sanatta Engel Yok Vakfı C-3 standı görülebilir; engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak amacıyla satışa sunulan yapıtlar görebilir, destek verilebilir ve görkemli sanat fuarını gezme fırsatını yakalayabilirsiniz.

(İnsanlığın öldüğü, paranın öne geçtiği ve kimi değerlerin can çekiştidiği bir konuya değinmeden yazımı noktalamak istemedim. Rumeli Salonuna giriş ücreti  400.-TL, İstanbul Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’ne giriş ücreti  100-TL, belki inanamayacaksınız ama Hariç Kongre Merkezi’ndki Perakende Günleri Etkinliğine giriş ücreti 11.000-TL…)

Sanat

Yalnız senin gezdiğin bahçede açmaz çiçek,
Bizim diyarımız da bin bir baharı saklar!
Kolumuzdan tutarak sen istersen bizi çek,
İncinir düz caddede dağda gezen ayaklar.

Sen kubbesinde ince bir mozaik arar da
Gezersin kırk asırlık bir mabedin içini.
Bizi sarsar bir sülüs yazı görsek duvarda,
Bize heyecan verir bir parça yeşil çini…

Sen raksına dalarken için titrer derinden
Çiçekli bir sahnede bir beyaz kelebeğin;
Bizim de kalbimizi kımıldatır yerinden
Toprağa diz vuruşu dağ gibi bir zeybeğin.

Fırtınayı andıran orkestra sesleri
Bir ürperiş getirir senin sinirlerine,
Istırap çekenlerin acıklı nefesleri
Bizde geçer en hazin bir musiki yerine!

Sen anlayan bir gözle süzersin uzun uzun
Yabancı bir şehirde bir kadın heykelini;
Biz duyarız en büyük zevkini ruhumuzun
Görünce bir köylünün kıvrılmayan belini…

Başka sanat bilmeyiz, karşımızda dururken
Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz.
Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken
Sana uğurlar olsun… Ayrılıyor yolumuz.

Faruk Nafiz Çamlıbel

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.