“BODRUM BELEDİYE BAŞKANLIĞI NÖBETİNİ DEVRALMAYA HAZIRIM…”

  • 22.10.2018
  • 1.232 kez okundu

CHP’nin Bodrum’da 7. Belediye başkan aday adayı Refik Ülgen oldu. Ülgen aday adaylığını ilçe binası önünde halka açık olarak düzenlediği toplantıda duyurdu.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

İlçe binası önündeki aday adaylık açıklamasına CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, diğer aday adaylarından Taner Uslu, Mustafa Saruhan, Ali Öztürk, Mehmet Özalın, Ahmet Aras ve Recai Seymen hazır bulundular.

CHP İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum Belediye Başkanlığı için parti içinden bugüne kadar 7 aday adayının çıkmasını gurur verici olarak değerlendirirken “10 gün önce çıktık bu yola. Bugün 7’inci adayımız da aday adaylığı açıklaması yapacak. Gerçekten de gurur verici bir tablo. Bütün aday adaylarımız pırıl pırıl. Hepsini Bodrum halkına emanet ediyoruz” dedi.

Daha sonra kürsüde bir konuşma yapan Bodrum Belediye başkanı Mehmet Kocadon, ilçe başkanı Halil Karahan’a dönerek “Tüm aday adayı olan arkadaşımızın basın açıklamalarında bir manim olmadığı müddetçe yanlarında olmaya gayret ettim. Bu süreçte galiba aday adaylarından daha çok Halil başkanla ikimiz konuştuk “ dedi. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon,Bodrum’dan büyükşehre belediye başkanlığı için aday çıktığını belirterek “Muğla’ya büyük bir coşkuyla gittik. İşi olan arkadaşlarımız gelemedi. Hiç kimseyle en ufak bir derdim yok. Gelenden de Allah razı olsun, gelmeyenden de Allah razı olsun. Bizim için önemli olan Muğlamızda CHP’nin iktidarı” dedi. .

Konuşma sırası Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Refik Ülgen’e geldiğinde; Seçim hazırlıklarının yapıldığı şu günlerde ülkemiz tarihsel bir süreçten geçmektedir diyerek sözlerine başladı. Ülgen;  Sosyal ve ekonomik sorunların huzurumuzu ve iç barışımızı tehdit eder boyuta ulaştığı, Milyonlarca insanımızın açlık ve yoksulluk sınırında yaşamaya mahkum edildiği, Çocuklarımızın geleceğinin belirsiz gençlerimizin büyük bir bölümünün işsiz ve ümitsiz olduğu, Basın özgürlüğünün tahrip edildiği, Adaletin eşit dağıtılmadığı, Temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanıp kuşatıldığı, Emek, barış ve demokrasi güçlerinin susturulduğu, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine açıktan saldırıların yaşandığı koşullarda yine de; Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi yani partimiz, en direngen haliyle tüm olumsuzluklara rağmen dimdik ayakta ve mücadeleye devam etmektedir. “ diyerek başladığı konuşmasında kendisinin de bu mücadelenin bir parçası olmak istediğini ve Cumhuriyet Halk Partisi örgütlülüğü içinde önümüzdeki yerel seçimde; görev verilmesi halinde bir nöbet değişimi olarak gördüğüm Bodrum Belediye Başkanlığına talip olduğumu ve bu çerçevede aday adaylığımı açıklamaktan onur duyacağını kaydetti.

“Mevzuatta Tanımlanan İşleri Yapmakla Yetinen Bir Belediye Başkanı Olmayı Düşünmüyorum…”

Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Refik Ülgen mevzuatta tanımlanan işleri yapmakla yetinen bir belediye başkanı olmayı düşünmediğini belirttiği konuşmasında şunları söyledi “Bu göreve neden talip olduğumu en yalın haliyle ifade etmek istersem; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu şanlı Cumhuriyet Halk Partisinden belediye başkan adaylığı onuruna erişmek başlı başına yeterli bir sebep değil midir?… Kaldı ki; Bodrum Belediye Başkanlığı, bütün CHP’li arkadaşlarımın CHP’ye gönül vermiş insanların büyük bir onur, aşk ve şevkle yapacağı görevdir. Görev verilirse Bodrum Belediye Başkanlığı nöbetini devralmaya hazır olduğumu huzurlarınızda a Mevzuatta tanımlanan işleri yapmakla yetinen bir belediye başkanı olmayı düşünmüyorum. Çünkü; Halkımızın talepleri çoğu zaman mevzuatı aşan yerele özgü gelenek ve göreneklerle harmanlanmış, kendine özgü taleplerdir. ‘Bu falanca kurumun işi, gidin onlara müracaat edin’ deme lüksüne sahip olmayan bir başkan olmayı arzuluyorum. Zira; belediye başkanı halkın her türlü sorununu çözen ve derdine derman olan önder konumundadır. Dolayısıyla halktan gelen talepleri karşılamak zorundadır. Söylemek istediğim şey hedef ve sonuç odaklı bir başkanlık ve modern, etkin, verimli bir personel yönetimi modeli.”

