Bodrum Gündem

KÜLTÜR BAKANLIĞININ HAZIRLATTIĞI MOZOLE PROJESİ DİNLEYENLERDEN TAM NOT ALDI…

mozole projesi bakanlık onaylı (15)Halikarnas Mozolesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek projenin detayları proje müellifi Atölye Mimarlık firması adına mimar Hüseyin Sinan Omacan’ın sunumu ile Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonunda gerçekleşti. Proje dinleyenlerden tam not aldı.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Bodrum Turgutreis Caddesi üzerinde yer alan ve dünyanın 7 harikasından biri olarak gösterilen Karya Satrabı Maussollos’un anıt mezarının da bulunduğu Halikarnas Mozolesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilecek projenin tanıtımı BODTO Konferans Salonunda gerçekleştirildi.  Toplantıya Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Tayfun Selçuk, Muğla Rölöve, Anıtlar Müdürlüğü Müdür Vekili Hafize Bilge Özyer, İyi Parti yerel yönetimler koordinatörü Konacık eski Belediye Başkanı Mehmet Tosun, İyi Parti Bodrum İlçe Başkanı Mehmet Onur Şahbaz ile Bodrum’da yaşayan arkeolog ve mimarların yer aldığı yaklaşık 200 kişi katıldı.

mozole projesi bakanlık onaylı (12)Proje müellifi Atölye Mimarlık firması adına konuşan mimar Hüseyin Sinan Omacan, Antik dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleion’un Persler tarafından Karia bölgesine Satrap olarak atanan Hekatomnoslar Sülalesinden olan Maussollos tarafından, kendi adına daha hayatta iken yapımına başlanmış ve ölünce karısı ve aynı zamanda kız kardeşi olan Artemisia tarafından yapımına devam edildiğini söyleyerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti “Biz Halikarnas Mozolesi’nin çevre düzenleme projesini hazırladık. Proje tamamlanmak üzere. Mozole’nin inşa edildiği  tarihten günümüze elimizde çok az orijinal buluntu var. Ne yazık ki   Mozole tümüyle yıkılıp sökülmüş olduğu için sadece kazı çukuru gözüküyor ve çok az bir bulgu var. Bunun dışında özgün kalan parçalar 19. Yüzyılda yapılan kazılarda İngiltere’ye götürülmüş ve British Museum’da sergileniyor. Çok az bir kısmı da buradaki salonda sergileniyor ama toplasanız da çok önemli bir şey değil. Mozole’nin şu an ziyaret edilen alanına gelen ziyaretçilerin bu dağınık sergi alanında yapıya dair bir fikir edinmeleri pek de mümkün değil. “ dedi.

mozole projesi bakanlık onaylı (10)“Yapılacak Tüm Çalışmalar Geri Alınabilir Olacak…”

Mimar Hüseyin Sinan Omacan, yapılacak çevre düzenlemesinin bütün ulusal ve uluslararası mevzuatın gereklerine uygun biçimde projelendirildiğini, inşa edilecek koruma ve seyir alanlarında kullanılacak tüm malzemenin mevcut esere en az zararla geri alınabileceğini kaydetti. Omacan “Bu yapacağımız şey en temelde çevre düzeninin ve teraslarının, dolayısıyla da Mozole’nin kalan plan izini vurgulamak. Mozole’nin nasıl yok olduğunun hikayesini de özgün parçalarla birlikte anlatacağız. Bu alanda yapılacak yapılarda en önemlisi ahşap üstü yapı ve geri alınabilir olması gerekiyor. Bu önemli ve bu değere yapılacak her müdahalenin geri alınabilir olması gerekiyor. Projemiz Muğla Koruma Kurulu’ndan onay aldı ve halka tanıtımını yapıyoruz. Kültür Bakanlığı Bodrum’da hali hazırda kalede bir çalışma devam ettirdiği için bu projeyi hemen uygulayamayabilir” dedi.

