Bodrum Gündem

LGS için son uyarılar

LGS için son uyarılar

2 Haziran 2024 pazar günü yapılacak olan LGS için geri sayım başladı. Biz de bu süreçte yapılması gerekenler ile ilgili uzaman öğretmen ve Bodrum Açı Kurs Merkezi Kurucusu Haydar Akbaba ile görüştük.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Açı Kurs Merkezi Kurucusu Haydar Akbaba yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Bu yıl malumunuz üzere öğrenciler sınava kendi okullarında değil sınav merkezi olarak belirlenen okullarda girecek. Bu yıl sınav başvuruları mili eğitim bakanlığı tarafından otomatik olarak değil isteğe bağlı olarak yapıldı. Buna rağmen bu yılda bir milyonun üzerinde öğrencinin sınava gireceğini düşünüyoruz.

Uzun bir maratonun ardından sınav öncesi son haftaya girmiş bulunuyoruz. Bu sürecin daha verimli geçmesi için hem öğrenci hem de velilerin dikkat etmesi gereken konular var. Bunlar ile ilgili tavsiyelerim şu şekilde.

Öncelikli tavsiyem velilerimize. Velilerimiz öğrencilerde kaygıya sebep olabilecek davranışlardan, kıyaslamalardan ve aşırıya kaçan motivasyon konuşmalarından kaçınmalıdır. Sınav sonucuna değil bu yolda verilen emeğin daha önemli olduğunu unutmamalılar. Öğrencilere sınavın hayatlarındaki en önemli olay olmadığı hissettirilmelidir. Başarı dileklerinde bulunmak isteyen yakınlarınızın da öğrencilerde kaygıya sebep olacak görüşmelerde bulunması minimuma indirilmelidir. Doğrudan öğrenci ile görüşülmesi yerine veliler öğrencilerine yakınları adına mesajları iletebilir.

Geri kalan bu süreçte öğrenciler ise günlük deneme sınavı yapmalılar. Denemedeki yanlışlarını kontrol etmeliler, gerekli gördükleri konulara tekrar bakmalı konuları hatırlatıcı çalışmalar yapmalılar. Denemeleri gerçek sınav ciddiyeti ve süre tutarak çözmeliler ve soru çözümünü ihmal etmemeliler.

Ayrıca öğrenciler uyku düzenlerine dikkat etmeli akşamları erken uyumalı sabahları sınav günü kaçta uyanacaksa o saatte uyanmaya dikkat etmeliler.

Öğrenciler son günlerde sakatlanmaya sebep olacak sportif faaliyetlerden ve aktivitelerden uzak durmalı fiziksel olarak kendilerine dikkat etmelidirler.

Öğrenciler beslenmelerine dikkat etmeli, ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdırlar.

Öğrenciler sınav giriş belgelerini okul müdürlüklerinden mühürlenmiş şekilde teslim almalılar. Öğrenci ve veli sınav gününden önce sınava girecekleri okulu görmeye gitmeli, ulaşım, trafik, otopark vb. Gibi durumlar kontrol edilmelidir.

Sınavdan bir gün önce öğrenci ders çalışma ve deneme çözümünü bitirmeli cumartesi gününü stresten uzak dinlenerek geçirmelidir. Cuma ve cumartesi beslenesine çok dikkat etmeli midesini rahatsız edecek hazır gıda, aperatif ve ağır yiyeceklerden uzak durmalıdır. Cumartesi gecesi vaktinde uyumalı pazar sabahı vaktiyle uyanmalıdır. Sınav öncesi kahvaltıyı ihmal etmemeli, poğaça meyve suyu vb. Ürünleri sınav sabahı yememelidir.

Sözel sınavdan sonra verilen arada öğrencilerle sözel sınavının kritiği, nasıl geçtiği gibi konuşmalar yapılmamalıdır. Geri kalan bir haftalık bu süreçte öğrenci ve velilerin bu süreyi en iyi şekilde geçireceklerine inanıyorum.

Tüm öğrencilerin verdikleri emeğin karşılığını alacakları bir sınav geçirmesi temennisiyle tüm öğrencilere başarılar diliyorum.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.