Bodrum Gündem

İliç suçluları yargılansın

Bodrumlu vatandaşlar Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciasının sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Adliyesi önünde yapılan açıklamayı İbrahim Özten okudu. Vatandaşlar, “İliç Faciasının Sorumluları Hesap Vermelidir” yazılı pankart açtılar. Özten’in okuduğu açıklamada şu ifadeler yer aldı; “İliç Çöpler Kompleks Altın Madeni’nde yığın liçi sahasında meydana gelen kayma sonucunda yaşanan facia 9 çalışanın  kimyasal zehirli atık altında kalmasına ve  geri dönüşü mümkün olmayacak bir şekilde  çok geniş bir alanda hava, su ve toprak kirlenmesine neden oldu.

Yaşanılan felaket, tüm uyarılara rağmen önlem alınmaması, daha fazla kar ve rant için kapasite artışları ile daha fazla siyanürlü solüsyon kullanarak, fay hattı üzerinde, bilimsellikten uzak ve can güvenliğini gözetmeden devam eden üretim sonucu göz göre göre gelmiştir.

Bizler doğa hakkı savunucuları olarak bu yaşanılanın ülkenin en büyük ekokırım suçu olduğunu, İliç’in bir ekokırım suç mahallisi olduğunu biliyoruz.

Bu suça sebep olan Anagold Madencilik ve taşeronları, madene “ÇED olumlu” ya da “ÇED gerekli değil” diyerek işletilmesine, kapasite artışına olur veren ve madenin denetimini yerine getirmeyen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı,  daha önce meydana gelen siyanür sızıntısında soruşturmayı kapatan kamu görevlileri, davalarda görev yapan ve tarafsız davranmayan bilirkişiler ve tüm diğer sorumlular hakkında çevreyi kasten kirletmek ve görevi kötüye kullanmaktan yargılanmaları için suç duyurusunda bulunuyoruz.

Herkesi, kurumlar ve kişiler için hazırlanmış olan dilekçe  örnekleri ile,  bulunduğu yerdeki adliyelere başvurarak bu katliamın cezasız kalmaması için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

İliç’in kaderi vahşi madenciliğe terk edilmek değildir!  Vahşi madenciliğe karşı gelin hep birlikte İliç’in çıkaramadığı sesi olalım, bu katliama sebep olanlardan hesap soralım! Yeni İliç’ler yaşanmasın!”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.