enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Bodrumda Yaşanan Su Taşkınlarının Önlenmesi İçin Bir Araya Geldiler…                    

Bodrumda Yaşanan Su Taşkınlarının Önlenmesi İçin Bir Araya Geldiler…                     

Bodrum ilçe merkezinde bulunan derelerin neden olduğu sel sorununun çözümü konusunda Bodrum Kaymakamlığında ilgili kurumların katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Bodrum Gündem Haber

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz başkanlığında gerçekleşen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, MUSKİ Gn Md Yrd. Ali Tekkaya,  Karayolları Bölge Müdür Yardımcısı Zeki Aliyazıcıoğlu,  Milas Orman İşletme Md Çetin Akkaya, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şb Müdürü Mehmet Somer Kırker, Müze Müdürü Tayfun Selçuk ve ilgili müğdür  yardımcıları, daire başkanları şef ve teknik görevliler hazır bulundu.

Toplantı sonucunda; İlçe Merkezinde meydana gelen taşkınlarda genel olarak sorun yaşanan derelerin Gökçeler Deresi, Gerence Deresi, Aliyan Deresi, Çukur Dere ve Gaz Dereleri olduğu, taşkınların ana nedeninin mansapların şehir merkezi içinde yer alması, uygun kesitte yatakların olmaması ve plansız yapılaşma olduğu tespit edilmiştir. Alınacak önlemler ise yukarı havza önlemleri ve mansap önlemleri olarak iki aşamada incelendi.  Yapılan toplantıya dair detaylı notlar şu şekilde;

1-Yukarı Havza Önlemleri

DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından derelerin yukarı havzalarında feyezan sularını depolamak ve mansaba güvenli akım iletmek amacı ile sel kapanı yapısı için gerekli arazi ve büro çalışmaları yapıldığı görüldü. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede bu tür yapıların yapılabileceği topografik alanların bulunduğu anlaşılıp 3 Adet derede 500 yıllık debiye göre gerekli rezervuar alanları tespit edildi. Gökçeler Deresi, Çukur Deresi, Gaz deresi olmak üzere 3 adet derede Yukarı Havza Önlemleri çalışmalarını tamamladığı ve iş programına aldığı görüldü. Yukarı Havza Önlemleri bu kapsamda ödenekler dâhilinde gerçekleştirilecek gerekli takipler ve çalışmalar Kaymakamlık ve Bölge Müdürlüğünce yapılacak. DSİ nin Yukarı Havza Önlemleri projelerinin tahmini değerinin 40-50 milyon TL civarı olacağı değerlendirildi.

Yapılan toplantıda bu alanların kısmen Doğal Sit, Arkeolojik Sit Alanında ve orman tahdit sınırları vs. içerisinde kaldığı için projelerin hazırlanmasına müteakip yapım öncesinde ilgili kurumlardan gerekli izinler alınması gündeme gelirken ilgili kurumlarca sorunun çözüleceği ve takip edileceği ifade edildi.

2- Mansap Önlemleri: (Akarsuyun aşağı kısmında alınacak tedbirler)

Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere toplam 5 adet derede DSİ tarafından çalışma yapıldığı  Söz konusu 5 adet derenin kati projelerinin önceki yıllarda DSİ 21. Bölge Müdürlüğünce hazırlanarak Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına gönderildiği ifade edildi. Hazırlanmış olan projeye esas tip kesitlerin tamamı Başbakanlık 2006/27 Genelgesi gereği Açık Duvarlı Kanal olarak projelendirildi. Açık kanal şeklinde projelendirilen derelerde, kamulaştırma maliyetlerinin daha fazla olması, mevcut güzergâhların aktif yol olarak kullanılması, güzergahların yoğun yerleşim içinden geçmesi nedeni ile aynı genelge gereği (zaruri haller kapsamında) kapalı kesite çevrilebilineceği mütalaa edildiğinden, söz konusu derelerde kapalı kesit çalışmaları da yapıldığı ifade edildi.

Mansap önlemlerinin; Gökçeler deresi, Gerence deresi, Aliyan deresi, Çukur deresi, Gaz deresi olmak üzere Muğla Büyükşehir Belediyemizce gerçekleştirilmesi gerektiğinde mutabık kalındı. DSİ tarafından yapılacak Yukarı havza önlemleri sonrası alınan teknik veriler ışığında yapılacak çalışmalar projelendirilecek, Muğla Büyükşehir Belediyemiz ve Bodrum Belediyemiz tarafından birlikte kamulaştırma işlemine gerek kalmaksızın gerçekleştirilmeye çalışılacak. Belediyelerin temsilcileri gerekli çalışmaları bütçe imkânları doğrultusunda en kısa zamanda yapacaklarını ifade ettiler. Yetersiz menfezlerin yapımı ve yağmur suyu drenaj hattı olarak düşünülen uygulamalarda yaklaşık 40-45 milyon TL ödeneğe ihtiyaç olacağı değerlendirildi.

Ayrıca; Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğünün görev alanında kalan şehir merkezinden geçen anayol üzerinde bulunan Konacık Aliyan Deresi, Gerence Deresi ve Çukur Dere menfezlerinin yetersiz olduğu ihtiyaca cevap verecek teknik ölçülerde Karayolları Bölge Müdürlüğünce yenilenmesi gerektiği değerlendirildi. Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğüz gerekli çalışmaları yapacağını ifade edildi.

Teknik tespitler doğrultusunda; Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir Belediyesi, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü, Karayolları İzmir Bölge Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumların sorunun çözümü için işbirliği içerisinde hareket etmesi ve çalışmalarda en kısa zamanda mesafe alınması için gayret gösterilmesi kararlaştırıldı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.