Bodrum Gündem

Prof. Adnan Diler Bodrum Deniz Müzesinde anıldı

Prof. Adnan Diler Bodrum Deniz Müzesinde anıldı

Bodrum Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine devam eden Bodrum Deniz Müzesi, çağdaş müzeciliğin bir parçası haline gelen ve yaygın eğitim kurumları olarak kabul gören müzelerin öneminde “8 Ay 8 Okul 8 Kitap Halikarnas Balıkçısı Okuma Günleri” projesine devam ediyor.

Bodrum Gündem Haber

2017 yılından beri Müze Eğitim Birimi koordinasyonunda devam eden projede, öğrencilere etkili bir müze deneyimi yaşatarak okumayı, araştırmayı sevdirmek, Halikarnas Balıkçısı’nı ve eserlerini tanıtmak hedefleniyor. Proje kapsamında geçtiğimiz gün Arkeologlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Şubesi İl Başkanı Selim Yiğit ve Final Okulları Bodrum öğrencileri, Bodrum Deniz Müzesinde buluştu. Halikarnas Balıkçısı’nın “Anadolu Tanrıları” kitabını Arkeolog Selim Yiğit ile birlikte inceleyen öğrenciler ayrıca Arkeoloji, Mitoloji, Karia Bölgesi ve Halikarnassos Antik Kenti hakkında merak ettiklerini sorarak bilgiler aldı. Buluşmada geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Değerli Bilim İnsanı Prof. Adnan Diler de anıldı. Program, müze uzmanı eşliğinde müze gezisi ile tamamlandı.

Selim Yiğit yapmış olduğu açıklamada Bodrum Deniz Müzesi’nin uzun yıllardır devam eden “8 Ay 8 Kitap Halikarnas Balıkçısı Okuma Günleri” projesinin oldukça önemli olduğunu ifade ederek geleceğimiz olan gençlerin ülkemizin ve bölgemizin binlerce yılın birikimi olan gelenek ve kültürlerini öğrenmeleri açısından büyük bir anlam ifade ettiğini ayrıca bu gibi projelerin artarak devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Okul yönetimlerinin ya da ilgili birimin kararına göre, konuyla ilgilenen farklı sınıflardan seçilecek öğrencilerle oluşturulan bir okuma grubu veya belirlenen sınıf ile programa katılım sağlanabiliyor. Katılım sağlamak isteyen okulların, müze iletişim hattından müze uzmanları ile bağlantıya geçmeleri gerekiyor.

Bodrum Deniz Müzesi

2011 senesinde Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ticaret Odası proje ortaklığında ziyarete açılmıştır. Bodrum Belediyesine bağlı faaliyet göstermektedir; ülkemizin ilk ve tek “özel” denizcilik müzesidir. Cevat Şakir Kabaağaçlı Özel Koleksiyonu ve Kabaağaçlı’ya ait zengin arşiv malzemesi Bodrum Deniz Müzesinde bulunmaktadır. Bodrum’un denizcilik kültürü ve tarihini aktaran Geleneksel Tekne Modelleri Koleksiyonu, denizcilikle ilgili objeler, süngercilik bölümü yanı sıra, Hasan Güleşçi Deniz Kabukları Koleksiyonu, Jeff Hakko Koleksiyonu ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hibeleri Bodrum Deniz Müzesinde görülebilir.

Selim YİĞİT

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde Lisans Eğitimine başlamış, Lisans Eğitimi yanı sıra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde Mimari Restorasyon Bölümünü tamamlamıştır. Daskyleion Antik Kenti Kazısı, İdyma Antik Kenti Yüzey Araştırması, Bodrum Aspat Tarım Terasları Belgeleme Çalışması, Antakya Müze Otel Kazısı, Euromos Antik Kenti, Keramos Antik Kenti Yüzey Araştırması, TKİ-Yeniköy-Kemerköy Kurtarma Kazıları, Ortabelen Tepe Kurtarma Kazısı, Milas Müzesi Başkanlığında 2012-2017 Yılları arasında gerçekleştirilen 22 farklı Kurtarma Kazısı, Uzunyuva Hekatomnos Anıt Mezarı Kurtarma Kazısı çalışmalarında Alan Sorumlusu olarak görev almıştır. 2022 Yılında itibaren Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) personeli ve Bodrum Deniz Müzesinde görevli olarak çalışmaktadır. 2022 yılı içerisinde Arkeologlar Derneği Muğla Şubesi Kurucusu olup hali hazırda Arkeologlar Derneği Muğla Şubesi Başkanlığı yanında Arkeologlar Derneği Genel Merkezi Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.