enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

BODRUM BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KİM OLUR?

Bilen bilir ben yazılarımı evelemeden gevelemeden yazan bir yerel gazeteciyim. Yazacaklarımın büyük bölümünü sokağın sesini dinleyerek yazarım. Elbette kendi yorumlarımı da hiç kıvırmadan, net olarak ortaya koyarım.

Belediye Başkan adaylarının çok konuşulduğu şu süreçte “Kral Çıplak” diyerek durumu bir gözden geçirelim.

*****

Bu günlerde Muğla’da en çok sorulan sorular;

 1. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı kim olur?
 2. Bodrum Belediye Başkanı kim olur?
 3. Marmaris Belediye Başkanı kim olur?
 4. Fethiye Belediye Başkanı kim olur?

Diyeceksiniz ki; ‘Nerede diğer ilçeler?’ Değerli meslektaşlarım Nejat Altınsoy ve Özcan Özgür diğer ilçeler ile ilgili değerlendirmeleri çok net olarak yazıyorlar.

-Ortaca’da Mehmet Sertkaya adaylığını açıkladı. Net olarak söylüyorum Ortaca’da Sertkaya başkanlığı kesin alır.

-Kavaklıdere ve Seydikemer’de adayın kim oluğuna bakmadan, AK Parti hiç zorlanmadan Belediye Başkanlığını alır.

-Köyceğiz’deki adaylara bakıldığında bence CHP’nin hiç şansı yok. AK Parti adayı Köyceğiz Belediye Başkanlığı’nı 4 oy farkla yine alır. (Farkındaysanız AK Parti adayının adını bile yazmadım. Nejat Altınsoy Köyceğiz’de havayı koklamış ve sonucu yazılarında paylaşmış. Ne diyelim sokak böyle konuşuyor…)

Dalaman’da CHP çok az bir fark ile belediye başkanlığını kazanmıştı, AK Parti ile CHP arasında 14 oy fark vardı yanılmıyorsam. CHP yine çok az bir farkla başkanlığı alır.

-Menteşe, Datça, Ula’da CHP çok rahat bir şekilde Belediye Başkanlığını kazanır.

Yatağan’da ise biraz sıkıntı var gibi gözüküyor. CHP ilçe örgütü içinde kaynayan kazan AK Parti’nin işine yarayabilir. Zaten aralarında çok az bir oy farkı var.

-Milas CHP’li Muhammed Tokat ile belediye başkanlığını kesin olarak alır.

Datça’da CHP’Lİ Gürsel Uçar ile yine belediye başkanlığını kazanır.

*****

Fethiye’de Behçet Saatçi Büyükşehir adayı olmaz ise yine rahat rahat Fethiye Belediye Başkanı olarak görev yapmaya devam eder. Lakin büyükşehir adayı olur ise Fethiye’de büyük rekabet yaşanır.

Bence CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve Emrah Doğu CHP adayı olmak için büyük savaş verirler. Diğer yandan da Behçet Saatçi de yerine kimin gelmesini ister onu da iyi düşünmek lazım.

Eğer Behçet Başkan Muğla Büyükşehir adayı olur ise; Fethiye sokaklarından biz gazetecilere çok haber çıkar.

*****

Marmaris’te adaylık için dayı-yeğen yarışı var. Kılıçdaroğlu Muharrem İnce’ye yakınlığı ile bilinen Ali Acar’ı aday olarak atar mı? Atamaz ise Acar Ünlü Marmaris’i kazanır mı? İşte bu sorulara yanıt vermek detaylı olarak düşünüp değerlendirdikten sonra yanıt vermek lazım.

Birkaç soru;

1-Eğer Acar Ünlü aday olarak atanır ise Ali Acar İyi Parti adayı veya bağımsız aday olarak seçime girer mi?

2-Ali Acar aday olarak atanır ise Acar Ünlü, Ali Acar’ın kaybetmesi için çalışır mı? Veya tam tersi olur mu?

