enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bu bir skandaldır! Bodrum’un İçme Suyu Borusu Patladı…

21.10.2012
0
A+
A-

Yarımadanın su ihtiyacını karşılamak amacıyla geçen yıl faaliyete geçen ?Bodrum Yarımadası Acil İçme Suyu Projesi?nin Güvercinlik mevkiindeki ana su hattı borusu patladı.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum-Milas Karayolu Güvercinlik köyünde meydana gelen olayda büyük bir şans eseri ölen olmazken 2 araç tamamen hurda haline geldi, bir araç ise ağır hasar gördü. Dört ev ise büyük oranda hasar gördü.

Bodrum Milas karayolunun Güvercinlik köyü Bodrum yönündeki çıkış bölümünde meydana gelen su patlaması sonucu karayolunun yaklaşık 300 metrelik bölümü çamur altında kaldı. Yolun alt kısımlarındaki istinat duvarı da park halinde bulunan üç aracın üzerine göçtü. Ana su hattında meydana gelen patlamanın sonucu meydana gelen sel ve göçüğün, yoldan araç geçmediği bir sırada ve gece saat 22:00 sularında meydana gelmesiyle büyük bir facianın eşiğinden dönüldü. Can kaybının olmaması ise tek teselli kaynağı.

Olay Nasıl Oldu?

?Bodrum Yarımadası Acil İçme Suyu Projesi? kapsamında Bodrum Yarımadasının içme suyunu sağlayan ana hat, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından, geçen yıl tamamlanarak 100 milyon TL. harcanmıştı.

?Bodrum Yarımadası Acil İçme Suyu ana hattının Güvercinlik (Bodrum Yönüne) çıkışında 1000?lik taşıma borularının gece saat 22:00 civarında patlaması sonucu çok binlerce ton su 20 metrelik istinat duvarını aşarak karayoluna, sonra yolu da aşarak yolun alt kısmındaki istinat duvarlarını da yıkarak çamur ve kaya parçalarını önce park halindeki araçların üzerine yığdı. Binlerce ton su ve çamur dört evin içine sel olup girerek büyük hasara neden oldu. Görevlilerin olayı hemen fark ederek suyu vanalardan kapatması ile büyük bir facianın eşiğinden dönülmüş oldu. Bazı evlerin eşyaları tamamen kullanılamaz hale geldi. Dört evin büyük hasar gördüğü 10 civarında evinde su hattının patlamasından etkilenerek hasar gördğü alınan bilgiler arasında. Evlerin önünde park halindeki otomobillerden 2 tanesi tamamen hurda olurken birinin de ağır hasarlı olduğu görüldü.

Vatandaş Muhatap Aradı? buy Xenical online

Evleri ve otomobilleri su ve moloz altında kalan vatandaşlar da duruma isyan etti. Olayı anı anına pencereden izleyen Ayşenur Kalkıl büyük bir kabus yaşadıklarını belirterek ?İlk önce suları görünce, yağmur yağıyor zannettik. Geçen araçların suları aşağıya gelmeye başlamıştı. Daha sonra büyük bir gürültüyle sel şeklinde sular akmaya başladı. Yaklaşık beş dakika boyunca su aktıktan sonra karayolun hemen alt tarafında bulunan duvarın yıkıldığını ve evimizin demir kapısını patlatarak aşağıya doğru gittiğini gördüm. Çaresizce izlemek zorunda kaldım. O anda dışarıya çıkamazdım, evimizden elimiz kolumuz bağlı izlemek zorunda kaldık. Sorumluların mutlaka cezalandırılması gerekir? dedi.

Mumcular Belediye Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Taner Uslu Olay Yerinde?

Olay yerinde inceleme yapan Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın ?Patlama nedeniyle ilgili henüz tam bir bilgimiz yok. Sabah daha detaylı bilgiye ulaşacağız. Vatandaşlarımız da herhangi bir sorun yok. Sel sırasında en büyük tesellimiz aracın geçmemesi oldu. Bir anda yolda giderken sel suları üstüne geliyor, o zaman ölüm olurdu. Yarın yapılacak incelemenin ardından borulara bakılacak, değişmesi gerekiyorsa çelik boru kullanacağız. Yarımadada büyük bir su sıkıntısı olacağını düşünmüyorum.? dedi.

