Bodrum Gündem

“EV SAHİBİNİ GÜÇLENDİRMEZSEN HİÇBİR ÇÖZÜM BULAMAZSIN…”

23.02.2016
0
A+
A-

IMG_3487CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, mülteciler konusunda yerelde yaşanan sorunların çözümüne yönelik taban çalışması için Bodrum İlçe Örgütünü ve devamında belediye başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti.

methotrexate no prescription cheap Viagra online Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, Sosyal demokrat belediyeler üzerinden yapılabilecek pilot projeleri tespit etmek ve bunun için Avrupa ve uluslar arası fonlardan belediyelere direk gelecek fonlar bulmayı amaçladığı saha çalışmaları için CHP Bodrum İlçe Merkez binasında partililerle bir araya geldi. Toplantıda ilçe Başkanı Recai Seymen, Kadın Kolları Başkanı Emek Çakaloğlu, yönetim kurulu üyeleri ve üyelerin yanı sıra Bodrum İnsanca Yaşam Derneği Başkanı Ayça Kubat ve dernek yönetim kurulu üyeleri katıldı.

“Bodrum Mülteci Barındıracak Bir Yer Değil. ..“

Toplantıda bir konuşma yapan CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, yanlış dış politikalar nedeni ile yaşanan mülteci sorununun devlet tarafından çözülmesi gerektiğini vurguladı. Seymen konuşmasına şöyle devam etti “Göç sorunu Bodrum’un yabancı olduğu bir sorundu. Yanlış dış politikadan dolayı böyle bir sorunla yüz yüze kaldık. Yazın turizm yapmaya çalışırken parklarda yatan mültecilerle bir anda empati kuramadık haliyle. Bu işten ciddi paralar kazanan insan tacirleri Bodrum’dan karşıya bir insan ticareti başlattılar. Geçen sene günde 270 kişi geçiyordu. Mültecilere verilen serbest dolaşım kartı ile Türkiye çok ciddi bir taahhüdün altına giriyor. O insanlara Bodrum’da bulunan partimiz de dahil pek çok sivil toplum kuruluşu yardımcı olmaya gayret ettik. Fakat bu devlet göreviyken buradaki birkaç insana bırakılmış bir işmiş gibi kaldı.   Bu da devletin ayıbı. Geçen hafta Bodrum ve Datça’nın da dahil olduğu bazı ilçe kaymakamları Ankara’da göz idaresine çağrıldı. Önümüzdeki süreçte izlenecek yol kendilerine anlatıldı.   Bodrum mülteci barındıracak bir yer değil işin açıkçası. Bu konuda belediyeler çok yalnız bırakıldı. Yine de Bodrum insanı bu işi çok gözü kapalı da seyretmedi.”

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, geçtiğimiz haftalarda Birleşmiş Milletler merkezinde Türkiye’de yaşanan mülteci sorunu ile ilgili bir konuşma yaptığını kaydettiği konuşmasında “Hükümet hem savaş çıkarıp kışkırtıp, bütün bu mülteci sorununa neden olduğuna yetmiyormuş gibi aynı zamanda da bunun derdini çeken insanların bu sıkıntıyı çözmesi için gerekli olan uzman STK’ları ve kurumları bu işin içine sokmamak için diretiyor.” Dedi. Pavey konuşmasına şöyle devam etti “Hepinizin içten emek verdiğini biliyorum. Ama biz komşu bile olsak bazen birbirimizin yaptıklarından haberi bile olmuyor. Normalde uluslar arası mülteciler için yapılan ve uzman STK’lara yer verilen programlarda bütün herkes birbirinin ne yaptığından haberdar olur. En büyük eksiğimiz koordinasyonsuzluk. Hükümet önümüze koskocaman engeller çıkarıyor. Asıl sorumlu olan devlettir. İnsani yardım politikalarını yönetecek olan Göç İdaresi Başkanlıklarıdır.”

