Bodrum Gündem

“İSKELE 58 YILDIR BİZİMDİ… YİNE BİZİM!”…

“İSKELE 58 YILDIR BİZİMDİ… YİNE BİZİM!”…

mula-fethiye_limanDanıştay 8. dairesi Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Fethiye iskelesine el koymasına “dur” dedi ve yerel mahkemenin kararını bozdu. 

Bodrum Gündem Haber

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 1958 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından Fethiye Belediyesi’ne verilen Fethiye İskelesi’ni, belediyenin elinden almak için dava açmıştı.

Muğla 2. İdare Mahkemesi kararıyla Muğla Büyükşehir Belediyesi İskele’yi Fethiye Belediyesi’nin elinden almıştı. Hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle Fethiye Belediyesi tarafından, üst mahkeme olan Danıştay Başkanlığı’na başvuru yapılırken, Danıştay 8. Dairesi yaptığı inceleme sonrasında, yerel mahkemenin kararını bozdu.

“Şehrin Dört Yanına Bilboardlarla Danıştay’da Hakimler Var Mesajı”

Danıştay’ın almış olduğu bu kararla, İskele’nin Büyükşehir Belediyesi’ne devrine neden olan mahkeme kararı hükmünü yitirmiş oldu. Bozma kararı sonrası Fethiye Belediyesi tarafından şehrin sokaklarına, üzerinde “Danıştay’da hakimler var!”, “Büyükşehir Fethiye’den elini çek!”, “İskele 58 yıldır bizimdi… Yine bizim!”yazılı billboardlar asıldı.

Konuyla ilgili Fethiye Belediyesi Avukatı Mehmet Erdem, “Başkan Saatcı’nın talimatları doğrultusunda hâksız ve hukuka aykırı olduğuna inandığımız devir işlemine karşı yaptığımız başvuru neticesinde yerel mahkeme kararı bozulmuştur” dedi.

fethiye belediye başkanı behçet saatcı“Bu İskeleyi Alan, Hayrını Görmesin”

Fethiye İskelesi, 3 Kasım 2016 tarihinde Yerel Mahkeme kararı ile Fethiye Belediyesi’nde büyükşehir belediyesine devredilmişti. Devir işleminden önce, büyükşehir belediyesine, “Bunu da mahkemeye vererek almaya utanmadınız mı?” diyerek iskelede Fethiyelilerle veda çayı içen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Bu iskeleyi alan, hayrını görmesin” demişti.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Büyükşehir yasası çıktıktan sonra her gün işkenceye uğrayan bir insan gibi bir tarafımızın parçalanmasından, koparılmasından rahatsız oluyoruz. Diyeceksiniz ki, ‘Başkan yasa çıkmış, bunların verilmesi gerekiyor. Sen bundan neden rahatsız oluyorsun. Ver işine bak’… Siz beni, sizlerin ve Fethiyelilerin hakkını savunayım diye seçtiniz. Yoksa bende elimi göğsüme birleştirip, koltuğumda oturup, ‘Bana ne saygıdeğer Fethiyeliler. Büyükşehir Yasası ile ilgili gidin derdinizi iktidar partisine anlatın’ diyebilirdim. Ama hayır, biz mücadele adamıyız. Bu topraklar hiçbir zaman Likyalılardan beri boyun eğmemiş, hep dik durmuş” diye konuşmuştu.

 

 

Kaynak: Murat Sökdü – Odatv.com
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.