enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrum da Örgütlü Olmak (Gümüşlük’te Halk Sahillere Sahip Çıktı)

29.06.2014
0
A+
A-
Spread the love

gumusluk_eylem_bodrum_gundem

Gümüşlük Forumu öncülüğün de, TEMA Vakfı Bodrum Gönüllüleri, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kent Konseyi, Mavi Yol Girişimi, ÖDP, Bodrum Gezi Dayanışması üyelerinden oluşan bir grup, sahillerin işgaliye parası ödenerek işletmeler tarafından kullanılmasına tepki gösterdi. “Kıyılar halkındır halkın kalacak”, “Her yer sahil her yer direniş” sloganları eşliğinde eylem yapan grup, Gümüşlük Çayıraltı Halk Plajı’na kadar yürüyüş yaptı. 

Gümüşlük Forumu adına basın açıklamasını okuyan Doğan Ünal, sahil işgallerinin her yaz yaşanan bir sorun olduğunu belirterek, “Sorun hepimizin bildiği gibi kumsalların işletmeler tarafından işgal edilmesi ve Anayasa ve Kıyı yasası ile herkesin sahil ve denizi özgürce kullanmasının teminat altına alınmış olunmasına rağmen, bu teminatın fiilen uygulanmadığını belirterek,

“Sahilleri kullanmak isteyenlerden para talep edilmesine, bir şeyler yemelisiniz dayatmalarına artık dur diyoruz. Akşam oldu, buradan kalkın masa koyacağız söylemlerine artık dur diyoruz. Tüm kamu görevlilerini bu konuda yetkilerini kullanmaya ve müdahil olup sahiller ve denizin ortak kullanımla düzenlemeye davet ediyoruz.”diyerek basın açıklamasını tamamladı.( 29.Haziran.2014 tarihli basından)

Strattera online haluk_ortac_bodrum_gundemGüdülen mi, Örgütlü Toplum mu ?

Güdülen mi,örgütlü toplum mu sorusu sorulduğunda,kim güdülmek ister ki? Hemen herkes bir çırpıda ve hevesle tabiî ki örgütlü toplum der.

Yıllardır iktidarların üzerinde çelişkisiz anlaştıkları konuların başında toplumun örgütsüzlüğüne gösterilen ilgi ve çabalarıdır.Çok da başarılı olmuşlardır.

Ne sendika ne demokratik sivil toplum kuruluşu, ne dernek, nede sivil toplum kuruluşu iktidarların bunca baskı ,yok sayma,sindirme ,ezme politikaları karşısında ayak da durabilmiş,hatalı hatasız özverili çabalamaları da az sayıda ses vermiş,yeterli etkin ve kalıcı olamamıştır.

Yaşadığımız kocaman toplumun belki de eşine ender rastlanan bir örneği ile,toplumun her aşamasında örgütsüz bırakılması sağlanmak istenmiştir..

İktidarlar ise her dönem ve zaman diliminde daima bilinçle örgütlü olmuşlar ,örgütlü yaşamlarını ortaklı/ ortaksız ,askerli /askersiz ,ulusal/ uluslararası devam ettirmişlerdir

Sonuç olarak da, esas örgütlenmeye ihtiyacı olan geniş toplum kesimlerini ise örgütsüz bir toplum da tutabilmek için  her yolu denemiş ve başarmışlardır.

Ta ki Taksim Gezi Direnişine kadar.Sürpriz sıçrama,Demokrasi mücadelesinin barışçıl bir dirilişine kadar.

Sonrasında;

Önce bir daha hatırlattı;

Bugün ülkemizde yaşadığımız koşullardan ve sonuçlarından bir şekil de memnun değilsek

*Demokrasiyi yaşanır ve kalıcı kılan hiç kuşkusuz onun katılımcı özü Sivil Toplum  Kuruluşlarıdır.

*Demokratik Sivil Örgütlenmeleri bir yaşam biçimi olarak içselleştirilmelidir.

*Demokrasiyi özürlerinden kurtarmanın tek yolu toplum dinamizminin temsil yeri olan sivil örgütlenmeleridir

*Toplumda bireylerin değil örgütlerin sesi yükselmelidir.

*Günümüz insanı düşünen konuşan ve örgütlü insanlardır.

Genel doğrularına inanıyorsak,

Türkiye’nin önde gelen sivil toplum örgütlerini sıralayarak yerimizi tayin etmek ve kendimize soru sormamızı sağladı. Ben neredeyim?

Kocaman nüfuslu toplumumuzda keşke Sivil Toplum Kuruluşlarımızın sayısı daha çok olsa,ve herkes ben neredeyim sorusuna daha da rahat cevap verebilse. Ama tablo ortada.

cheap Colchicine Sonrasında;

Ortak insani bir güdü,Sivil İtaatsizlik,insanın erdemi,erdemli duruşun da, kısaca toplumcu gençler tarafından harekete geçti ve yaşatılmaya başlandı.

O gençler,

Üzerlerine düşeni yaptılar,insanın ender yaşayacağı  tarihinin dönüm noktasındaki etkiyi yarattılar,yaşattılar.

O gençler,

Bizlere özgü tepkisiz kalan davranış biçimimizi,varlığımızı harekete geçirdiler.Artık hayal bile edemeyeceğimiz birlikte var olabilme dersini verdiler

O gençler,  

Özeleştirimizi  yaparcasına ve tek tek durduğumuz yeri anlamamıza,gözden geçirmemize  fırsat tanıdılar.

Ve Onlar ki,

Valtrex online Cümle aleme,  bizlere yarattıklarını ,yaşattıklarını, derslerini,fırsatlarını kanları ,canları ile kanıtladılar.

Artık,yaşadığım toprakların içsel dinamizminde Gezi Direnişi var.Ve gelecek tüm yıllarda da olacak.İşte tam bu noktada Gümüşlük Forumu nun düzenlediği etkinlik.

Haklarınıza Sahip Çıkın…

Kıyılar Halkındır Halkın Kalacak…

Gezi Direnişi dinamizminin Gümüşlük Forumu ile bir ifadesi,yaşama geçmesi,bilinci,zenginliği.

Gümüşlük Forumu Üyeleri,sahillerin Halka Açılması İçin Eylem Yaptı,Bodrumdaki örgütlü hareketlerde destek verdi. .( 29.Haziran.2014 tarihli basın dan)

Bodrum,Yalıkavak, Turgutreis,Bitez,Konacık,Ortakent,Yalı,Gündoğan

Örgütlü Olmak Her Derde Devadır…

Haluk Ortaç

(2013 yılı geride kaldı, sadece. Ama ben biliyorum artık, yıllarca. Ülkemin içsel dinamizminde Gezi Direnişi var. Gelecek tüm yıllarda.)

Yorumlar
  1. özlem ünal dedi ki:

    Haluk bey ,,mükemmel bir yazı olmuş,elleriniz dert görmesin..Yüreğinize sağlık…