enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

UYGARLIK IŞIĞI ANADOLU’DAN YÜKSELDİ…

Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler konulu konferans Profesör Fahri Işık (1)

AKADEMİA-Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nın davetlisi olarak Bodrum’a gelen Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık’ın “Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferansına yoğun bir katılım oldu. Akademik bir konferans olmasına karşın, salondaki 300’den fazla kişi, yaklaşık iki saat süren konferansı pür dikkat dinledi…

Bodrum Gündem Haber-FB

Anadolu arkeolojisi üzerine çalışmalar ı ile dünyaca tanınan Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, “Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferans yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. Türkiye’nin tanınmış tiyatro sanatçısı Kenan Işık’ın da ağabeyi olan hocaların hocası Prof.Dr.Fahri Işık konferansına oldukça yoğun bir katılım oldu.  AKADEMİA-Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nın düzenlediği ve Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un eşi Hülya Kocadon, Heredot 3.Yaş Akademisi kurucu Başkanı Selçuk Şahin, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Arkeoloğu Bahadır Berkaya, Bodrum’un tanınmış Arkeologları Aykut ve Aynur Özet, Ayşe Temiz’in de aralarında olduğu çok sayıda arkeoloji meraklısı katıldı.
Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler konulu konferans Profesör Fahri Işık (4)YÜRÜTÜLEN PROJE KAPSAMINDA TARİH KONFERANSLARI YAPILACAK…
Akademia Vakfı Konferansları serisinin ilki olan konferansın başında bir konuşma yapan Akademia Vakfı Özay Kartal, Akademia-Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfının kurulduğu 1993 yılından bu yana Bodrum’un tarihi, kültürü, arkeolojisine ilişkin bir dizi projeler üretmesine karşın,  uzunca bir dönem belli nedenlerden dolayı ara vermiş olduğunu kaydederek “Akademia Vakfı geçtiğimiz Temmuz ayında göreve gelen yeni yönetim kuruluyla, bu bayrak yarışını geçmişteki emektarlara yakışır şekilde, biz devam ettirme gayretinde olacağız. Bu gayretlerimizden birisi de Bodrum’da yapacağımız tarih konulu konferanslar olacak. Bu tarih konferanslarını, yürütmekte olduğumuz Bodrum Mozole ve Stadyum Projesi kapsamında yapacağız. Umuyoruz ki bu yapacağımız çalışmalar Dünyanın yedi harikasından biri olan Mozole ve sanayinin altında gün ışığını bekleyen stadyumu ortaya çıkarılması noktasında bizlere yardımcı olsun…” dedi.
Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler konulu konferans Profesör Fahri Işık (9)HOCALARIN HOCASI OLARAK KABUL EDİLEN PROFESÖR IŞIK, EZBER BOZUYOR…
Halen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren hocaların hocası Prof. Dr. Fahri Işık, “Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferansına başladı. Oldukça akıcı bir dil ile ve detaylı fotoğraflar eşliğinde, dinleyenlere Milattan Önce 500 ile 1200 yıllarına bir yolculuk yaptıran Prof.Işık oldukça dikkat çeken ve tartışmalar yaratacak görüşlerini de dile getirdi.

Profesör Işık  “Anadolu-İon halkının ‘veren’, Hellas-Dor halkının ‘alan’ olması ve bu ilişkinin bilinmesine karşın, ‘yaratıcıların’ gene de ‘Hellen’ sayılmasının tersliği vardır…” diyerek “Batı uygarlığının temelinde Eski Yunan değil, Anadolu vardır; bu gerçek, bilinmesine rağmen, hâlâ inkâr edilmektedir…” görüşünü dile getirdi. Bu değerlendirmeyi yapmasının ardından salondan adeta bir alkış tufanı yükseldi.

“Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferansta çok iddialı ve ezber bozan görüşleri dile getiren Profesör Işık  “Eğer Anadolu’da hiçbir antik kentte henüz kazılar başlamamışken bana ‘Nereyi istersin?’ diye sorsalardı Milet’i alırdım. Çünkü Avrupa’nın ana kenti Atina değil Milet’tir. Bugün batı uygarlığını yaratanlar da Miletliler aslında…” ifadelerini kullandı. Profesör Işık’ın konferansında, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi eşi Prof. Dr. Havva İşkan Işık da kendisine destek verdi.

Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler konulu konferans Profesör Fahri Işık (12)UYGARLIK ANADOLU’DAN YÜKSELDİ…

Profesör Işık konferansında uygarlığın doğudan yani Anadolu’dan yükseldiğini dikkat çeken şu ifadeler ile anlattı; “MÖ 1200-500’lerde biçimlenen uygarlığın Ege’nin doğu yakasında köklenmesini ve batıya sürgün sürüşünü sağlayan Anadolu halklarıdır. O kadar ki bugün Yunanistan’daki binyıllara uzanan mimarlık ve sanat tarihi bulguları ile daha eski dönemlerde Anadolu’daki uygarlık tarihine armağan edilen mimarlık ve sanat şaheserleri arasındaki etkileşim, Batı”nın kültür köklerinin Anadolu’dan türediğini belgeliyor. Bu konuda elimizde sayısız arkeolojik bulgu, mimarlık ve mekân kültürlerine ait yapısal değerler var. Dünya tarihinde kendi alanlarının ‘ilk’leri olarak; felsefede doğayı, mitolojik inançlara odaklı Atina’nın aksine, akılla ve özgür düşünceyle araştıran ve babası Karialı olan Thales’i, tarih yazımında yerli ad taşıyan Hekataios’u ve mimaride bir Hippodamos’u yetiştiren; çömlek boyamacılığında, Doğu Ege’de ve sömürgelerinde etkili özgün akımlar yaratan, heykelde Klasik’e geçişte Atina’ya öncülük eden, yazısı Klasik Dönem’de tüm Hellen halklarının yazısı olan ve eski adı Millavanda olan ve de halkı Karca konuşan bir millet, bunca zaman, nasıl ‘Yunan kenti’ sayılabildi?”

Profesör Işık “Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferansını her zaman olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri ile tamamladı.

Akademia Vakfı Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık’a bir buket çiçek ve bir plaket sunmasının ardından, Bodrum kaymakamı Bekir Yılmaz’da “Hekatomnos Lahdi Satraplar ve Eceler” konulu konferans için Profesör Işık’ı ve Akademia Başkanı Kartal’ı tebrik ederek teşekkür etti.

 

Yorumlar

 1. Reyhan Destan dedi ki:

  Gerçekten çok doyurucu ve aydınlatıcı bir konferanstı.
  Başta Sayın Prof.Fahri Işık ve Halikarnas Akademia’sına çok teşekkür ederiz.
  Öyle yoğun bir konuşma idiki, Milas Hekatomnos arkeolojik sit alan projesi,çalışmaları,geleceği konularına hiç girilemedi.
  İki başkentli Karia ,Milas arkeoloji Parkı,Akdeniz ülkeleri Akademisi Vakfının heyecan verici Bodrum projelerini öğreneceğimiz bir sempozyumun düzenlenmesi hayali içindeyiz.
  Emeği geçen herkeze minnattarız.