Bodrum Gündem
TANDOĞAN UYSAL

TANDOĞAN UYSAL

Tandoğan Uysal; 1985 yılında Anka Haber Ajans’ında muhabir olarak başlayan basın hayatı sırasıyla, Ulusal Basın AJANSI (UBA) Anadolu Ajansı İsveç Bürosu ve Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl süren İsveç Temsilcisi olarak çalıştı. İsveç Devlet Radyosu Türkçe bölümünde serbest gazeteci olarak çalıştı.

  Kıyı şeridi işgaline aylar öncesinden dikkat çekmiştim

  Bodrum Gündem’deki köşemde aylar önce Türkiye’deki Kıyı işgaline dikkat çekmiş ve genişçe gündeme taşımıştım.

  Şimdi bu dile getirdiğim hususların hem Bodrum’un hem de Türkiye genelinde bir gündem oluşturduğunu izliyorum.

  O nedenle Türk kamuoyunun gündemini aylar öncesinden tespit ederek gündeme getiren bir gazeteci olarak haliyle bir memnuniyet içindeyim.

  -Kumbahçe yıllardır Bodrum’un ince karnıydı

  İşte dün Kumbahçe’deki Kıyı İşgalini protesto edenlerin işgal nedeniyle yürüyemediklerini de sizler gibi üzülerek izledim. Bu konu Türkiye’nin ve Bodrum gibi tüm kıyıların ortak sorunudur.

  -Dünya’daki uygulanırlığına bakmak lazım

  Bunun dünyada nasıl uygulanırlığı da mevcuttur. Restoran, kafe, otel, kafeterya gibi işletmelerin bir birinden farklı hakları vardır.

  Konaklama gibi turizm işletmeler ile servis sektörü gibi restoran, kafe, bar gibi işletmelerin sahildeki hakları farklıdır. Konaklama hizmeti verenlerin misafirleri ile işletmelerin önünde farklı hakları olabiliyor.

  Bu konuyu aylar öncesinde Bodrum Gündem’deki köşemde işlemiş bir gazeteci olarak bu konu Türkiye’nin ve Bodrum’un kanayan yarası olduğunu sürekli dile getirmiştim.

  -İşletmeleri de mağdur etmeden bir çözüm gerekli

  Aynı zamanda Bodrum’da benzeri bir işletmeci olarak işletmelerin de mağdur edilmemesinin en adil çözüm olacağına inanıyorum. Çünkü işletmeler de yaşadığımız bu sosyal hayata bir renk ve atmosfer veren kurumlardır. İşletme düşmanı da olmamak gerekir. İşletmelerin de konuyu tüm gün gibi işgal etme gibi bir lüksü olamaz. Bunu dünde bugünde hep yaza geldim.

  -24 saat işgale hep karşı oldum

  Ancak bu kıyı şeridindeki işletmelerin 24 işgalinden çok, gündüzleri plaj olarak akşam saatlerinde de işletmelerin yemek servisi yapılan yer olarak kullanılması en doğru, adil ve barışçıl bir seçim olacağına inanıyorum.

  Bu sistem Bodrum’un eski Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras’ın ilk 2 yılında başarı ile yapılmıştır. İşletmeleri ve orada istihdam edilenleri de yaşatmak esastır.

  -İşletmeler dışlanmamalı

  Türkiye günümüzde çok zor ekonomik koşullardan geçerken bu konunun her tarafında memnun olacağı bir çözüm ile sonlandırılmasını umuyorum.

  -Ortak bir konsey kurulmalı

  Burada Bodrum Kaymakamı Sayın Mustafa Çit ve Bodrum Belediye Başkanı Sayın Tamer Mandalinci’nin taraflarla oturup ortak ve herkesin mutlu olacağı ortak bir kararda buluşacağına inanıyorum. Aynı zamanda işletmeleri dışlayarak alınacak bir çözümde gerçekçi bir çözüm olmaz. Ortak bir konsey kurulup ortak bir noktada buluşulmalı. Bu konuyu başından beri dile getiren gazeteci ve işletmeci biri olarak katkı koyabilecek vizyona da sahibim.

  Tandoğan Uysal/ Stockholm

  Yazarın Diğer Yazıları
  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.