enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Ya Yanlış Biliyorlar, Ya Da Rant Kavgası İçindeler

Ya Yanlış Biliyorlar, Ya Da Rant Kavgası İçindeler
18.01.2015
0
A+
A-

res_bodrum_yalıkavak_rüzgar_sistemleri buy strattera

“Temiz enerjiye ve Bodrum’un doğasının korunmasına karşı çıkıyorlar” başlığı ile bir yazılı açıklama yapan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. oldukça manidar bir iddiada bulundu.

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılan yazılı açıklamada Yalıkavak-Geriş Çevre Koruma Platformu tarafından Yalıkavak’ta düzenlenen seminer ile ilgili olarak Prozac price Bugün Yalıkavak’ta yapılan bir toplantıda, yapımını üstlendiğimiz Rüzgar Enerjisi tesislerine karşı haksız suçlamalar dile getirilmiştir.” denildi.

“İnşa edilecek rüzgar enerjisi tesislerine yönelik yapılan eleştirilere ve suçlamalara bakınca aklımıza iki ihtimal geliyor; iddia sahipleri ya pek çok konuda yanlış bilgiye sahipler ya da rant kavgası peşinde hareket ediyorlar.” Şeklinde oldukça manidar bir iddiada bulunan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’nin yazılı açıklaması şu şekilde devam ediyor;

“Bütün dünyanın teşvik ettiği, Avrupa Birliği’nin maddi manevi destek verdiği rüzgar enerjisine karşı bu tür karşı çıkışların bilgi eksikliği nedeniyle olabileceği düşüncesiyle, kuracağımız sistemle ilgili bazı bilgileri kamuoyuyla paylaşmak istedik. Öncelikle şunun bilinmesi gerekiyor ki, rüzgar enerjisi tesislerinin hiç bir şekilde insana, doğaya, karaya, havaya ve suya zararı yoktur. Dikilecek rüzgar enerjisi tribünleri hiç bir şekilde yaşam alanlarının içinde değildir ve bu konuda şirketimiz tarafından son derece titiz davranılmıştır. Türbinler yerleşim merkezlerine dünya standartlarına uygun mesafede konuşlandırılmıştır. Tesislerin yer alacağı toplam alan iddia edildiği gibi binlerce dönüm değil sadece 318 dönümdür. Bu alanın 200 dönümüne hiç bir şekilde dokunulmayacak, kalan alana ise toprak ulaşım yolları yapılacaktır. Rüzgar güllerinin dikileceği alan ise toplam 6 yazlık villa alanı büyüklüğündedir. Bu tesisler için kamulaştırılan alan ise sadece 28 dönümdür. Bu 318 dönüm alan içinde hiçbir şekilde tarım arazisi veya zeytinlik bulunmamaktadır. Toplantıda dile getirilen bir başka yanlış bilgi, inşaat sahamız içinde arkeolojik sit alanlarının olduğudur. Bir kere daha altını çizerek hatırlatıyoruz ki, inşaat bölgemiz içinde hiç bir doğal veya arkeolojik sit alanı yoktur. Koruma alanımız içinde sit alanı mevcuttur ancak bu alanda hiç bir inşaat faaliyeti veya yapılaşma olmayacaktır. Tesis koruma alanı içindeki bu sit alanlarının sonsuza kadar korunması da böylece garanti altına alınmış olacaktır. Şunu bir kere daha kamuoyuna ve sevgili Bodrumlulara hatırlatıyoruz ki, yapacağımız tesisler aslında tüm bu alanın yapılaşmadan korunmasını sağlayacaktır. Hiç bir şekilde turizm ve ticaret alanı olmayan bu bölge sonsuza kadar doğal yaşamın parçası olarak kalacaktır. Hatırlatmak isteriz ki gerekli izinler Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından defaatle yapılan incelemelerden sonra verilmiştir. Kurulacak tesislerin insan sağlığına zarar verdiği iddiaları ise tamamen bilimsellikten uzaktır. Rüzgar güllerinin çıkaracağı ses ile rahatsızlık yaratacağı iddiası hiç bir şekilde kanıtlanmamıştır. Bu iddianın dayandırıldığı tek kişilik bir çalışma Dünya Sağlık Örgütü’nce “bilimsel olmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir. Türbinden 300 metre uzaklıkta ses ölçüm değeri sadece 43 desibeldir. Alçak konuşma sırasında çıkarılan ses ise 40-50 desibel arasındadır. Bunu bile hatırlatmanın yeterli olduğunu düşünüyoruz.”

get Paxil BİLGİSİZLİKTEN KARŞI ÇIKIYOR, YADA BİRİLERİ RANT PEŞİNDELER…

Kimi karşı çıkışların, bilgi yetersizliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. bir grubun rant kaygısıyla hareket ettiğini iddia etti. Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. yazılı açıklaması şu şekilde tamamlanıyor;

“Üzülerek belirtmek isteriz ki, arazi rantı, çıkar kazanma arzularıyla hareket eden bu kişilerle, bundan böyle her platformda mücadele etmek konusunda kararlıyız. İsteyen herkesle ve her kurumla her türlü bilgi ve belgeyi paylaşmaya hazır olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

İLGİLİ HABER: https://www.bodrumgundem.com/2015/01/18/rese-degil-yerine-karsiyiz

Yorumlar

  1. İsim* dedi ki:

    Acaba bu şirket yetkilisi uyurkende sürekli 40/50 desibel şiddetinde bir insanın baş ucunda konuşmasını sonsuza dek isteri mi?

  2. Nuyan Oransal dedi ki:

    Temiz enerjiye karşı çıkmak ne demek? İşsiz güçsüz ruhsal sağlıklarının ne durumda olduğu belli olmayan ağzına geleni konuşan insanlardan bıkkınlık geldi.Güzel yaşlanmak diye bir mevhum vardır. Olgunlaşarak yaş almak.Yılların tecrübelerini zerafetle daha gençlere aktarabilmek.Gerektiği kadar süküt göstermek.ayrıca her yaştan insan,konuşmak fikir belirtmek istediğinde ya o konuya garçekten hakim olmalı veya üzerinde ciddi araştırma yapmış olmalı verilerle konuşmalı…