HASAN KABLI’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 • 15.01.2015
 • 1.720 kez okundu

HASAN KABLI’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR…

hasan_kablı_bodrum_şoförler_odası_başkanı (2)

“MUĞLA BÜYÜKŞEHİR OTOBÜSLERİ İLE REKABET EDEMEYİZ, ŞOFÖR ESNAFI BATAR”

Bodrum’da geçtiğimiz aydan itibaren hizmet vermeye başlayan Belediye Otobüsleri ile ilgili olarak, 2 bini aşan sayıda hat ve hak sahibi üyesi bulunan Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı sert tepki gösterdi.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum’da Belediye Otobüslerinin hizmet vermeye başlaması ile Bodrum gündemine damgasını vuran sert açıklamalar yapan Hasan Kablı Büyükşehir Belediye Başkanlığının kendilerini muhatap almadığını iddia etti. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile restleşen Kablı konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı asli görevinin üyelerinin menfaatlerini korumak olduğuna dikkat çekerek Muğla Büyükşehir Belediyesi ile neden restleştiğini şu şekilde açıklıyor;

“Ben Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı’yım. Evet Muğla ile restleştik. Ama şu var; nasıl Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı halkına hizmet etmek istiyorsa, benimde burada asli görevim, Bodrum Şoförler Odası üyelerinin menfaatlerini korumaktır. Burada mutabık kalalım. Çünkü her başkan halkından sorumlu, her başkan üyelerinden sorumludur. Muğla’da sivil toplum örgütlerinin en büyükleri Bodrum’dadır. Bir Belediye 160 bin kişiye, ikincisi Ticaret Odası 7 bin kişiye, üçüncüsü Esnaf Odası Başkanlığı 5 bin kişiye, dördüncüsü şoförler odası başkanı olarak ben de 2 bin kişiye karşı sorumluyuz. Her başkan sorumlu olduğu kişilerin, menfaatlerini koruyacak. Korumadığı anda bu koltuklarda oturmasının bir anlamı yok.”

30 Mart’tan itibaren Muğla’nın Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Kablı “Bu çıktığında oda başkanlığına yeni seçilmiştim. Biz dedik ki; Bodrum Şoförler Odası, Bodrum belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi bizler zincirin birer halkasıyız. Boynumuza taktığımız zincirde bir halka koparsa zincir bozulur, düşer yere. Biz her konuyu birlikte çözeriz dedik.” Natrexon price Dedi.

Hasan Kablı Muğla’nın Büyükşehir olmasına ve Osman Gürün’ün seçilmesine çok sevindiklerini ifade ederek şöyle konuştu;

“30 Mart’ta Büyükşehir olunca herkes sevindi, bizde sevindik. Neden? Bizim ağabeyimiz Muğla’da Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Sonra biz hayırlı olsuna gittik. Muğla il başkanımız ve 13 ilçe oda başkanımız ziyaret ettik. Bize dedi ki; başkanlar hiç korkmayın, yüzde 30’unu ben yapacağım, yüzde 70’ini siz yapacaksınız. Bizde sevindik. Allah Razı olsun başkandan dedik. Çünkü neden? Kurum, halk, esnaf üçü bir arada yol yürüyeceğiz.”

Hasan Kablı Bodrum’da taşıma fiyatlarının pahalı olduğunu da kabul ederek, dört yıldan bu yana taşıma ücretlerine zam yapılmadığını söyledi. Ulaştırma Dair Başkanlığı ile çok iyi ilişkiler içinde olduklarını kaydeden Hasan Kablı son iki aydır sıkıntıların olduğunu da sözlerine ekledi. Muğla ilçelerindeki diğer oda başkanları ile ilgili olarak oldukça dikkat çeken açıklamalarda bulunan Kablı “100-150 üyeli, en fazla 700-800 üyeli oda başkanları bunlar. Ben burada neler çekiyorum bir bilseniz.” dedi.