“Göç İdaresi Başkanlığındaki Hiçbir Yardım CHP’li Belediyelere Verilmiyor…”

Hükümetin uluslar arası alanlardan gelen insani yardım desteğini dağıtırken bölgedeki seçmenin oyuna göre davrandığını ve yapılan ayırımcılığın da IMG_3436kabul edilmeyeceğinin altını çizdiği konuşmasında “Göç İdaresi Başkanlığı için meclisten ortak karar çıktı. Bundan faydalanamıyoruz çünkü seçmenin oyuna göre, rengine göre yardım verdiği yerleri belirliyor ayrımcılıkla ve bu kabul edilemez. Bu yardımların hiçbir tanesi bizim belediyelerimize verilmiyor. Yerel yönetimlerimiz maalesef verilen hiçbir insani yardımdan payını alamıyor merkezi hükümet tarafında ayrımcılığa uğrayıp. Edirne, Çanakkale, Edremit, İzmir, Aydın, Muğla bizim belediyelerimiz. “

Sosyal demokrat belediyeler üzerinden yapılabilecek pilot projeleri tespit etmeye çalıştığını kaydeden CHP İstanbul milletvekili Şafak Pavey “ Bunun için Avrupa ve uluslar arası fonlardan belediyelerimize birebir direk gelecek fonlar bulmaya çalışıyorum. Bu acil sosyal yardım çalışmalarından tutun, alt yapı çalışmalarına kadar her şeyi içine alıyor. Belediyelerimiz nefes alamıyor zaten, sosyal devlet çökmüş durumda. Yerelde mülteci sorununu yaşayan belediye, esnaf ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik destekleyici fonların ne olabileceğine ilişkin taban çalışması yapmak üzere Bodrum’da bulunuyorum.  Çünkü bütün bedelini biz ve zavallı mülteciler ödüyor. İnsan kaçakçılığı ve güvenlik bambaşka bir alan, acil insani yardım ve insan hakları bambaşka bir alan.”

“Ev Sahibini Güçlendirmezsen Hiçbir Çözüm Bulamazsın…”

Olayın kalkınma tarafının göz ardı edilemeyeceğini dile getiren milletvekili Şafak Pavey “Bir de kalkınma tarafı var bunun. Bu bölge tamamen turizmden ve tarımdan, küçük ve orta çaplı girişimlerden parasını kazanan bir yer . Bu durum halkın gelirini de zedeleyen bir şey. Bu geçici ev IMG_3514 Fluoxetine online sahipliğini en kolay nasıl atlatırız? Kendimize ve onlara en az zararla dönecek şekilde ortak çözümler bulmayı umuyoruz. Bütün bu konularda çalışma yapan arkadaşlarımızın bir araya gelip fikir ve çözüm önerilerini acil olarak kısa, orta ve uzun vadeli olacak şekilde raporlamalarını istiyorum. Tüm uyarılarımıza rağmen hükümetin yanlış politikaları nedeniyle insanların bunun Umarım bundan ders alıyordur hükümet. Onların körlükleri bizim yerelde duruşumuzu değiştireceğimiz anlamına gelmez. Buna en azından yerelde çözümler bularak destek olmaya çalışacağız. O yüzden bu yola çıktım. Bizim tarımcımız, turizmcimiz üzerinden kalkınmaya dayalı çözümler bulabilmek için yola çıktık. Belki buna kalkınma dayanıklı geçici ev sahipliği buluruz. Ev sahibini güçlendirmezsen hiçbir çözüm bulamazsın. Çünkü insanların da sunacak bir şeyleri olmaz. Çorbamızı paylaşabiliriz, kıyafetlerimizi paylaşabiliriz. Bir sivil ancak bunu yapar. Ama bunun daha büyük ölçekli çözümleri için uğraşıyoruz. Elbette yerel yönetimler üzerinden uğraşılarımız var. “

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.