Bodrum Gündem

Bodrum’un Çiftlik Mahallesine 120 Kök Sakız Ağacı Dikilecek…

Bodrum’un Çiftlik Mahallesine 120 Kök Sakız Ağacı Dikilecek…

Gıdadan ilaç ve kozmetik sanayine kadar pek çok alanda kullanılan damla sakızı için Bodrum’un Çiftlik mahallesinde pilot dikim yapılacak.

Çiçek Bozoğlu/Bodrum Gündem

Adını Ege Denizi’nde, Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan Sakız adasından alan  ve gıdadan ilaç ve kozmetik de dahil pek çok yerde kullanılan sakız ağacı için Bodrum İlçe Tarım tarafından başlatılan proje ile Çiftlik Mahallesinde yaklaşık 3 dekara 120 kök sakız ağacı dikimi gerçekleştirilecek.

Bölgemizde tarım alanlarının önemini yitirmeye başlamış olması ve konut, turistik tesislerin önem kazanmasından dolayı alternatif bir ürüne yönelmek gerekliliği ile yola çıkılan proje kapsamında Çiftlik Mahallesinde 2 ayrı parselde olmak üzere toplamda 3 dekarlık bir alan üzerinde 120 kök sakız ağacı dikimi yapılması hedefleniyor.

Sakız ağacı temini Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü  ve Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sağlanacak. Çiftlik mahallesinde Mehmet Pehlivan ve Mesude Gener’e ait olan araziler üzerinde yapılacak olan dikim etkinliği 29 Ocak Çarşamba günü saat 13:00 de Çiftlik Pazar yerinde başlayacak.

Toprak ve iklim yapısına uyum sağladığı için sakız ağacının tercih edilirken,  yeni dikim yapılan ağaçlardan 4. Yıldan itibaren çizim yapılarak sakız üretiminin başlayacak olup asıl verimin ilerleyen yıllarda yüksek seviyelere ulaşacağı ifade edildi. Piyasalarda sakızın kilogram fiyatı 100 Euro’ya satılmakta.

Bunun yanı sıra sakızın faydaları saymakla bitmiyor. Çiğnenen damla sakızı sindirimi kolaylaştırırken, nefes açıcı etkide bulunur.  Ağız ve diş sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri vardır.

Gıda sanayinin yanı sıra Antiseptik özelliği sayesinde yara merhemlerinin yapımında da kullanılır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek, kalp krizi ve yüksek tansiyon riskini azaltmaktan damla sakızı ülser ve gastrite neden olan Heliobacter pylori ‘yi öldürerek söz konusu rahatsızlıkları tedavi eder. Sakız yağı kozmetik sanayinde kullanılmakta.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.