3-Marmaris’te 25 bin CHP’nin, 17 bin AK Parti’nin, 4 bine yakın MHP’nin ve 2 binin üzerinde de DP’nin oyu var. Buna rağmen CHP Marmaris’te kaybeder mi?

Başka sorular da var. Adaylar hemen belirlenmez ise bu soruları Marmaris’e gidip sokaklarda dolaştıktan sonra, sorup yanıtlamak istiyorum.

*****

Gelelim Bodrum’a.

Bodrum Belediye Başkanlığı için çok aday adayı var diye söyleniyor. Lakin sayıyorum sayıyorum, iki elin parmakları kadar bile aday yok. İYİ Parti, AK Parti ve MHP adaylarını da eklersek ancak 10 aday çıkıyor.

Ne idüğü belirsiz birilerinin, telefonla yaptırdığı ankette; “Şu isimlerden, kimi belediye başkanı olarak görmek istersiniz,” sorusunun karşılığında da topu topu 10 isim yer alıyor.

İYİ Parti adayı Mehmet Tosun, AK Parti adayı olarak Ömer Özmen ve Macit Gündoğdu’nun ismi geçerken, MHP adayı olarak da Cengizhan Sancar’ın adı listede yer almış. CHP’den ise yedi adayın adı listede yer verilmiş.

Mehmet Tosun doğal olarak Bodrum Belediye Başkanı olma yolunda en şanslı adaydır. CHP’nin hangi adayı onu zorlar diye sorsak hangi ismi söyler sizce? Kocadon’a karşı yüzde 37 gibi çok yüksek bir oy alan Mehmet Tosun’un karşısında hangi CHP adayı kazanır, çok iyi tahlil etmek lazım. Eğer CHP her halükarda alır diyorsanız, size 2009 yerel seçimlerini iyice analiz edip değerlendirdikten sonra konuşmanızda fayda vardır diyeceğim. Bir önceki yazımızda söylediğimiz gibi CHP’nin Muğla Büyükşehir adayının kim olacağı çok önemli. Düşünsenize; AK Parti ilçe yönetimi, danışma kurulunda Osman Gürün’ün aday olması için dua ediyormuş. Eğer CHP Bodrum’da da yanlış bir aday gösterirse Mehmet Tosun güle oynaya Bodrum Belediye Başkanı’dır.

*****

Son duruma bakıldığında; Mehmet Kocadon’un kesin olarak Muğla Büyükşehir’e aday olması durumunda yaklaşık 8 adayın ismi konuşuluyor. Mehmet Kocadon’un yeniden Bodrum’a aday olması durumunda ise iddialı aday sayısı ancak 3-4 kişi olur.

Şu ana kadar adaylığını net olarak açıklayan kimse yok.

Herkes pusmuş Mehmet Kocadon’un Büyükşehir’e aday olmasını bekliyor.

*****

Mustafa Saruhan, Taner Uslu ve Ali Öztürk çok uzun zamandır Bodrum Belediye Başkanlığı adaylığı için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Beğenin ya da beğenmeyin bu takdir edilecek bir durumdur. Bu üç isim 2014’den bu yana hedeflerine kilitlenmiş ve Belediye Başkanlığı aday adaylığı için çalışmalarını bu güne kadar sürdürmüşlerdir.

Kutluyorum…

*****

Diğer taraftan 24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olan önce 5 . sıraya konulan ve daha sonra ne idüğü belirsiz birileri tarafından, beşinci sıradan alınan Kerim Cangır’ın da belediye başkanlığına aday adayı olması için kapısını aşındıranlar var. Sonuç olarak 24 Haziran seçimlerinde haksızlığa uğramış ve mağdur edilmiştir. Kerim Cangır, adaylık süreçlerinde çok eleştirilmesine karşın sola yakın, devrimci gelenekten gelen, parti disiplinine her daim uyan ve dürüstlüğü ile saygın bir aday olduğu da bir gerçektir.

Kerim Cangır aday adaylığı konusunda tabandan gelen talepleri değerlendirir ve aday adayı olur mu bilemem, onu da süreç içinde göreceğiz.

