enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Denizciler Sezon Öncesi Bir Araya Geldi…

2019 Turizm sezonu öncesi Bodrumlu denizciler  ‘Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi. 
Bodrum Gündem Haber
Sektör bileşenlerini sezon öncesi bir araya getiren toplantıya; İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, Bodrum Liman Başkan Yardımcısı Mustafa Demiral, T.C. Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Liman İşletme Müdürü Fatih Gökçe, Bodrum Sahil Güvenlik Astsubay Baş Çavuş Yasin Aktepe, Bodrum Gümrük Müdürü Serdar Zeybekoğlu, Bodrum Pasaport Şube Polis Memuru Yasin Yıldız konuşmacı olarak katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Bodrum Denizciler Derneği Erol Erdoğan, Bodrumlu denizcilerin her geçen yıl teknelerinin ve ürettikleri hizmetin kalitesini arttırarak sektöre hizmet ettirdiklerine dikkat çekerek, “Yıllardır değişmeyen tek şey denize olan tutkumuzdur. Denizci geleneklerimiz ve kültürümüz bizleri bir arada tutan en önemli niteliklerimizdir. Denizde birlik olarak yola çıktığımız ben ve yönetim kurulu üyelerimiz her zaman yanınızda olacağız” dedi.
Turizm sezonu öncesinde ihtiyaç olacağı düşüncesi ve Bodrum Denizciler Derneğinin isteğiyle bugünkü semineri düzenleme kararı aldıklarını ifade eden ve toplantıya ev sahipliği yapan İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç şunları söyledi; “Denizde değer üreten üyelerimizin bilgilenmesini ve sorularına cevap bulmasını öngördük. Muğla ve Türkiye için önemli değerler üretiyoruz. Emanet aldığımız değerleri sonraki nesillere aktaracağız. Yeni yönetmelik ve mevzuatlarla aniden karşı karşıya kalmamak için burada birlikteyiz. 2019 Sezonu geçtiğimiz yıla göre daha iyi olacak. Rezervasyonlar öyle gösteriyor. Bu sektörün cefasını çeken ve hizmet üretenlerle aile içi bir toplantı yaparak işlerimizin biraz daha kolaylaşmasını istedik. Bu toplantıya ön ayak olan Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan’a teşekkür ederim” dedi
Bodrum Liman Başkan Yardımcısı Mustafa Demiral’ın bilgilendirmesiyle başlayan toplantıda denizcilerin soruları da cevaplandı. Demiral, “Önceki yıllara göre teknelerde bulunması gereken malzemelerde bazı ekler var. Bununla birlikte AIS test raporları mutlaka aranacak, Gemi adamları yeterlilikleri, 15 metreden büyük tekneler için STCW sınavları ile ilgili değişiklik olacak” diyerek, bu durumun da tayfa sınıfına çok faydalı olacağını dile getirerek, ÖTV’siz Yakıt sınırının 3 metreküpe düşürüldüğünü belirtti. Ayrıca 2019 yılı yönetmeliklerinin tekrar gözden geçirildiğini ve Bodrum olarak Bakanlığa baskı yaptıklarını da söyledi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Bodrum Liman İşletme Müdürü Fatih Gökçe’de yeni dönemde denizcilerin dikkat etmesi gereken en önemli konunun, limanda teknelerini bağlayan denizcilerin giriş yaptıkları saate göre 24 saat esası uygulamasının kalktığı konusudur diyerek, “Günün hangi saatinde limana giriş yapılırsa yapılsın, saat 24.00’den sonra limanda barınma süresi 2. Güne geçecek” dedi. Ayrıca Bodrum Limanının bir Kışlama limanı değil bağlama limanı oluğunu belirterek Limanda bağlı duran her tekne bir personel bulundurma zorunluluğu kanun gereği vardır” dedi.
Bodrum Sahil Güvenlik Astsubay Baş Çavuş Sayın Yasin Aktepe, Mevzuatlarda çok fazla değişiklik olmadığını fakat Deniz Kirliliği ile alakalı 2872 Çevre Kanunu’na göre cezalarda çok fazla artış olduğunu belirterek bu konuda denizden ekmeğini kazananların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti. Aynı zamanda özel teknelerin ticari gibi çalışmalarının çok yanlış olduğunu belirterek kontrolleri daha da sıklaştıracaklarını dile getirdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.