enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

YILDIZ KENTER ve Kent Oyuncuları Bodrumda..

Spread the love

Efsane oyuncu Yıldır Kenter ve Kent oyuncuları, Kraliçe Lear oyununun Ege Turnesi kapsamında Bodruma geliyorlar.

YILDIZ KENTER ve Kent Oyuncuları Bodrumda..
22.11.2010
0
A+
A-
Spread the love

Bodrum Gündem Haber


28 Kasım akşamı saat 20.30 da OASİS Nurol Belediye Kültür Merkezinde sahnelenecek oyun, yılın en çok ilgi çeken yapımlarından biri oldu…


 


cheap Ventolin  “Kraliçe Lear”, sanatın, özellikle de insan yaratıcılığının, yaşamın getirdiği tüm kayıpların bir noktada üzerinden gelebilmesini anlatıyor. Yaşlanmak ve bunun çeşitli bedelleri, kuşaklar arası çatışma, şuur ile deliliğin arasındaki sınırın inceliği ve kaypaklığının anlatıldığı oyunu Eugene Stickland yazmış.


Oyun üç karakterden ibaret.


Yaşlı bir oyuncu olan Jane, ona ezberde yardıma gelen liseli genç kız (Heather), ve çellist. Çellist ve ezgileri zaman zaman eski Yunan tiyatrosunda koronun gördüğü işlevi yükleniyor, zaman zaman da yaşlı oyuncunun bir çeşit “Alter ego”su oluyor. Belki de bu yüzden oyunun en ilginç kişisi çellist ya da çellonun kendisi …


Oyunda yaşlı oyuncu Jane’nin çalıştığı “Kral Lear” Shakespeare′in en önemli dört tragedyasından biridir, oyunda da vurgulandığı gibi, ne Hamlet, ne Macbeth, ne de Romeo ve Juliette kadar sık sahnelenmektedir. Bunun bir nedeni de hem rolü ezberleyecek belleğe sahip, hem de yeterince yaşlı bir oyuncu bulunmasındaki güçlüktür belki de. Kraliçe Lear′da da yaşlılığın onulmaz bedelleri tema olarak Kral Lear′ı yansıtıyor. Ancak Kral Lear Shakespeare′in tüm trajedileri arasında, Titus Andronicus gibi  bir kan şöleni hariç, en karanlık olanıdır. Hamlet′in sonunda Fortinbras çürük Danimarka′yı canlandıracaktır, Macbeth′in sonunda adalet yeniden tesis olacak, Macduff′un çocukları krallığı sürdürecek, Romeo ve Juliette′in trajik ölümü kan davasına varan husumeti noktalayacaktır. Kral Lear′da ise, umut, “catharsis”den sonra gelen bir doğum müjdesi yoktur.


Kraliçe Lear′da ise yazar, bu makûs kaderi deler. Çatışmalardan güzellik, hatta aşk doğar. Yaşlılığın gençlikle gönenip içindeki kişinin yeniden dirilmesi; şuursuz, acılar içinde ki gençliğin “işi bitik bir ihtiyarda” tekrar sevginin sıcağını bulabilmesini izleriz.


Eugene Stickland’ın yazdığı oyunu Yıldız Kenter sahneye koyuyor.


 


Dekor tasarımı Osman Şengezer, Işık düzeni ise Cem Yılmazer’in.


generic Cialis Professional  


Eugene Stickland


Çeviren: Fatma Leyla Kenter Tepedelen


Yöneten: Yıldız Kenter


 


Oyuncular


YILDIZ KENTER


SEDEF ŞAHİN


FERİDE BERİN VAROL

order Fluoxetine

 


 


Oyunun biletleri;


Oasis halkla ilişkiler,


İmge kitabevi,


Marmara koleji,


D&R,Emre Optik,


Hızma hediyelik,


Ç.Y.D.D Ofisi ve üyelerinde

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.