“Saydam, Esnek, Denetlenebilir Ve Hesap Verebilir Bir Belediyeciliğin Önünü Açıyorum…”

Kaynak, üretim ve hizmet sorumluluğunu birlikte ele alınmasını sağlayan katılımcı aktif yurttaşların olacağı yeni bir sistemi hedeflediğinin altını çizen Refik Ülgen bu sistemi açıklarken “ Detaylarını daha sonra açıklayacağım E-belediyeciliği kamu yararı ile bağdaştıran bir mobil belediyeciliği gerçekleştirmeyi amaçlıyorum. Belli kişi ve toplulukların belediyeyi kontrol tekeline hiçbir şekilde izin vermemeyi ve uzlaşmayı kolaylaştıracak tam ve sürekli katılan ve denetleyen güçlü yerel kontrolün olduğu, Saydam, Esnek, Denetlenebilir Ve Hesap Verebilir Bir belediyecilik modeline doğru gidişin önünü açmayı hedefliyorum. Yani halkımızın yerel ve ortak ihtiyacı karşılanırken, bizim yönetimimizde, halk yönetime ortak edilecek, aynı zamanda katılarak söz ve karar sahibi olması esas alınacaktır. “

Bodrum’un daha da gelişmesi ve ilerlemesi çevreye ve doğaya saygılı kalması; yerelliğini, kültürünü, doğasını ve tarihsel kimliğini koruyarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşamı insanlara sunabilmenin en büyük arzusu olduğunu dile getiren Ülgen “Bunun için yapılacak şey bellidir; Coğrafi sınırların kalktığı bir dünyada üstünde bulunduğumuz bu değerleri koruyarak Bodrum’a gelir getirecek şekilde bunlardan yararlanmaktır. Belediye, tüm bu ve henüz yer altında bulunan değerlerin gün yüzüne çıkartılarak özel sektörle iş birliği içinde bütün Türkiye’ye ve dünyaya rekabetçi bir anlayışla pazarlamayı öncelikli amaç haline getirmelidir. “ dedi.

“Bodrum İçin Önemli Her Projede Referandum Yapacağım…”

Görev verilip başkan olması halinde, yurttaşa karşı yönetim yerine, yurttaşlar yönetimini hedeflediğini, Yönetime katılımın özendirilmesi için gerekli tüm sistemleri hayata geçireceğini söyleyen Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Refik Ülgen “Belediye; yasaların kendisine yüklemiş olduğu hizmetleri elbette yerine getirmeye devam edecektir. Ancak; Belediye aynı zamanda, belediye dışı ilişkileri, iletişimi özellikle de özel sektörle ilişkileri Bodrum’da yaşayanları temel referans kabul ederek geniş bir ölçekte sağlamalı ve dünyaya açılmalıdır. Saydığım her bir değeri projelendirip Türkiye ve dünyaya tanıtmak ve doğru pazarlamak Bodrum’a yapılabilecek en büyük hizmettir. Değerli Bodrumlular; Görev verilip başkan olmam halinde, yurttaşa karşı yönetim yerine, yurttaşlar yönetimini hedefliyorum. Yönetime katılımın özendirilmesi için gerekli tüm sistemleri hayata geçireceğiz. Çünkü, halkın gerçek katılımı Bodrum’luları bütünleştirir ve birleştirir. Böylelikle Bodrum’un topyekün kalkınması mümkün olabilir. Bu çerçevede; Bodrum’un geleceğini etkileyecek her türlü önemli projede halka danışmayı, yani referandumu esas alacağımızı belirtmek istiyorum. Kent planlamasında her türlü veriye dayanılarak Bodrum’un bütün paydaşlarının söz ve karar sahibi olacağı çoğulcu bir yönetimi devreye sokmayı planlıyoruz. Gençlerden, kadınlardan, çocuklardan ve toplumun tüm dezavantajlı gruplarından oluşacak geniş kapsamlı bir konseyin belediye ile imzalayacağı ‘Kentsel Haklar, Ödevler, Yönetime Ve Kararlara Katılım’ belgesini imzalayarak tüm önemli proje ve kararların bu belge çerçevesinde hayata geçirileceğinin sözünü veriyorum. Sonrasında, bu temsilcilerin; Uygulamasını denetleyeceği uygulamalı bir rehberi bu paydaşlarla birlikte kaleme alıp ilan etme amacındayız. Bu rehber, Bodrum’umuzu taş, demir, katran ve çimento karmaşası haline getirilmesinden korumayı ve tarihsel, kültürel, doğal ve turistik değer ve birikimlerimizi geçmişten miras, gelecekten emanet kabul ederek modern hayatla uyumlu olacak şekilde yaşama ve çalışma alanları yaratmayı; bu da, kentimizin bozulmasına ve çürümesine karşı korunmasını sağlayacaktır.”

