enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bu Manzaralar Bodrumluya Yakışmıyor

Bu Manzaralar Bodrumluya Yakışmıyor
24.03.2015
0
A+
A-

Denizin Dibinden İş Makinası Lastiği Bile Çıktı

yalikavak-denizdibi-temizlik-(1)
Strattera No Prescription

Bodrum Belediyesi tarafından “Denize en çok MAVİ yakışır” sloganıyla düzenlenen Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası, ikinci haftasında Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde devam etti. Etkinliğe katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da çalışmaları yerinde inceledi.

Nexium online
Bodrum Gündem Haber

15 Mart – 05 Haziran 2015 tarihleri aralığında, Bodrum Belediyesinin dalış ekibinde görevli dalgıçları tarafından Yalıkavak Sahili’nde devam eden “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası”na Bodrum’dan gönüllü dalgıçlar da katılarak destek verdi. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, kapanan Yalıkavak Belediyesinin eski başkanlarından  Celal Yıldızhan, Belediye Birim Müdürleri, belediye personeli ile Yalıkavaklılar ve gönüllü vatandaşlar katıldı. Toplam 20 dalgıcın görev aldığı etkinlikte Yalıkavak Koyu’nda dalış yapan dalgıçlar, kilolarca atığı su yüzeyine çıkardı.

yalikavak-denizdibi-temizlik (38)

“PIRIL PIRIL BİR BODRUM İÇİN MÜCADELEYE DEVAM”

Bodrum Belediyesi Yalıkavak İskele Kafeterya’dan başlatılan deniz dibi temizliği çalışmalarına katılarak çalışmaları yerinde inceleyen Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Önce Gümüşlük’ten başladık; sırasıyla Yalıkavak, Gündoğan diye devam ediyoruz deniz temizliğimize. Görüyoruz ki; her yerde kendine göre farklı bir çöp çıkıyor ortaya. Burada da gördüğünüz gibi lastikler, hafriyat makineleri ve iş makinelerinin lastikleri ağırlıkta. İnşaat sektörü biraz daha hızlı Yalıkavak’ta; bunun göstergesi bu ama bunların neden denize atıldığını da düşünmek lazım. Daha önce de söylediğim gibi; esasında bunları sergilemek, hem benim hem Bodrumumuzun hem halkımızın hem Bodrum’un bir ayıbı. Bugün Bodrum gibi bir yerde bu çöpler çıkıyorsa, diğer yerlerden çıkan çöplere bahane bulmamak lazım. Hep neyle övünüyoruz; Bodrum, Türkiye’nin en medeni yeridir diye övünüyoruz. Ama arkamızı dönüp şu çöpleri gördüğümüzde, demek ki çöp eğitiminde daha çok yolumuz var. Bu, okullarda çocuklarımıza vereceğimiz eğitimlerde de yolumuzun çok olduğunun bir göstergesi. Çevremizi ne kadar temiz tutarsak, çevremiz ile ne kadar barışık yaşarsak o kadar dost oluruz. Ve doğamız da çevremiz de bize güzelliklerini bir nimet şeklinde sunarlar. Onun için denizlerimizin, doğamızın, ormanlarımızın, narenciye bahçelerimizin mümkün olduğu kadar pırıl pırıl kalmasını istiyorum ve bunun için de mücadele etmeye devam ediyorum.” dedi.

yalikavak-denizdibi-temizlik (23)

“HER HAFTA BİR YERİ TEMİZLEYEREK 180 KM’LİK KIYI BANDIMIZI DÖNECEĞİZ”

‘Denize en çok mavi yakışır’ sloganıyla başlatılan çalışmaların bütün yarımada genelini kapsadığını ifade eden Başkan Kocadon, “Önümüzdeki hafta Gündoğan’dayız. Böyle her hafta bir yeri temizleyerek bütün yarımadayı, 180 km’lik kıyı bandımızı döneceğiz. Basından, halkımdan, okullarımızdan, sivil toplum kuruluşlarından da yardım ve destek bekliyorum.” şeklinde konuştu.

yalikavak-denizdibi-temizlik (31)

DENİZDEN; 1 TON 124 KG ATIK ÇIKARILDI  

Sabah saatlerinde başlayan etkinlikte dalgıçların denizden Yalıkavak İskelesi’ne çıkardığı atıklar, Bodrum Belediyesi Personeli tarafından karaya taşındı. Etkinlikte atıkları taşımak için 2 tekne, bir kamyon ve bir traktör de hazır bulundu. Çalışmalar sırasında denizden tencere, tava, tabak, bardak, şişe ve plastik atıkların yanı sıra çok sayıda araç lastiği çıkartıldı.  Çalışmalar kapsamında denizin dibinden 192 kg metal atık, 88 kg ahşap ve bahçe atığı, 181 kg plastik atık, 132 kg cam atık, 397 kg araç lastiği, 119 kg tekstil atığı ve 15 kg da kompozit atık olmak üzere toplam 1124 kg atık karaya çıkarıldı. Atıklar, belediye ekiplerince kamyon ve traktör yardımıyla Ortakent Mahallesi’nde belirlenen Deniz Dibi Temizliği Proje Alanı’na taşındı.

yalikavak-denizdibi-temizlik-(2)

Xenical 120 mg DENİZDE KALAN AĞLAR ÖLÜM SAÇIYOR

Temizlik sırasında suyun altında daha önce bırakıldığı anlaşılan ağlar da toplandı. Ağlarda bulunan ölü balıklar, ağların yarattığı tehlikeyi ortaya koyarken; ağa saplanmış bir canlı balık ise dalgıç tarafından kurtarılarak yaşam alanı denize bırakıldı.

 

DENİZ DİBİ TEMİZLİĞİ ETKİNLİK PROGRAMI:

Gümüşlük’ün ardından Yalıkavak ile devam eden, gönüllü vatandaşların ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Bodrum’da sona erecek olan etkinlik; önümüzdeki hafta, 29 Mart Pazar günü ise Gündoğan Mahallesi ile devam edecek. Gündoğan’ın ardından sırasıyla Pazar günleri; 5 Nisan’da Göltürkbükü, 12 Nisan’da Torba, 19 Nisan’da Turgutreis, 26 Nisan’da Akyarlar, 3 Mayıs’ta Ortakent, 10 Mayıs’ta Bitez, 17 Mayıs’ta Gümbet ve 24 Mayıs’ta Yalıçiftlik’te yapılacak. Son olarak 5 Haziran Cuma günü Bodrum merkezde yapılacak çalışmalarla etkinlik son bulacak.

Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Özel Kalem Müdürlüğü Kalite Yönetim Sistemi Birimi, Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü,  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenlenen kampanyanın amacı; doğal dengenin korunmasını sağlayarak çevre bilincinin gelişimine katkı sunmak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.