CHP’den toplu halde istifa edecekleri açıklaması ile ilgili olarak “Kuyruğumu da yere indirmiyorum, ben söylediğim sözünde arkasındayım.” Diye konuşan Hasan Kablı açıklamalarına şöyle devam etti; “İstifa edilecekse edeceğiz. Benim üyem ne isterse, ben onu yapmak zorundayım. Üyem gelip bana dedi ki; nereden istifa edeceğimizi de söylemeyeceğim, kamuoyu da biliyor zaten. Çünkü o bir kurum ve zarar görmesin. Şu anda 300-400 kişi bekliyor istifa etmek için. İsterseniz bunların isimlerini de verebilirim. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Topu taca atıp oyunu bitirmek değil, topu oyun alanında tutmak önemlidir.”

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafınfdan konulan otobüslere karşı olmadığını, ancak şoför esnafını da düşünerek belli saatlerde sefer konulmasını öneren Kablı “Muğla Büyükşehir otobüs koydu Bodrum’a. Koysun. Koymasını bizde istiyoruz. Ona karşı değiliz. Sabah 07:00’de, 11:00’de, 15:00’de ve 17:00’de seferler olsun. Halka hizmet. Bizim esnafımızda rahatlar, nefes alır böylece.” dedi.

Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı şoför esnafının ÖTV’li mazot aldığı ve önemli miktarda vergi ödediğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

“Bizler ÖTV’li mazot alıyoruz. Bunu özellikle üzerine basa basa söylüyorum. Biz Bodrum’u pilot bölge olarak belirlediler. Biz burada 3 bin küsur lira vergi veriyoruz. Fazla uzağa gitmeyin, Milas’ta 700-800 lira vergi veriyorlar. Bodrum pilot bölge olduğu için 3 bin liradan fazla vergi ödemek durumunda kalıyoruz. O nedenle Büyükşehir’in bizimle rekabet etmesi doğru değil. Üzerine basa basa söylüyorum; belediye araçlarının kaldırılması taraftarı değilim, çalışsın. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız seçilmeden önce söz verdi, “Ben Halk Otobüsü koyacağım.” Ama biz daha öncesinde sefer sayılarımızı çoğalttık. Fiyatlarımızı aşağıya indirelim diye rapor ettik.”

1965 yılından bu yana Bodrum’da taşıma sektöründe hizmet verdiklerini söyleyen Kablı “Ulaşım sektörünü biz babalarımızdan, büyüklerimizden devir aldık. Miras aldık. 2014’e kadar biz yaptık. Ne oldu da 2014 yılında Muğla Büyükşehir gelip Bodrum’da ulaşımı ben yaparım dedi. Geçmişini bilemeyen geleceğine ışık tutamaz. Bu nedenle çok üzgünüm. Uzak değil yakın bir ilimiz var orası da yeni Büyükşehir oldu. Oradaki Belediye Başkanı daire başkanlarını çağırmış, demiş ki; kurum, halk ve esnaf, üçü bir arada olacak, ama bir ayda, ama üç ayda. Bunların yönergelerini hazırlayın ve bana bilgi verin. Hazırlamışlar, hiçbir sıkıntı yok.” dedi.

Muğla Büyükşehir iyi ilişkiler içinde çalıştıklarını ve çalışmaya da devam edeceklerini kaydeden Hasan Kablı, Büyükşehirin hazırladıkları raporları dikkate almadıkları ve tenezzül edip cevap vermediklerini ifade etti. Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı şöyle konuştu;

“Desin ki; Arkadaş ben fiyatları 4 liraya indiriyorum. Biz yapmazsak, gelsin komple Muğla yapsın. Ben 8-10 bin kişinin başkanıyım. 2 bin üye aileleri ile birlikte belki de 15-20 bin kişiye iş sahası açıyoruz. Şimdi Muğla Büyükşehir ulaşımı komple aldı. Yapmaya başladı burada. İşsizlik başlayacak. Üyem arıyor bana diyor ki; mazot parasını çıkaramadım diyor. Şimdi bir ağabeylik yaparak sefer sayılarını düşürmesi gerekiyor. On dokuz, on dokuz, 38 sefer yapıyor. Turgutreis’i ele alalım. Turgutreis ve Yalıkavak Kooperatif başkanlarımız ile konuştuk, korsanla mücadele ve turizme iyi hizmet vermek için hepsi araçlarını değiştirdi. Hepsi yeni, klimalı yazın serin, kışın sıcak yolculuk yapıyorlar. Biz asli görevimizi yapmazsak Büyükşehir gelip yapsın.”

Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, Bodrum’dan Osman Gürün’e seçimlerde çok önemli bir oy çıktığını hatırlatarak, açıklamalarına şöyle devam etti;

“Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Biz Bodrum’da 57-58 bin oy çıkardık Muğla Osman Gürün’e. 52 bin Mehmet Kocadon aldı, 57-58 binde Osman Gürün aldı. Başka ilçelerde sorun olsa bile biz Osman başkanımıza çalışırız. Bakın bize seçimlerden önce de geldi. “Bende hizmet edeceğim ama sizde esnafsınız” dedi. “Ben size yardımcı olacağım” dedi. Gidiyorsun Muğla’ya içerde anlatıyorsun, dışarı çıkıyorsun uygulama gene aynı. Bizi ikna edip gönderdi, ama 2 ay öncesine kadar. Yine büyüğümüz, ağabeyimiz. 2019’a kadar başkanımız. 2019 seçimlerinde ne olur, ne kalır, Allah büyük yukarıda hep beraber göreceğiz. Muğla ilinin en büyük oy potansiyeli Bodrum’da.”

Şu anda şoför esnafında büyük bir sancı olduğunu ve bir açıklama beklediklerini söyleyen Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı order Paxil online “Mandıra köyü var. Oraya ulaşım koy. Neymiş; Orada halk fazla yokmuş. Halk fazla yok denilmez, orada da halk var. Mandıra da oy verdi ona. Dağbelen’de ona oy verdi. Gitsin oraya koysun. Turgutreis’te, Ortakent’te Bitez’de para var, buralara araba koy, köylere koyma. Milas’ta da aynı sıkıntı var. Orada Nurol başkanımda demiş; “Alper bey, burada ulaşımı olmayan köyler var, oralara koy demiş.” Alper bey “Ben kimi taşıyacağım” demiş. Orada da halk yaşıyor.” dedi.

Bodrum’da ulaşımın tekrar düzenlenmei için Osman Gürün’e çağrıda bulunan Hasan Kablı şöyle konuştu;

“Gelsin Bodrum’da ulaşımı tekrar düzenleyelim. Ben buna da hazırım. Fiyatları indirsin. Desin ki; “Ben Turgutreis-Bodrum’u 4 lira yapıyorum. Resmi yazıyı yazsın. Bodrum Ortakent’i sahil 4 liraya, köy içini 3 liraya düşürdüm. Biz fiyatları düşürmezsek biz haksız oluruz, o zaman gelsin. Ben o zaman üyelerime derim ki; Büyükşehir raporlarını yazdı, biz karşılığını yazamadık. Çünkü siz kabul etmediniz. Kabahat, hata sizin derim.”

Özellikle vergi konusuna dikkat çeken Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Benim üyem vergi dairesine vergisini ödeyemedi. Vergi dairesi müdiresi ne yapıyor? Basıyor entıra hesabı bloke ediyor. Benim para kazanıp kazanmadığımı vergi dairesi müdiresi bilmez ki. Ona da rapor hazırlıyoruz şimdi. Çünkü Büyükşehir otobüsleri işimizi baltaladığı için, Bodrum’un pilot bölge uygulamasından çıkarılması gerekiyor. Üyem bunu da istiyor benden. Birde kredi durumu var. Bankaya gittik, benim üyem krediyi çekti. Para kazanamadı. Hadi yaz döneminde hasbel kader 3-5 kuruş kazandı. Kış döneminde ne olacak. 93 gün ödeyemeyince borcunu, banka arabayı satışa çıkarıyor. Bakın bunlar yaşanan gerçekler. Üye gelecek, madem başkan oldun, bizim haklarımıza sahip çık. Bizim şoför esnafımız hiçbir yerinkine benzemez. Bizim şoförümüz arabada sigara içmez, temizliğinden tut her açıdan 10 numaradır. 10 numara hizmet ama kazanç düştü 3 numaraya.”

Hasan Kablıoda üyelerini frenlediğini ifade ederek “Önce istifalar başlayacak, sonra da eylem yapacak oda üyesi. Ben frenliyorum. Avukatlar ile biz bu konuları oturup konuştuk. Resmi yazışmaların sonucunu bekliyoruz.” dedi.