“Neden Oscar töreni Bodrum’da yapılmasın..?”

Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Refik Ülgen’in konuşmasının kalanında şunları söyledi “ Değerli yoldaşlarım; Bodrum dışlama yeri değil, barış ve uygarlık alanıdır. Dolayısıyla çocukları, gençleri, engellileri, kadınları ve tüm dezavantajlı grupları koruyacak ve sosyal yaşama katılmalarını kolaylaştıracak tüm önlemleri hiç vakit geçirmeksizin almak zorundayız. Değerli dostlarım; Yerel demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmeliyiz. Çünkü bana göre yerel demokrasi, belediyenin karar süreçlerine sade yurttaşın ve diğer aktörlerin etki edebildiği, farklı düşüncelerin birlikte yaşama becerisini geliştirebildiği, toplumsal ve siyasi sorunlara dayanışma içerisinde yerel çözümlerin üretilebildiği bir alandır. Ben Bütün Bodrum’luların yardımlaşma ve iş birliği duygularının gelişmesine hizmet edeceğimi belirtmek istiyorum. Değerli yol arkadaşlarım; Farkındalık yaratacak her projeyi önemli ve değerli kabul edeceğiz. Bu anlamda herkesin ve her kesimin ana hatlarını belirlediğimiz alanlarda yapacağı tüm katkılara açık olan bir sistem kuracağız. Yine, adaylığımın kesinleşmesi halinde detaylarını daha sonra açıklayacağım bazı konulara kısaca değinmek istiyorum. Geleneksel yemek okulları, ikinci el sanatları, tohumculuk okulu, sörf, yelken, yüzme, su topu branşlarını içeren spor okulları kurmaya öncülük edeceğiz. Kadın kooperatiflerinin kurulması ve geliştirilmesi için her türlü desteği sağlayacağız. Zeytin, mandalina, üzüm, Bodrum’da yetişen ve yetişmesi muhtemel tüm ürünlerin markalaşmasını sağlayacak şekilde belediye-üretici ilişkisini DESTEKLEYECEK ve GELİŞTİRECEK; Anadolu’da bulunan tohumları getirtip, filizlendirip, ücretsiz olarak dağıtacak bir ÜreticiBelediye Ağı kurmayı planlıyoruz. Bu bakış açısıyla çeşitli nedenlerle üretmekten vazgeçen çiftçi ve köylülerimizin yeniden üretmelerini sağlayacak destekleyici projeler gerçekleştireceğiz. Bodrum’un ihtiyaç duyduğu alt yapı hizmetlerinin yerine getirilmesi belediyenin asli işlerindendir. Bunun yanı sıra düğün salonları, pazar yerleri ve diğer bütün hizmetleri elbette yerine getireceğiz. Bunların yanında esas değinmek istediğim nokta Bodrum’un bir festivaller kenti olması hayalimdir. Neden Oscar töreni Bodrum’da yapılmasın? Bunun gibi ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm kültür, sanat, spor ve kongre organizasyonlarının Bodrum’da yapılması için gerekli tüm enerji ve birikimimizi bu doğrultuda kullanacağız. Değerli yol arkadaşlarım; Size çok da ayrıntılarına girmediğim daha çok da yüzeysel olarak geçtiğim ama esas olarak belediye başkanı adaylığım kesinleştiğinde burada belirttiğim ve hazırlıklarını yaptığımız ancak zamanınızı almamak için değinmediğim bütün bu projeleri gerçekleştirecek öz güvene sahip olduğumu, ciddi bir ekip ruhu ile ve Bodrum’un tüm paydaşlarının katılımıyla bu işleri gerçekleştirme iradesine sahip olduğumu bilmenizi istiyorum. Sözlerime son verirken diğer bütün aday adayı arkadaşlarıma yürekten başarı dileklerimi sunuyor, gönlünüzden, halinizden, dilinizden anlayan bir belediye başkanı olacağıma inanmanızı istiyorum. Hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum” dedi.

