enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM’DA DÖNÜŞÜM ZAMANI…

BODRUM’DA DÖNÜŞÜM ZAMANI…

22728709_10155221263724755_836793697462983764_nBodrum’da son zamanlarda sosyal medya hesapları üzerinden başlayan ve oldukça da rağbet gören ikinci el ürünlerin ücretsiz olarak paylaşıldığı facebook adresleri kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Yeni kuşak anneler ne kadarını hatırlar bilinmez ama 30 yaş ve üstü olanlar için kardeşinin, kuzeninin ya da kendilerinden yaşça büyük komşu çocuklarının elbiselerini alıp giyinmek ve onunla mutlu olmak hayatın akışı içinde var olan güzel alışkanlıklardandı.

Anadolu kültürünün olmazsa olmazı paylaşmaktır. Düğünlerde mutluluğumuzu, ölümlerde acımızı paylaşırız oldum olası. Her paylaşım bizi birbirimize biraz daha fazla bağlar.

Günümüzde internetin esiri olan çocuklarımızla ilgili kaygılarımız gittikçe artarken ve neredeyse her evde duymaya alıştığımız “yavrum bırak şu interneti, kaldır kafanı şu bilgisayardan” cümleleri havada uçarken, doğru kullanıldığında çok da faydalı olabiliyor sosyal medya ve internet.

22007414_10155156482944755_3509885831209493887_nAmaçlarını “Kıyıda köşede duran eşyalarımızı hiç tanımadığımız insanlara bu sayfa üzerinden hediye ederek, gereksiz tüketimi-üretimi azaltmak, çevre kirliliğini en aza indirmek ve bir köşede atıl duran ,eşyalarımızı onları kullanabilecek grup üyelerine vererek toplumsal katkıda bulunmak” olarak adlandıran Bodrum Dönüşüm facebook adresi bunlardan biri. Hicran Aydoğdu, tarafından kurulan bu platformda hiç bir şekilde para kullanılmıyor. Daha önce Ankara’da yaşarken Özgür  Dönüşüm isimli bir siteyi kullandığını ve Bodrum’a geldikten sonra bazı arkadaşları ile Özgür Dönüşüm Bodrum’u kurduğunu belirten Hicran Aydoğdu, “Bodrum’da Simge İnan’la birlikte şu an bu işe emek veriyoruz.  Fakat isim hakkı ile ilgili yaşadığımız sıkıntının ardından biz de Dönüşüm Bodrum adı üzerinden devam ettik. Sizin ihtiyacınız olan bir şey, başkasında atıl duruyor olabilir. Siz isteğinizi TALEP ediyorsunuz, elinde olan da size veriyor. Ya da geçici bir malzemeye ihtiyacınız var ÖDÜNÇ istiyorsunuz, yine elinde olan varsa veriyor, sonra iade ediyorsunuz. Veya sizin elinizde kullanmadığınız bir şey var TEKLİF ediyorsunuz, TALİP olana veriyorsunuz. Düşündüğümüzden kısa sürede yerelden destek geldi. Fakat burada ürün vermek ve almak isteyenlerin art niyetli kişiler tarafından suistimal edilmemesi için de bazı kullar koyduk. Çünkü burada tamamen iyi niyetle hareket edildi. Hiç bir maddi çıkar beklentisi olmadan yola çıkıldı. Kapalı bir gurubuz. Buraya üye olmak isteyenleri elimizden geldiğince inceleyerek guruba dahil ediyoruz. Girişte üç soru hazırladık adayların cevaplandırması için. Bu sorulardan biri de kendilerine referans olan kişilerin kim olduğu ile ilgili. İkinci el ürün alım ve satışı yapan kişilerden de sitemizi korumaya çalışıyorum. İçerde ahengi bozanlara karşı toleransımız yok.” dedi.

Hicran Aydoğdu, evinin merkezde olmasından dolayı sitede teklif edilen bazı ürünleri kendi evinden talep edene teslim ettiğini fakat 2018 yılı Mart ayından itibaren yine Bodrum Merkez’de bir kafeterya ile anlaşarak iletişim noktası belirlemeye çalıştıklarını kaydetti. Aydoğdu sözlerine şöyle devam etti “Bodrum fiziki olarak birbirinden oldukça uzak kalan yerleşim alanlarına sahip.  O nedenle elinde fazla bulunan malzemeyi vermek isteyen ile alıcısının merkezi bir yerde buluşmasına olanak sağlayan bir yere ihtiyaç var. Bununla ilgili olarak görüşme yaptığım bazı kafeteryalar var aslında. Hem kafe işletenler hem de merkezi buluşma noktasına ihtiyaç duyanlar için iyi sonuç vereceğine inanıyorum. ”

 

 

Yorumlar
 1. Harika. Hnm dedi ki:

  Şu an elimde 2kişilik somya-yatak başlık. Var. Muhtaç olan varsa
  Severek verebilirim. T.reisde oturuyorum

 2. Harun dedi ki:

  2 adet kamp sandalyesi ve 1 adet masasına ihtiyacım var.gumbetteyim

 3. Asuman gulcan dedi ki:

  Bende bu güzel siteye üye olmak istiyorum benimde size faydam olur diye düşünüyorum.sevgiler.

 4. Gönül Polat dedi ki:

  Bir elbise dolabına ihtiyacım var