Muhatap arayan vatandaşlara bu sorunhiç bir belediyenin sorumluluğunda olmadığını muhatabın Devlet Karayolları ve DSİ olduğunu ifade etti.

Bodrum Belediyesi Taner Uslu ise taşıma sisteminin beton olmasının çok riskli olduğunu belirterek ?Özellikle bu tür yerleşim bölgelerindeki taşıma sistemlerinin beton olması teknik olarak hatalı. Yerleşim bölgelerinden geçen hatların çelik borular olması gerekir diye düşünüyorum. Şu anda yaklaşık 25 metre yükseklikten geçen su hattına müdahale edilemiyor. Çamur ve karanlık. Sabah kontrol edildiğinde bu olayın nedenleri tespit edilecektir. Özellikle istinat duvarının çökmesine de dikkat çekiyorum. Vatandaşın yaptığı istinat duvarı çökmemiş ama devlet tarafından yaptırılan istinat duvarı çökmüş. Bu çok dikkat çekici.? dedi.

order Strattera

Mumcular Belediyesi Tam Kadro Olay Yerinde?

Bodrum Yarımadası Acil İçme Suyu ana hattının Güvercinlik (Bodrum Yönüne) çıkışında 1000?lik taşıma borularının, gece saat 22:00 civarında patlaması sonucu Bodrum Milas karayolu uzun süre trafiğe kapandı. Çamur ve taşlar yolu tamamen kapatması ile trafik Milas Bodrum yönünden kontrollü olarak verildi. Bölgeye Mumcular Belediyesi tarafından hızlı bir şekilde ve çok sayıda iş makinesi sevk edildi. Vidanjörler tarafından su tahliye edilirken, kepçe yardımıyla yolda bulunan molozları temizleme çalışması yapıldı. Çalışma, sabah saatlerine kadar devam etti. Mumcular Belediye Başkanı ve Bodrum Belediyesi Meclis Üyesi Taner Uslu çalışmaların sabaha kadar başında bulunurken, olayı öğrenen Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun?da bilgi almak üzere olay yerine geldi. Konacık Belediyesi de iş makinaları ile çalışmalara destek verdi.

buy generic Valtrex Belediyeler Birliği Kesin Kabul Yapılmadı?

Olay yerine gelen Bodrum Belediyeler Birliği Başkan Vekili İsmail Altındağ ise büyük bir tehlike atlatıldığının altını çizerek ?Çok şükür bir can kaybı olmadı, bununla teselli olduk. Ancak bu durum mutlaka  incelenecek ve olayın oluş biçimi değerlendirilecektir. Geçici kabul yapılarak teslim alınan ?Bodrum Yarımadası Acil İçme Suyu? yüklenici firmanın garantisi altındadır. Bu nedenle firma ile bu konuda gerekli görüşmeler hızla yapılacaktır. Olayın meydana geliş nedeni de yapılan incelemeler sonunda tespit edilerek basın yolu ile vatandaşlarımız ile paylaşılacaktır.? dedi.

Olayla ilgili soruşturma sürerken hafta içinde bir basın toplantısı yapılarak vatandaşların bilgilendirilmesi bekleniyor.

ETİKETLER: ,
Yorumlar
  1. Ayla Gürpınar dedi ki:

    Can kaybının olmayışı yürekleri ferahlatmış, çok şükür.
    İnsan elinden oluşan ihmaller ve bilgisizliklerle yaşanan bu afetler ne zaman ders olacak ve ne zaman insanlar işlerini iyi yapmaya başlayacaklar…..bilinmez!
    3 gün önce ihmaller ve bilgisizlikler sonucu bir facia ile 2 genç toprağa verildi. Çok daha önceleri, Yalıkavak’ta bir genç daha, alt yapı, yol kazımı sırasında kepçe altında kalarak hayatını kaybetti. Dahası da var. Bu gün ise bu habere göre bakıyoruz ki karayolları, DSİ leri işlerini layıkıyla yapmamışlar. İşi kime ihale ettiler ise o kişiler işlerini yanlış yapmışlar, yanlış malzeme kullanılmış, yani hesaplar yanlış yapılmış. Peki mağdur olan vatandaşı kim tazmin edecek! Medya eğer haberin takipçisi olur ise durumu öğreniriz. Yok sa, bu da unutulanlar arasına karışır, gider.