Bodrum Gündem

EN İYİ HİZMET VEREN ODANIN, BODTO OLDUĞU TESCİLLENDİ…

bodto akreditasyon sertifika töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (1) 

Oda ve Borsalarda kurumsal kapasitenin arttırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla başlatılan TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında çalışmalar devam ediyor. 24 Şubat Cuma günü, 12. Dönem Akreditasyon Sistemi Sertifika Töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde gerçekleştirildi. T.C. Bodrum Ticaret Odası, Türkiye’deki tüm Ticaret Odaları arasında birinci olurken, Oda ve Borsalarının ortak sıralamasında, İzmir Ticaret Borsasının ardından ikinci oldu. BODTO Meclis Başkanı İlhan Ersan “Bu akreditasyon çok ama çok ciddi bir denetimin sonucunda verilen bir belge…” derken, BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon ise “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin belirleyeceği tüm hedeflere en iyi ve en hızlı şekilde ulaşmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bodrum Gündem Haber

Oda ve Borsalarda kurumsal kapasitenin artırılması ve üyelere sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla başlatılan TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Akreditasyon Sistemine yönelik sertifika töreni, 24 Şubat Cuma günü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleştirildi. 26 Oda ve Borsa daha akreditasyon sertifikasını hak ederken, 54 Oda ve Borsanın da akreditasyonu yenilendi. T.C. Bodrum Ticaret Odası, A sınıfı Akreditasyon Sertifikasını en yüksek puan ile kazanan Ticaret Odası oldu.

12.Dönem Akreditasyon Sistemi sertifika törenine,Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan ile birlikte BODTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, BODTO Melis Üyesi Toros Demirdöven, BODTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Fuat Önder, Genel Sekreter Yardımcısı Nigar Başkaya, Mali ve İdari İşler Birim Yöneticisi – Akreditasyon Sorumlusu Nermin Gönen ve Dış Ticaret Araştırma Eğitim Proje Memuru Saadet Kablı katıldı. BODTO heyeti Ticaret Odaları içinde en yüksek puanı olarak, hak edilen sertifikayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin elinden aldı.

bodto akreditasyon sertifika töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (19)“BEŞ YILDIZLI HİZMET” ANLAMINA GELİYOR…

Oda Sisteminin iş dünyası nezdindeki saygınlığının artırılmasını, Odalarda sunulan hizmet türlerinin genişletilmesini, hizmet kalitesinin iyileştirilmesini ve Türk Oda Sisteminin Avrupa Oda Sistemine uyumunun sağlanmasını amaçlayan Akreditasyon Sistemi;  EUROCHAMBRES ve İngiltere Odalar Birliği işbirliği ile İngiltere ve Almanya Oda sistemlerinin en iyi uygulamaları da dikkate alınarak, 2001 yılında Oda Akreditasyon Modeli olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından geliştirilmiştir. 2005 yılına kadar İngiltere Odalar Birliği işbirliği ile desteklenen Oda Akreditasyon Sistemi, 2008 yılında Borsaların da sisteme dahil edilmesiyle genişleyerek Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi haline dönüşmüş. Oda/Borsaların üyelerine “Beş Yıldızlı Hizmet” vermesi için fırsat oluşturan Akreditasyon Sistemi; Oda/Borsaların yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası platformlarda markalaşmasında öncü rol üstlenmekte.

bodto akreditasyon sertifika töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (17)AVRUPA ODALARI İLE AYNI KALİTEDE HİZMET VERİLİYOR…

12.Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en büyük zenginliğinin girişimci tüccar ve sanayiciler olduğunu kaydederken, yapılan törenle birlikte 26 Oda ve Borsa’nın daha, 5 yıldız kapsamına girmeye hak kazandığını söyledi.​

Ayıca 54 Oda ve Borsanın akreditasyonunu yenilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu; “Esasında onlar, kendilerini dönüştürdüler ve geliştirdiler. Reel sektör için hizmet üreten ve sunan merkezler haline geldiler. Proje üretiyorlar, yurtdışına açılıyorlar, reel sektöre işin hakkını vererek kanaat önderi oluyorlar. İşte 5 yıldızın manası da burada gizli. Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra’daki, Paris’teki, Berlin’deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalar da, minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar. Yani dünya standartlarında çalıştıklarını belgelemiş oluyorlar…”

Hisarcıklıoğlu, Oda ve Borsaların, camialarına yakışan kalitede ve aktif çalışmaları gerektiğini ifade ederek, “Çünkü bizim en büyük zenginlik kaynağımız, toprağın altındaki taşlarda değil, üstündeki başlarda. Yani girişimcilerimiz, tüccar ve sanayicilerimiz…” diyerek sözlerini tamamladı.

bodto akreditasyon sertifika töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (18)BAKAN TÜFENKÇİ “2017’YE GÜÇLÜ BAŞLADIK…” DEDİ…

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yapılan spekülasyonlara rağmen döviz kurlarının gerçek değerine gelmeye devam ettiğini belirterek, “İnşallah 16 Nisan’dan sonra oynaklığın daha da azalacağını bir kez daha ifade ediyorum.” dedi.

