enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

DİLBAĞ TOKAY – EREN LEVENDOĞLU İKİLİSİNDEN UNUTULMAYACAK KONSER…

Gümüşlük Festivali Dilbağ Tokay&Eren Levendoğlu Haber (2)
Viyolonselci Dilbağ Tokay ve Piyanist Eren Levendoğlu ikilisi, 14. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapsamında, Gümüşlük’teki tarihi taş ocağında bir konser verdi.  Yetenekli müzisyenlerimiz, klasik müzikseverler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.

Bodrum Gündem Haber

Eren Levendoğlu, yaratıcısı olduğu Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinde ülkemizin öne çıkan genç viyolonselcilerinden Dilbağ Tokay’la festival sahnesinde buluştu. 2004’te, devlet sanatçımız Gülsin Onay’la birlikte küçük bir piyano festivali olarak başlattıkları organizasyon, 14 yılda uluslararası saygın bir festivale dönüştü. Festivalin mucidi, yarattığı festivalde bir kez daha seyirci önüne çıktı. Konser öncesi konuşan festivalin sanat danışmanı Piyanist Gülsin Onay, çok heyecanlı olduğunu dile getirerek, “Çok heyecanlıyım, çünkü 14 yıl önce birlikte yola çıktığımız değerli meslektaşım Eren Levendoğlu, yine kendisi kadar değerli bir viyolonselcimiz olan Dilbağ Tokayla sahnede olacak…” dedi.

Gümüşlük Festivali Dilbağ Tokay&Eren Levendoğlu Haber (3)Başarılarını sahneye taşıdılar…

Piyanist Emine Serdaroğlu ile kurdukları viyolonsel-piyano ikilisi “CelloPianoDuo” ile yurtiçi ve yurtdışında konserler veren Dilbağ Tokay, “Turkish Music for Cello and Piano” isimli ödüllü albümünde yakaladığı üstün başarısını eğitimciliğine de yansıtmış bir müzisyen olarak Brezilya, Suriye, Adana, Eskişehir ve İstanbul’da masterclasslar verdi, İtalya ve Bulgaristan’daki yarışmalara jüri üyesi olarak davet edildi. Katıldığı müzik festivallerinde birçok birincilik ödülüne layık görülen Eren Levendoğlu ise piyanodaki üstün performansı sayesinde birçok bursla ödüllendirilmiş bir sanatçı.  Guildhall School of Music and Drama’da Prof. Ronan O’Hora, Prof. Paul Roberts ve Prof. Artur Pizarro ile çalışan Levendoğlu Türkiye ve Zimbabwe’de solo ve topluluk çalışmalarını sürdürüyor ve festivallere davet ediliyor. Gürcü kemancı Nana Jashvili ve Rus Valery Oistrakh gibi müzisyenlerle birlikte sahne alan sanatçı, perküsyon ustası Bülent Öcal, Kemancı Cihat Aşkın ve Piyanist Gülsin Onay’la da performanslar sergiledi.

Gümüşlük Festivali Dilbağ Tokay&Eren Levendoğlu Haber (1)Klasik eserlere yer verdiler…

Bodrumlu klasik müzikseverleri 25 asırlık tarihi mekanda bir araya getiren konserde Dilbağ Tokay ve Eren Levendoğlu ikilisi, Saint Saens, Mendelssohn, Beethoven, Faure ve Brahms’ın eserlerine yer verdi. İlk olarak C. Saint Saens’ın, ‘Allegro Appassionato’ Op. 43 adlı eserini seslendiren sanatçılar, bu eserin ardından F. Mendelssohn’un, “Lied Ohne Worte in D Major Op.119” adlı yapıtıyla izleyici karşısında idi. Gecenin ilk yarısını Ludwig van Beethoven’la bitiren Tokay – Levendoğlu ikilisi, bestecinin “Sonata in G minor, Opus 5 No. 2” adlı eserini seslendirdi. Eser şu bölümlerden oluşuyordu; I. Adagio Sostenuto E Espressivo – Attacca, II. Allegro Molto Piu Tosto Presto, III. Rondo. Allegro.

Koyunbaba Antik Taş Ocağında gerçekleşecek konserin ikinci yarısı Gabriel Faure’nin, “Elegie in C Minor, Op. 24” adlı yapıtıyla başladı. Sanatçılar bu eserin ardından Johannes Brahms’ın, “Cello Sonata No.1, Op.38” adlı yapıtını seslendirdi. Üç bölümden oluşan bu yapıt, I. Allegro non troppo, II. Allegretto quasi Menuetto ve III. Allegro (E minor) başlıklarını taşıyordu. Konserde çalınan son eserin ardından, izleyicilerin yoğun alkışları altında tekrar sahneye gelen sanatçılar, bis yaparak geceyi sonlandı.