Kimsenin mağdur olmadan bir düzenleme yapılması için Büyükşehir’den kendilerini muhatap almalarını talep eden Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı açıklamalarını şu sözlerle tamamladı;

“Bizi muhatap alsınlar. Sefer sayılarını artıralım, fiyatları düşürelim, hizmetin kalitesini artıralım diyorum. Daha önce neredeydin diyorlar. Ben geçen sene yoktum, yeni başkan oldum. Ben buraya muavinlikten geldim. Ben esnafın bütün sorunlarını biliyorum. Ben halkıma da hizmet etmek istiyorum, esnafımın ve halkımın yanındayım. Birkaç gün önceki röportajımda biraz sert konuşmuş olabilirim. Biraz canımız sıkılmıştı. Bize yardımcı olmadılar. Biz ikinci başkanım Derya bey ile Muğla’ya gittiğimizde tehlikeyi sezdik. Muğla Büyükşehir’in Bodrum’a araç koyacağını fark ettik. Diğer oda başkanlarımızın çok fazla derdi olmadığı için bu konuda bir şey yapmadılar.” cheap Retin-A

 

Kumbahçe sakinlerinden Nurhan Bayındır vefat etti
Kumbahçe sakinlerinden Nurhan Bayındır yaşama veda etti… Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem 1962-1970 yıllarında Bodrum’a hizmet veren (özellikle Kale’nin ilk...
Salgın Süreci Etkin, Şeffaf Ve Katılımcı Bir Şekilde Yürütülmüyor
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, pandemi sürecinin işleyişini, doktor ve sağlık çalışanlarının taleplerini ve Muğla’da salgınla etkin mücadele yapılması için...
Begonvil Kenti Bodrum Projesi Tanıtıldı
Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti Bodrum” projesi tanıtıldı.  Bodrum Gündem Haber B.B. Mausolos...
Türkiye’nin İlk Yeşil Festivali 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali Sona Erdi
Türkiye’nin ilk yeşil festivali 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, müzik ve sanat dolu bir ayın ardından kapılarını bir sonraki yıla...
Vali Orhan Tavlı’nın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın 19 Eylül Gaziler Günü Mesajı yayınladı. Bodrum Gündem Haber Muğla valisi Orhan Tavlı’nın yayınladığı Gaziler Günü...
Sağlık için Hepimiz için
İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelgenin ardından Bodrum genelinde de “Sağlık İçin Hepimiz İçin” mottosu ile denetimler gerçekleştirilmeye...
Bodrumlu Avukat Akın Batmaz’ın Önemli Başarısı
Muğla Barosu (Bodrum) Avukatlarından Akın Batmaz’ın “Yabancıların Türkiye’de Mülk Edinimleri” İle İlgili Kitabı Yayımlandı. Fatih Bozoğlu – Bodrum Gündem Muğla...
Denizleri Korumaya Evinin Önünden Başla
                                       ...
Bodrum Devlet Hastanesi’nin Yarım Kalan İnşaatının İhalesi Yapıldı
150 yataklı Yeni Bodrum Devlet Hastanemizin geri kalan inşaatının tamamlanması için yeni yüklenici firmayla sözleşmen Sağlık Bakanlığı tarafından imzalandı. Bodrum...
“Begonvil Kenti Bodrum” Projesi Başlıyor
Bodrum Belediyesi ve Bodrum Kent Konseyi Kent Estetiği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan “Begonvil Kenti BODRUM” projesi, B.B. Mausolos sergi salonunda...
17.Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nden Anlamlı Kapanış
Bosfor Turizm ana sponsorluğunda gerçekleşen, Türkiye’nin ilk yeşil festivali olma özelliğiyle dikkat çeken 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, devlet sanatçısı...
Yalıkavak Dirmil Mahallesi Sakinleri 8 Yıldır 3 Kasis Yaptıramadılar
Yalıkavak’ın Dirmil mahallesi sakinleri 8 yıldır mahallelerine 3 kasis yapılması için mücadele veriyor. Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem Dirmil Mahallesi Şendoğan Caddesi...
Üretici Pazarlarına İlgi Her Geçen Gün Artıyor
Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile gerçekleştirilen proje kapsamında açılan Bodrum üretici pazarlarına vatandaşların ilgisi her geçen...
BODTO Üyesi Kılıç Holding İSO 500 Listesine Girdi
Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan, YK Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, YK Üyesi Arif Ceylan Satı ve Meclis Üyesi...
İmzalar Bodrum’un Altyapısı İçin Atıldı
Bodrum’da yapılacak altyapı projeleri için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Muğla Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandı. Bodrum Gündem Haber Muğla...
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Veysel yapıcı dedi ki:

  Türkiyede hiçbir yerde 5 liraya sehir içi dolmuş yok zamanında onlarca dolmuşa ruhsat verenlerden hesap sorsunlar bir plaka 1milyon tl sizin ne ayrıcalığınız var 3 /5 dolmuşu 3/5 taksisi olan var midtovndan yahşiye 15 lira yazıyor dolmuş sahipleri ayda 5 bin liraya şoföre kiraya veriyor 100 bin tl ye dolmuş alıyor plakalar 500 binden başlıyor . geç bile kalındı burası kimsenin çiftliği değil her kes aklını başına alsın

 2. Muharrem akyıldız dedi ki:

  Sayın Hasan kablı oncelıkle esnafınızı koruduğunuz kadar keşke vatandaşınızın da hakkını korusaydınız şoförler odasına ılettıgımız dilekçe şikayet ve önerileri keşke dikkate alsaydınız.bakınız çok geç değil bir ay oncesine şikayetlere ismim soy ismim de açık keşke bir geri dönüş yapsaydınız. Ok yaydan çıktı bir kere çok geç kaldınız.ben Büyükşehir’den gelen biri olarak 80 hatta 100 km sefer yapan minibüsler bile 2.75 tl gibi bir hizmet verirken siz 10 km ortakent bodrum seferine 5.75 fiyat biçiyorsunuz. Biraz vicdan sahibi olunuz müstahak olsun bu. Araçlarda sigara içilmiyormuş yaklaşık 10 tane resim gönderirim. Şikayet dilekçemin ekran görüntüsü var gönderebilirim. O söylediğiniz vergileri her kes veriyor bunu vatandaşı mağdur ederek yapmıyor kımse

 3. Necdet Çelikhan dedi ki:

  Özellikle,iherhangi bir iş yada iş yeri açma ile ilgili karar vermek için bir dizi değerlendirmeler yapılır. “Feasibility-uygulanabilirlik, yapılabilirlik,olabilirlik”adı verilen bu değerlendirmeler, ihtivası içinde yüzlerce potansiyel artı ve eksiler mevcuttrur.

  Söz konusu bu çalışma bir seyyar satıcı dan holding/şirketler grubu gibi cesametli kuruluşlara kadar tüm ticari işletmelere uygulanmalıdır.
  Bizdekinin aksine,serbest pazar ekonomisi ile çalışan ülkeler ticari iş ruhsatlandırmaları sırasında buna şiddetle ihtiyaç duyarlar.

  Oysa ülkemiz de serbest pazar ekonomisi her istediğini yapabilme özgürlüğü gibi anlaşılmaya devam etmektedir.
  Örneklemek gerekir ise;Bir sokak ta kaç adet berber dükkanı,kaç adet eczahane,restaurant vs açılabileceği bir dizi hesaplamalar sonucu kararlaştırılmış olmalı ve de 5 berber dükkanı açılacak olan bir yere 6.berber dükkanı için izin verildiğinde berber dükkanlarının tamamının iflas edeceği gerçeği,bunun negatif sonucunun aslında izin veren makamlar açısından suç teşkil etmesi gerekeceği gibi hususlar beyinlerde yer bulmalıdır!

  Tüm bu basit gerçek karşısında ;
  Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı’nın ““MUĞLA BÜYÜKŞEHİR OTOBÜSLERİ İLE REKABET EDEMEYİZ, ŞOFÖR ESNAFI BATAR”gibi bir beyanı ile,
  Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen’in konuya reaksiyonu asıl çözümün bu basit yaklaşıma cesaret edememek olduğunu ortaya koymaktadır.
  Önüne gelenin,parayı bastıranın taşımacılık yapabildiği bir ortamı sorgulamak yerine dile getirilenler hayret konusudur.

  Ilıman,ortacı,herkese boncuk dağıtma gibi yöntemler “yama çözümler”dir ve bu yama çözümlerin beraberinde getireceği yüzlerce başka problemler olacağı artık hiç değil ise bu asırda dikkate alınmalıdır.

YORUM YAZ