Bakan Tüfenkci, kim ne derse desin 2016’nın en az hasarla atlatıldığını ve 2017’ye güçlü başlandığını ifade ederek sertifikayı hak kazanana Oda ve Borsalara yönelik olarak şöyle konuştu; “Ahilikte üretimin her aşaması, belli standartlara, kurallara bağlanmıştı. İşte bu üyelere hizmet veren Odalarımızın hizmetinin, belli bir standartta olması bizim için önemlidir. Bunun için harcanan çabayı, sadece bir berat almak için olarak anlamayın…”

bodto akreditasyon sertifika töreni Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (4)ÇOK CİDDİ DENETİMLER SONUNDA VERİLEN BİR BELGE…

12.Dönem Akreditasyon Sistemi Sertifika törenine BODTO heyeti ile birlikte katılan Bodrum Ticaret Odası Meclis Başkanı İlhan Ersan görev aldıkları bu dönem içinde, ikinci kez Akreditasyon Sertifika törenine katılacaklarını kaydederek şunları söyledi; “Bodrum için, Bodrum Ticaret Odası için çok gurur verici ve keyifli bir olay. Akreditasyon belgesi çok ama çok ciddi bir denetimin sonucunda verilen bir belge. Bizim ekonomik, sosyal ve eğitim alanındaki sağladığımız katkıyı ve çalışmaları, uluslararası alanda belgeleyen bir belge. Türkiye’de 365 Oda ve Borsa arasında A kategorisinde akredite olmak gerçekten çok ciddi bir olay. Hele bunu iki kere almak çok daha anlamlı. Üç sene sonra, tekrar yapılan bir denetimde bu ünvanı korumak çok önemli; üstelik puanımızı da arttırarak… Bodrum için bu yaptıklarımızın yanında, yakında yeni hizmet binamızı açınca, belgemizi taçlandırmış olacağız…”

MAHMUT KOCADONBODRUM’A YAKIŞAN BİR ÖDÜL ALDIK!

12.Dönem Akreditasyon Sistemi Sertifika törenine mazereti nedeni ile katılamayan BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon ise Bodrum Ticaret Odası olarak hak ettikleri bu başarıdan, Bodrum’a böyle önemli bir başarı belgesi daha kazandırmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu kaydederek, duygularını şu sözler ile ifade etti; “Öncelikle belirtmek isterim ki, Bodrum’un adını, başarısını Ankara’daki toplantıda tüm Türkiye’nin duymasından kıvanç duyuyorum. Elde ettiğimiz bu başarı, uzun yıllara dayanan çalışmamızın eseri. Öyle çok çabuk kazanılmadı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde yukarılara öyle çok çabuk gelinmiyor. Uzun yıllar çabaladık, çalıştık, Akredite olmanın ve kalitenin önemini anladık. Amaç burada üyelerimize daha iyi, daha hızlı hizmet etmek… Bunun sonucunu da ödül töreninde gördük ve yaşadık. Türkiye’deki tüm Ticaret Odaları arasında en yüksek puanla birinci, Oda ve Borsalar arasında ise ikinci olduk. Her ne kadar ben Ankara’daki törene katılamasam da, TOBB tarafından yapılan canlı yayın üzerinden tüm Türkiye ile beraber töreni gururla izledim. Gerçekten gurur duyduk, duygulandık… Bodrum’a yakışan bir ödül aldık! Bodrumlu tüccarlar tarafından bizlere verilen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğimizin bir belgesidir bu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin belirleyeceği tüm hedeflere en iyi ve en hızlı şekilde ulaşmaya devam edeceğiz. Odamız üyeleriyle, yönetimi ve çalışanlarıyla bu belgeyi hep beraber hak ettik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

“A SINIFI AKREDİTE ODA” OLARAK BELGESİNİ İKİNCİ DEFA YENİLEDİ…

BODTO çalışmalarıyla 2006 yılında ISO 9001:2000 KYS Belgesini, 2009 yılında ise ISO 9001:2008 KYS Belgesini alan Muğla’daki ilk Oda olurken, Mayıs 2007 yılında TOBB Akreditasyon Sistemi kapsamında gereklilikleri yerine getirerek “Akredite Oda” ünvanı almaya hak kazanmıştı. 2013 yılında ise standardın yeni gereklerine göre  “A Kategorisi” olan BODTO son akreditasyon belge yenileme denetimini 2016 Aralık ayında tamamlamış ve yine  “A Sınıfı Akredite Oda” olarak belgesini ikinci defa yenilemeye hak kazanmış oldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.