*****

Sokaklardan duyduğumuza göre; Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen de belediye başkanlığı için aday adayı olmayı düşünüyor ve bu konuda kulis çalışmalarını sürdürüyormuş. 24 Haziran öncesi Recai Seymen’in milletvekilliği aday adaylığı konuşuluyordu. Gerekçesi neydi bilemeyiz; son anda vazgeçti. Eğer belediye başkan aday adayı olacaksa 12 Ekim’de ilçe başkanlığından istifa edecek. Bodrum CHP İlçe Yönetim Kurulu kendi içinden birisini ilçe başkanı olarak seçecek. Dilerim bu güne kadar seçim süreçlerini iyi yönetmiş, öyle ya da böyle başarılı olmuş olan Recai Seymen kendisinden sonra süreci iyi yürütecek bir kişiyi belirlemiş olsun.

*****

İşte burada yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Recai Seymen’in yerine kim seçilir? Başar Bıyık, Engin Başol gibi genç kardeşlerimize görev verilir mi? Halil Karahan gibi tecrübeli bir kardeşim mi öne çıkar?

Ya da başka kim olabilir?

2019 Mart ayında yapılacak olan yerel seçim sürecini yönetebilecek bir isim seçilir mi, onu da 12 Ekim’den sonra göreceğiz. Bu arada emanetçi bir ilçe başkanı seçmek demek, CHP’nin Bodrum’da seçim kaybetmesine de neden olabilir, bunu da dikkate alıyorlardır diye düşünüyorum.

Bu arada yönetim kurulu üyeleri arasından belediye meclis üyeliği için istifa edenler de olacaktır. Bunu da aklımızın bir kenarında tutalım.

*****

Az daha unutuyordum; bir ara ‘Bodrum’a kadın belediye başkan adayı olursa çok yakışır,’ söylemleri vardı. Son günlerde hiç söylenmiyor, unutuldu galiba yada unutturulmaya çalışılıyor. (Şimdi yeni yeni icat çıkarma diyenleri duyar gibiyim!)

Bu söylemin ardından ilk akla gelen isimler Emine Yenilmez Aydemir, Nurten Çakıcı Bıçak ve Emel Çakaloğlu’dur.

*****

Emine Yenilmez Aydemir 24 Haziran seçimlerinde 6.sıra milletvekili adayı olarak listede yerini almıştı ve çok çalışmıştı. Seçilemeyeceğini bile bile hiç hızını kesmedi ve özellikle Süleyman Girgin ile iyi bir takım oldular, ilçe ilçe, mahalle mahalle, sokak sokak çalıştılar.

Acaba, gönlünden belediye başkanlığı adayı olmak geçiyor mudur?

*****

2014’den bu yana Belediye Meclis Üyesi olarak görev yapan Nurten Çakıcı Bıçak, 2007 yılında yapılan Türkiye genel seçimlerinde Bodrum’da bir ilke imza atar ve önündeki tüm engellere rağmen bölgesinde milletvekilliğine aday adayı olarak adını yerel siyasi tarihine not düşer. Nurten Çakıcı Bıçak, “Bodrum’u kadın bir belediye başkanı yönetmeli mi,” şeklindeki soruya şu yanıtı veriyor; “Bırakın Bodrum’u, dünyanın kadınlar tarafından yönetilmesini yürekten isteyen biriyim. Kadın anadır, vicdanlıdır, merhametlidir, Kadın elinin değdiği yerde düzen olur, istikrar olur, barış olur, adalet olur. Kadın ayrıca iyi bir ekonomisttir. Kadınlar kendilerine bir görev verilmesini beklememeli, istemeli ve yarışa girmeli…”

*****

CHP Bodrum İlçe Kadın Kollarının başarılı başkanı Emel Çakaloğlu’nun da Bodrum Belediye Başkanlığı için aday adayı olabileceği sokaklarda konuşuluyor. 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliği için adaylık başvurusunu yapan, listeye giremediği halde hiç hız kesmeden, ekibi ile birlikte mahalle mahalle, sokak sokak dolaşarak Bodrum’da çalınmadık kapı bırakmayan Emel Çakaloğlu’nun da gönlünde Bodrum Belediye Başkanlığı var mıdır?