Gümüşlük Festivali Dilbağ Tokay&Eren Levendoğlu Haber (4)Eren Levendoğlu festivali değerlendirdi…

Konser kapsamında basın mensuplarıyla bir araya gelen Piyanist Eren Levendoğlu, “Festival 14. yılını kutluyor. Tabii ki, bu bizi onurlandırıyor. Bu kadar emekle bu günlere getirdiğimiz festivalimizin programında yer almak, bir konser vermek benim için gurur kaynağı” dedi. Festivali de değerlendiren sanatçı şu açıklamaları yaptı; “Hiç bir festival 1,5 aylık bir döneme yayılmazken, biz Gümüşlük Festival Akademisindeki ustalık sınıflarını da göz önüne alarak, bu süreci uzun tutmak zorundayız. İzleyici genelde konserleri biliyor ve takip ediyor. Çok değerli müzisyenlerle, çok önemli konserler gerçekleştiriyoruz. Bu yurt dışındaki müzik otoriteleri tarafından da takip ve takdir ediliyor. Ancak festival sadece konserlerden ibaret değil. 2006’dan bu yana ustalık sınıflarında 700’ün üstünde genç yeteneğe eğitim verdik ve bu eğitimi verenler dünyanın en büyük klasik müzik sanatçıları. Diğer yandan iki yılda bir hocamız Ahmed Adnan Saygun’un adını taşıyan bir piyano yarışması düzenliyoruz. Genç yeteneklerin keşfi ve motivasyonu açısından bu çok değerli bir girişim oldu. Tüm bunları yapmak aslında hiç de kolay olmadı ve aynı zorluklarla hala başa çıkmaya çalışıyoruz. Biz, arkasında büyük bir holding olan bir festival değiliz. Küçük bir kadro ile çok büyük bir iş yapıyoruz. Bizi her yıl destekleyen çok değerli sponsorlarımız ve festival dostlarımız tabii ki var ve onlara müteşekkiriz, onların sayesinde bugünlere geldik. Yine de festivalimizin hala farklı destekçilere de ihtiyacı olduğu aşikar. Festivali bu günlere getirmemizde bize destek olan herkese, her kuruma teşekkürlerimiz sonsuz…”

Gümüşlük Festivali Dilbağ Tokay&Eren Levendoğlu Haber (5)Viyolonsel ustalık sınıfı konseri…

14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, 31 Temmuz Pazartesi akşamı Gümüşlük Festival Akademisi Viyolonsel Masterclassı öğrencilerini, Toprak Ev’de konuk edecek. Bosch’un eğitim sponsoru olarak destek verdiği GFA’da viyolonsel masterclassını, festival kapsamında Eren Levendoğlu ile bir konser veren, eğitmen yanıyla da üstün hizmetler vermiş Dilbağ Tokay üstleniyor.

12 yıldır sürdürülen GFA kapsamında, bu yaz 25 Temmuz’da başlayan viyolonsel masterclassı, 31 Temmuz tarihine kadar devam edecek olup, kurslara yaşları 9 ile 22 arasında değişen, farklı üniversite ve konservatuarlardan 8 öğrenci katılıyor. Gümüşlük sahilinde yer alan Toprak Ev’de seyirci önüne çıkacak öğrenciler viyolonsel için bestelenmiş klasik eserlere yer verecekler. Öğrenci konserlerinin bilet gelirleri ise 2018 yılı burs fonuna aktarılacak.

14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 2017 Programı;

26 Temmuz – Gilles Apap – Keman & Myriam Lafargue – Akordeon (Fransa) – Taş Ocağı

28 Temmuz – GFA Keman Konseri – Toprak Ev

29 Temmuz – Dilbağ Tokay – Viyolonsel & Eren Levendoğlu – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

31 Temmuz – Viyolonsel GFA Konseri – Toprak Ev

1 Ağustos – Tord Gustavsen (Norveç) – Festival merkezi, sahil

4 Ağustos – Begoa Ensemble (Türkiye) – Taş Ocağı

8 Ağustos – Emin Fındıkoğlu Quartet – Festival merkezi, sahil

10 Ağustos – Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz – Eklisia

15 – 19 Ağustos – 4. Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması – Toprak Ev

18 Ağustos – Ilya Itin – Piyano (Rusya) – Taş Ocağı

20 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

22 Ağustos – Romano Pallottini – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

24 Ağustos – Mauricio Vallina – Piyano (Küba) – Taş Ocağı

25 Ağustos – GFA Piyano Konseri – Toprak Ev

26 Ağustos – Erdem Sökmen & Hasan Meten – Gitar Duo (Türkiye) – Toprak Ev

27 Ağustos – Egberto Gismonti – Gitar (Brezilya) Toprak Ev

28 Ağustos – Ebgerto Gismonti – Piyano (Brezilya) Taş Ocağı

30 Ağustos – Derek Gripper – Gitar (Güney Afrika) Toprak Ev

31 Ağustos – GFA Flüt Konseri – Toprak Ev

01 Eylül – Bülent Evcil (Türkiye) & Raffaele Trevisani (İtalya) – Flüt Duo & Paola Girardi – Piyano (İtalya) – Taş Ocağı

04 Eylül – Gülsin Onay – Piyano (Türkiye) – Taş Ocağı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.