mozole projesi bakanlık onaylı (13)“Mozole En Fazla 6 Ay Kapalı Kalır…”
Mozole için yapılacak çevre düzenlemesi esnasında müzenin en fazla 6 ay kapalı kalacağını belirten Mimar Hüseyin Sinan Omacan “Çok büyük bir inşaat işi olmadığı için belki 6 ay kadar kapalı kalması gerekebilir. Daha fazla olacağını zannetmiyorum. Proje kapsamında alana eklenecek 2 tane yapı var. Bir tanesi mevcut girişteki tuvalet ve diğer yapıları kaldırıp bir giriş yapısı yapıyoruz. Bunlar ziyaretçilerin ihtiyaçlarına yönelik. Diğeri de alandaki özgün eserlerin sergilenip korunacağı bir yapı. Buna da sergi salonu diyoruz. Bunların dışında çevre düzenlemesi var. Bu yapıların en büyük özelliği temelinin hafif taştan ve alana zarar vermeden geri sökülebilir olmaları. Sergi salonu ve giriş yapıları görece küçük yapılardır. Her ne kadar özellikli yapılar olsa da küçük ölçekli, toplayıcı birkaç yüz metrekareyi geçmeyen yapılardır. Dolayısıyla çok pahalı bir şey değildir. Ama Bodrum’da Mozole’nin ziyaretçiler tarafından daha iyi kavranabilmesi ve bunu arkeolojik alanın gereken hassasiyetlerine uygun bir proje olduğu için Bodrum’un ziyaretçileri için çok önemli bir uğrak noktası haline getireceğini düşünüyoruz” dedi.

Proje müellifi Atölye Mimarlık firması adına sunumu gerçekleştiren mimar Hüseyin Sinan Omacan’ın proje hakkındaki detaylı açıklamalarının ardından soru cevap kısmına geçildi.  mimar Hüseyin Sinan Omacan; salonda bulunan mimar ve arkeologların geçtiğimiz yıl AKADEMİA Vakfı tarafından yürütülmeye başlanan çalışma ile ilgili sorularına  “Bakınız bugün burada ben her datayı hazırlanmış bir proje anlattım size. AKADEMİA Vakfı’nın uygulayacağını belirttiğiniz şeyse bir fikir. Ben bir fikir üzerine yorumda bulunamam. Ama bir proje varsa onun uygun olup olmadığı hakkında bir şeyler söyleyebilirim” dedi.

mozole projesi bakanlık onaylı (4)“Ölüler İçin Yaşayan Kültürleri Öldürmeye Gerek Yok…”

Labranda kazı başkanı Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü’nden Doç. Dr. Oliver Can Henry, dinleyicilerden bazılarının Mozole’nin büyük bahçesi içindeki yapıların bakanlık tarafından istimlak edilerek orijinal bahçeye kavuşulması ile ilgili taleplerine şu cümlelerle yanıt verdi “Ölüler için yaşayanları öldürmek doğru değil. Bugün devam eden bir düzeni yıkıp yerine ölmüş bir medeniyeti sergilemek belki doğru olmaz” dedi.

Mozole girişinde araç park edecek alanın olmaması ve müze içinde kadın ve erkekler için ayrı birer mescit bulunması ile ilgili soruları yanıtlayan Mimar Hüseyin Sinan Omacan “Aslında girişte sadece otobüslerin yanaşacağı bir cep yapılması planlanıyor. Saray sokak, ziyaretçilerin müzeyi ziyaret için kullanabilecekleri son derece kullanışlı bir yol olarak görünüyor. Kaldı ki ziyaretçilerin tamamının araçla müze yerine taşınması gibi bir durum da düşünülmüyor. Müze ve ören yerlerinde mescit bulundurulması zorunluluğu da Bakanlığın bir talebidir.” Dedi.

Yorumlar

  1. Tuğrul Acar dedi ki:

    Müzenin karşısında Cami var.Mescit
    gereksiz,bu anlatılabilir.Amaç yapı yapmak
    ise söylenecek olan mütahide iş çıkarmak
    tır.