Yaşayıp göreceğiz.

*****

SON SÖZ:

Burada yaptığım değerlendirmeler sokağın sesidir. Seçime altı ay kala sokak; adayların belirlenmesi ile ilgili çok şeyler söylüyor. Aday adaylarından bazılarının “Her şey çok iyi, çalışıyoruz ve başaracağız…” şeklindeki söylemlerini ukalaca buluyor ve bu tür söylemlere çok kızıyor. Muğla ve Bodrum sokakları yerel dengeleri bilen, kendine güvenen ama mütevazı adaylar istiyor.

En çok söylenen ise; CHP’nin belediye başkan adayını belirlerken önseçim yapılması. Sokağın önseçim isteğini CHP Genel Merkezi ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu duyar mı ve gereğini yapar mı bilemiyorum. Sanırım önseçim yapılması konusunda çok umut yok. Bu durum çok sayıda küskün yaratacaktır. Ekmelettin İhsanoğlu’na tıpış tıpış oy veren CHP Muğla Örgütü bu sefer, Genel Merkezin adaylarına tıpış tıpış oy vermeyebilir.

Unutmayın “Sokak ne diyorsa o…”

SON DAKİKA NOTU: Tam bu yazıyı koyduğum sırada Mehmet Özalın aradı ve “Fatih ben adaylığımı açıklıyorum bilgin olsun…” dedi…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

 1. yusuf Akat dedi ki:

  Analizleriniz doğrudur Fatih kardeşim tebrikler…
  Lakin İyi Parti CHP İttifak çalışmaları eğer olumlu geçerse. Muğla kesin bodrumda dahil bir çok ilçelerde CHP den yana bazı ilçelerde yani çok az fetiye gibi yerde İyi partiye gözüküyor…Eğer ittifak gerçekleşmezise muğla da analizleriniz doğrudur…Eğer gerçekleşirise Tosun Bağımsız girer bence girerse ne olur onu bodrum yaşayanları kararverecektir…Eğer Tosun bağımsız girer ise tahminim…CHP İyi Parti AKP MHP sempatizyanlarından oy alarak aradan çıkar gözüküyor….Tabiki her şey Bodrum yaşayanlarının gelecekte hak ettiği seçilsin…

 2. Murat Toprak dedi ki:

  Kendine Güvenen ve mütevazi kelimeleri çelişiyor, umarım dengeyi koruyacak bir aday çıkar,
  Yazılarınızda Şehir cilik, Mühendislik, yollar, çöpler konusunda becerikli olabilecek bir aday arayışı yok, Ben sokaktan biri olarak hiç olmazsa asfalt şantiyesinin başına işini iyi yapabilecek birini tayin edebilecek ahbab çavuş ililkilerini kenara koyabilecek ve somut olarak temiz, şık, yeşil bir Bodrum a ulaşmak için çabalıyacak birini istiyorum uzun yıllardır.
  Elbette adalet kavramını çöpe atmış bir parti den olmamalı bu aday bence
  Sokak’tan Murat Toprak

 3. turgutreisli dedi ki:

  istifa edinde partisine partilisine sokağa sahip çıkabilecek il yapacak insanlar gelsin.istifanız iyi olur görüşğndeyim vatandaş olarak cokta memnun oluruz.chp de yeni kanla daha güçlenir kanısındayım.5 senede partiyi bodrumda bitirdiniz.

 4. BAKİ DEMİREL dedi ki:

  Milas’ta Muhammed Tokat mı kazanacak? Milas’ı çöp götürüyor çöp, belediye işçileri maaşlarını alamıyor, Milas’ın borcu dolu. Barış Saylak gibi adamı Akp ye kaptırdı. Neden? Osman Gürün ile Muhammed Tokat hasılatı yiyip bitirsin diye. Chp nin eğilim yoklaması yapsa Tokat il 5 e giremez. Milasa Barış Gelecek!!!