ÖNDERİMİZİN KİM OLDUĞUNUN FARKINDAMISINIZ? (VİDEO)

Küba Devriminin öncülerinden ve Fidel cas(t)ronun yoldaşı Arjantinli devrimci doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivyada yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürkün Büyük NUTUKu çıkmıştır…

Bodrum Gündem
Bodrum Gündem
  • 02.04.2011
  • 705 kez okundu


doxycycline online

 
 
 
ÖNDERİMİZİN KİM OLDUĞUNUN FARKINDAMISINIZ?

 

Küba Devriminin öncülerinden ve Fidel Castro’nun yoldaşı Arjantinli devrimci doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; Atatürk’ün Büyük NUTUK’u çıkmıştır…

NUTUK’un Küba Devrimindeki yeri aslında daha önceki yıllara dayanıyor. Sosyalist Küba Cumhurbaşkanı Fidel Castro, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana’da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir’den Atatürk’ün Büyük Nutuk Kitabını ister. ABD’nin bilgisi olmaması ricasıyla yapılan bu istek, Bilal Şimşir tarafından uzunca bir süre sonra yerine getirilebilir.
İşte, Fidel Castro’nun Atatürk hayranlığının kaynağı; İngilizce Nutuk kitabını özümseyerek okumasında ve devrimci M.Kemal ATATÜRK’ün ilk antiemperyalist savaşımını zafere eriştiren 1919 Ruhundan esinlenmesinde yatıyor.

12 Aralık 1996’da bir ödül töreni için gittiği Küba’da Fidel Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN kendisine Türkiye’de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro’yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar… der.
Bu sözlere Castro’nun verdiği yanıt çok anlamlıdır. “Devrimci M.Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar? Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır”

Mart 1997 de Habitat Toplantısı için İstanbul’a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada söyle der: “Asıl devrimci M.Kemal Atatürk’tür. Ben bir devrim yaptım, ama Onun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakin kendinize başka esin kaynağı aramayın”

 Fidel Castro’nun bu sözleri karşısında heyecanlanmamak mümkün mü? *

*Bu bağlamda son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde esmekte olan ulusalcı ve antiemperyalist rüzgarda Mustafa Kemal ışığının etkisi yok mudur sizce?…*

O Mustafa Kemal ışığıdır ki; doğudan batıya, güneyden kuzeye, birçok halk hareketini ve halk önderini etkilemiştir. Örneğin, çağdaşları Lenin ve Churchill kendisini hep takdir etmişlerdir. Örneğin, 1935’teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şankay Meydanında toplanan binlerce Çinli’ye seslenen Mao’nun ilk sözleri şöyledir:

 “Ben, Çinin Atatürk’üyüm”

ve 1948’den bugüne dek, Çin Halk Cumhuriyetindeki 8. ve 9. sınıflarda Yakınçağ Tarihi derslerinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri okutuluyor.

Peki, Atatürk ışığı dünyanın dört bucağını aydınlatırken Türkiye’de neler oluyor? Ne yazık ki ülkemizde bir kısım insanlar, Atatürk’ü ve düşüncelerini yıpratmak için her şeyi yapıyorlar.

order Topamax

Emperyalistler Atatürk’e karşı olan her türlü gerici ve bölücü hareketi destekliyorlar. Bu tür çalışmalar yurt dışında da sürüyor. buy vardenfil online

İşte sizlere iki örnek: Birincisi, Küba polis şefi Carlos Fernandez’in yaptığı açıklamaya göre: Başkent Havana’daki 13/K parkında, birçok dünya liderinin büstlerinin olduğu yerde bulunan Atatürk büstü, Havana Karnavalı için çeşitli ülkelerden gelen Kürt kökenli gençler tarafından 26 Temmuz 2007 günü yerinden sökülerek yok edilmiştir.

İkinci örnek ise çok düşündürücü:  Annan Planı gereğince KKTC’deki orta öğretim okullarının ders kitaplarından Atatürk ve Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı konuları çıkarıldı.

Son yıllarda ülkemizin üzerine çöken kara bulutların dağıtılabilmesi için; öldürüldüğü gün Che’nin sırt çantasından çıkan NUTUK’u kendimize rehber
edinmemiz gerekmiyor mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