enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

DÜNYA ÇOK FARKLI BİR DÖNÜŞÜMÜN EŞİĞİNDE…

ted acar baltaş konferansı 17 şubat 2018 (8)

Ünlü Psikolog, akademisyen, eğitimci ve yazar Prof. Dr. Acar Baltaş, “Potansiyelini Hayata Yansıtan Çocuklar Yetiştirmek” konulu seminer ile Bodrumlu ebeveynler ve eğitimcilerle biraraya geldi. Seminerde ezber bozan bilgileri dinleyicilerle paylaşan Baltaş, anne babalara çocuklarıyla doğru iletişim kurmada önemli tüyolar verdi.
Bodrum Gündem Haber
Yurtiçinde ve yurt dışında yayınlanmış 100’den fazla bilimsel çalışması, 20 kitabı, 600 binin üzerinde satış başarısı ile Türkiye’nin en etkili konuşmacılardan biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Acar Baltaş’ın, bugün öğle saatlerinde TED Bodrum Koleji Konferans Salonunda verdiği seminere, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin ve TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erken’in de aralarında bulunduğu 300’e yakın veli, öğretmen ve öğrenci katıldı.
Değişim, beyin ve öğrenme, özsaygısı yüksek, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek için velilerin neler yapabileceği konusunda deneyimlerini aktaran, Baltaş’ı katılımcılar büyük bir dikkatle dinledi.
ted acar baltaş konferansı 17 şubat 2018 (6)DÜNYA ÇOK FARKLI BİR DÖNÜŞÜMÜN EŞİĞİNDE…

Çocukların mutlu ve başarılı bireyler olarak yetişmesini sağlamak için ebeveynlerin onların eğitimi konusunda yoğun çaba harcadığına işaret eden Baltaş “Biliyorsunuz ki yarının dünyası bugünden çok farklı olacak. En az bilgili olanlar bile dünyada bir şeylerin değişmekte olduğunu değil, dünyanın dönüşmekte olduğunu fark ediyor. Dünya çok farklı bir dönüşümün eşiğinde. İnanın ki 5 veya 10 sene içinde bugünle ilgisi olmayan bir dünyada yaşıyor olacağız. Bizim şu anda sürdürdüğümüz eğitim sistemi aslında, bundan 150-200 sene evvel ilk kez halk çocuklarına toplu eğitim verilmeye başlandığı zamanki eğitim ilkelerini taşıyor. Biz bugün hala bilgi temelli eğitimi sürdürüyoruz. Ama inanın ki ortalama 10 sene içerisinde gözünüze taktığınız bir lensle, buluttaki bilgiyi indirebileceksiniz. Dolayısıyla okula gidip bir şeyler öğrenmenin, sonrasında sınava girmenin ne manası kalacak? Çünkü zaten istediğiniz bilgi sizin elinizde. Ulaşabileceksiniz. O zaman mesele ne olacak; o bilgi ile ne yapabildiğiniz önemli hale gelecek…” diye konuştu.
ted acar baltaş konferansı 17 şubat 2018 (5)MAKİNALARIN YAPAMADIKLARINI BİZ YAPARIZ…
“Şu anki insan beyni 200 bin yıllık birinci versiyon, şimdi ikinci versiyon geldi; yapay zeka!”
diyerek sözlerini sürdüren Prof. Dr. Acar Baltaş “Yapay zeka ikinci versiyon. Gelecekte bizim yaptığımız her şeyi algoritmalar bizden daha iyi yapacak. Bir çok yerde bu zaten başladı. Ama bu 10-15 yıl içerisinde ne getirecek bunu henüz bilmiyoruz. O zaman biz ne yapabiliriz? Makinelerin yapamadıklarını yapabiliriz. Makinelerin bize öğretemeyecekleri bizim makineler karşısındaki üstünlüğümüz. Böyle bir dünyanın eşiğinde eğitim sisteminde birinci versiyonla ne yapıyoruz…” dedi.
ted acar baltaş konferansı 17 şubat 2018 (2)İNSAN MİSACI İLK 20 GÜNDE BELLİ OLUYOR…
Sunumunu görsel materyallerle de zenginleştiren Baltaş, insanın mizacının doğumundan 15-20 gün sonra belli olmaya başladığının da altını çizerek konuşmasına şöyle devam etti: “Nasıl belli olur? Örneğin kolay mizaçlı çocukla, zor mizaçlı çocuğun karnı acıktığında verdikleri tepkinin şiddetinde farklılıklar olur. Zor mizaçlı çocuklar aldıkları karşılık sebebiyle giderek zorlaşırlar, kolay mizaçlı çocuklar da eğer o yönde karşılık alırlarsa giderek daha kolay insanlar haline gelir. Dolayısıyla çocukların beyninin içinde neler olduğunu, nasıl bir fırtına koptuğunu bilmeden değerlendirmek kolay değil…”
ted acar baltaş konferansı 17 şubat 2018 (7)SÖZÜMÜZÜ İYİ TARTMAMIZ LAZIM…
Çocuklarla bağ kurmanın önemine de değinen Prof. Dr. Acar Baltaş, “Bağ kurmadığınız zaman, özellikle ergenlik dönemindeki gençlerle, sık sık yaşayacağımız duygu ‘kırk keredir söylüyorum’ olacaktır. Eğer evde ‘kırk keredir söylüyorum’ duygusunu yaşıyorsanız sorun, kuramadığınız bağdadır. Yetişkin insanlar olarak biliyoruz ki ne kadar çok söylersek, tekrarlarsak etkimiz o kadar azalır. Bizim yetişkin olarak sözümüzü iyi tartmamız lazım…” diye konuştu.
Yaklaşık 1,5 saat süren ve salondaki dinleyicilerle interaktif bir sunum gerçekleştiren Acar Baltaş, seminer sonunda tüm salon tarafından ayakta alkışlandı. Ünlü psikolog seminer sonrasında okurları için kitaplarını da imzaladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.