Etiketler:

Taraftarlara Küfür Edip Tehditler Savurdu…
Bodrum Belediyesi Bodrumspor’un Utaş Uşakspor’u 2-1 mağlup ettiği karşılaşmanın bitiş düdüğüyle deliye dönen Utaş Uşaksspor teknik sorumlusu Hakan Şapçı, yeşil...
Saruhan; Yelken Sporuna Turizmin Çeşitlendirilmesinde Önemli Bir Rol Vereceğiz…
“Daha Mutlu Daha Umutlu Bir Bodrum” Sloganıyla 2019 yerel seçimlerinde Bodrum Belediye Başkanlığı’na Cumhuriyet Halk Partisi’nden aday adayı olan Mustafa...
OKLUK PERDESİ KAPANIYOR – Can Pulak Bodrum Gündem yazıları…
Duyduğumda inanmamıştım, artık bu kadarını da yapmazlar diye düşünmüştüm ama olmadı. Okluk ve Değirmenbükü bölgesini Cumhurbaşkanlığı arazisine katmak için kamulaştırmaya...
Atatürk’ün Leblebilerini Aşıran Çocuğun Atatürk Sergisi Bodrum’da…
“Atatürk’ün Leblebilerini Aşıran Çocuk” olarak tanınan Yazar Hanri Benazus’un özel koleksiyonundan oluşan “10 Kasım Atatürk’ü Anma Fotoğrafları Sergisi” Oasis’te açıldı....
Bodrumlu Şehit Astsubay Turgut Pekdemir’e Vefa…
Bodrum Turgutreis Karabağaltı Mevkiinde 2015 sokağın adı, Bodrum Belediye Başkanlığı’nın 06/07/2018 tarih, 2018/80 saylı Meclis Kararı ile “Şehit Astsubay Turgut...
Bodrum Ak Parti’de İlk Başvuru Murat Naci Yavuz’dan…
Ak Parti Bodrum İlçe Teşkilatı’nda ilk belediye başkan aday adaylığı başvurusunu yapan turizmci Murat Naci Yavuz: “Memleketimize hizmet etmek için...
BodrumART Uluslararası Artist Sanat Fuarında…
Tüyap Uluslararası Artist Sanat Fuarı bu yıl 28.kez kapılarını açtı. BODRUMART derneği de ikinci kez bu büyük sanat organizasyonuna davet...
Nebil Özgentürk ile Edebiyat Manzaraları’nın ilk Konuğu Zülfü Livaneli…
Nebil Özgentürk tarafından düzenlenen “Edebiyat Manzaraları” adlı Kültür ve Sanat programının ilk konuğu müzik, edebiyat ve sinemanın evrensel ustası Zülfü...
Bodrum’da Kültür Sanat Etkinliklerine Bir Halka Daha…
Manastır Otel’de sevgili kardeşim Fatih Can Ekşi bugün, çok değerli bir etkinlik başlattı. Nebil Özgentürk’ün yönetiminde gerçekleştirilmesi planlanan “Edebiyat Manzaraları”...
80. YILINDA GÖZYAŞLARI ARASINDA ANILDI…
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 80. yıl dönümünde, tüm yurtta olduğu gibi Bodrum’da da resmi...
HER OTEL BİR OTELCİLİK OKULUNUN HAMİSİ OLACAK…
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme Protokolü imzalandı. Bodrum Gündem Haber Söz...
KONKORDATO KOMİSERİ OLMAK İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ 20 KASIM…
Bodrum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Barış Erdoğan, TÜRMOB Temel Eğitim ve Staj Merkezi vasıtası ile yüz yüze eğitim...
8 YAŞINDAKİ DURU BALCI BİRİNCİ OLDU…
Çukurova Üniversitesi ve Azerbaycan Devlet Müzik Akademisi işbirliğinde yapılan uluslararası 3.Caspi Art Sanat yarışmasında 8 yaşındaki Bodrumlu Duru Balcı birincilik...
MUĞLA İÇİN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ…
Cumhuriyet Halk Partisinden Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, görevinden istifa etti....
Bodrum Kademesi Park Oluyor…
Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından projesi tamamlanan Bodrum Umurca Mahallesi Yaka Sokak’ta kurulacak olan park yapım ve çevre...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