enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

KADIN ERKEK EŞİTTİR DEMEK YETMİYOR…

KADIN ERKEK EŞİTTİR DEMEK YETMİYOR…

Emel-Çakaloğlu-Bodrum-CHP-Kadın-Kolları-Başkanı-4

CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu “5 Aralık 2016 Türk Kadınının “Seçme ve Seçilme Hakkı” günü nedeni ile yazılı bir açıklama yaparak “Siyasi partiler yasasında, kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması kadın ortak mücadelesi ile olacaktır.” vurgusunu yaptı.

Bodrum Gündem Haber

“5 Aralık 2016 Türk Kadınının “Seçme ve Seçilme Hakkı” günü nedeni ile yazılı bir açıklama yapan CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu, açıklamasının başında 5 Aralık 2016 tarihinin Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını alışının 82.Yıldönümü olduğunu anımsattı.

5-aralik-1934-kadinlara-secme-ve-secilme-hakki-verildi-bodrum gündem-1KADINLAR PARLAMENTODA % 13 ORANINDA TEMSİL EDİLİYOR…

Başkan Çakaloğlu açıklamasını şu sözler ile sürdürdü; “Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, onun eşsiz öngörüsü sonucu, 5 Aralık 1934’te, pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hak, kadınlar açısından bir devrimdir. Türkiye’nin demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biridir. Aradan geçen 82 yılda, biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken, eğitimde, istihdamda, karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada, maalesef olması gereken yerde değiliz.  2015 Genel Seçimi sonucunda, biz kadınlar, TBMM’de sadece 81 kadın vekille %13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan biz kadınlar, yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahibiz, ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek, kadına yönelik şiddet, kadın istihdamı, eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve çözüm üretilmesi demektir. Ne yazık ki hala “Temsilde Adaletten” ya da “Sonuçta Eşitlikten” söz edemiyoruz.”

5-aralik-1934-kadinlara-secme-ve-secilme-hakki-verildi-bodrum gündemKADIN ERKEK EŞİTTİR DEMEK YETMİYOR…

Açıklamasında “Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir” demek yeterli olmamakta, kadınlar Anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe “sonuçta eşitlikten söz edilememektedir.” diyen CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu açıklamasının devamında “Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur, eşitlik temeline dayalı temsil ve katılımdır. Yani eşit temsil ve eşit katılımdır. Hayatın her alanında kadın ve erkek eşit olmadan toplumsal refah sağlanamaz. Toplumsal refahın sağlanması için kadınların siyasal yaşama katılımlarının önündeki pek çok engelin kaldırılması gerekmektedir. Kadınların eğitimden yeteri kadar faydalanamaması, çalışma hayatında yer alamaması, çalışanların ise erkeklerle eşit koşullarda olmaması en büyük engellerdendir.” ifadelerine yer verdi.

RAKAMLAR ÇOK DİKKAT ÇEKİCİ…

CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu oldukça dikkat çeken rakamları da açıklamasında paylaşıyor; Türkiye, dünyada kadınların eğitim düzeyi açısından 104,

ekonomi ve fırsat eşitliği açısından 127,  iş gücüne katılma oranı açısından 123. Sırada olduğunu kaydederek  “Türk kadını dünya sıralamasında her alanda bu kadar geride olmayı hak etmemektedir.” dedi.

5-aralik-1934-kadinlara-secme-ve-secilme-hakki-verildi-bodrum-gündem-3”DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA”

CHP Bodrum Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu’nun 5 Aralık 2016 Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti iktidarını sert bir dille eleştirirken, geçtiğimiz haftalarda kamuoyunun tepkisi ile geri çekilen kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmeleri ile ilgili yasa önergesinin geri çekilmesine atıfta bulunarak “Yakın zamanda kız çocuklarının tecavüzcüsü ile evlendirilmelerinin önünü açacak yasa tasarısının geri çekilmesi, kadınların dayanışarak, güçlerini birleştirerek verdikleri örgütlü mücadelenin sonucudur.” dedi.

Başkan Çakaloğlu açıklamasını “Siyasi partiler yasasında, kadın lehine yasal düzenlemeler yapılması, seçim sisteminde kadınları engelleyen ayrımcı unsurların kaldırılması kadın ortak mücadelesi ile olacaktır. Biz inanıyoruz, ”DÜNYA YERİNDEN OYNAR, KADINLAR BİRLİK OLSA” Birlik olacağımız inancıyla tüm kadınlara her alanda eşit özgür bir dünya diliyoruz.” sözleri ile tamamladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.