enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Kongrelerle Yenilenip, İktidara Yürümek / Yılmaz Bozkurt Bodrum Gündem yazıları…

31 Mart Yerel Seçimleri ve 23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyük Şehir Belediye Seçiminde CHP’nin “Millet İttifakı” ve AKP karşıtı çevrelerin desteği sonucu elde etmiş olduğu büyük başarı, 18 yıldan bu yana AKP İktidarından bunalan halkta, AKP yönetiminden kurtulma konusunda bir “umut” oluşturmuştur.

Halktaki bu ışığı gören CHP yönetimi yeni seçilen kadrolarla daha da güçlenip “İktidar Yürüyüşü”nü başlatmak için kongreler sürecine girmiştir. Malum, kongreler siyasi partilerin yeni katılımlarla kan ve güç tazelediği demokratik bir süreçtir. Bu süreç doğrultusunda CHP’de, Mart ayı sonunda yapılacak büyük kurultay öncesinde mahalle, ilçe ve il kongreleri süreci başlatılmıştır.

Muğla’da Kasım ayında mahalle delege seçimleriyle başlayan sürecin sonunda 17 Aralık’ta Milas İlçe Kongresi’yle birlikte ilçe kongreleri süreci başlamıştır. İlçe kongreleri süreci 19 Ocak Pazar günü gerçekleştirilen Fethiye İlçe Kongresi’yle sona ermiştir. CHP artık Muğla’da 8 Şubat’ta yapılacak İl Kongresi’ni beklemektedir.

Şimdiye kadar Muğla’da gerçekleştirilen  13 ilçe kongresinin 12’sine katılmış bir kişi olarak, (Seydikemer Kongresi’ne rahatsızlığım dolayısıyla katılamamıştım) bu kongrelerin çok büyük bir “demokratik olgunluk” içinde geçtiğini söyleyebilirim. Gerçekten de CHP Muğla ilçe kongreleri bir sosyal demokrat partiye yakışan saygı ve olgunluk içinde tamamlanmıştır.

Kişisel kanıma göre bu kongrelerin en coşkulusu Milas, Fethiye ve Bodrum kongreleri olmuştur. Bunun da nedeni birden fazla adayın yarışmasıdır. Bunun dışında tek adayla seçime gidilmesine rağmen Menteşe ilçe kongresi de son derece coşkulu geçmiştir. İlk olarak Milas’ta başlayan 37.Olağan ilçe kongresinde İbrahim Özfen ile İlgin Göktepe arasında yaşanan başkanlık yarışında ipi göğüsleyen İlgin Göktepe olmuştur.

Milas’tan sonra gerçekleşen Yatağan ve Dalaman ilçe kongrelerine tek adayla gidilmiş ve Yatağan’da Mehmet Kemiksiz, Dalaman’da ise Sezer Durmuş güven tazelemişlerdir.

Sonrasında gerçekleşen Ortaca ilçe kongresinde Murat Atacan ve Evren Tezcan arasında yürütülen başkanlık yarışını Evren Tezcan kazanmıştır.

Ertesi günü Köyceğiz’de tek adayla yapılan seçimde Hüseyin Erol Köyceğiz CHP ilçe başkanı seçilmiştir. Köyceğiz kongresinin ardından yapılan ve son derece coşkulu geçen Bodrum İlçe Kongresi’nde Halil Karahan ve Tuna Işın arasındaki yarışı mevcut başkan Halil Karahan kazanmıştır.

Bodrum İlçe Kongresi’nden sonra tek adayların yarıştığı Kavaklıdere, Marmaris ve aynı gün yapılan Ula ve Menteşe İlçe kongreleri gerçekleştirilmiştir. Kavaklıdere’de Mehmet Gülhan, Marmaris’te Zekican Balcı, Ula’da Hüseyin Özcan, Menteşe’de ise Mustafa Aytaç Kavak İlçe başkanı olarak seçilmişlerdir.

Bu kongreler içinde Marmaris, Ula ve Menteşe ilçe kongreleri katılım ve coşku bakımından öne çıkmıştır. Kongreler içinde tek farklı uygulama Kavaklıdere ilçe yönetimi tarafından, partinin 40-50 yıllık üyelerine plaket verilmesidir.

Ocak ayı içinde yapılan Seydikemer, Datça ve Fethiye kongreleriyle İlçeler bazında kongre süreci tamamlanmıştır. Bu üç kongre içinde Datça’da tek adayın yer aldığı seçimde mevcut başkan Aytaç Kurt başkanlık görevini sürdürme hakkını elde etmiştir.

Seydikemer ve Fethiye ilçe kongrelerinin diğer kongrelerden faklı yanı üçer adayın yarışmasıydı. Seydikemer’de Cengiz Timur, Tamer Demirkıran ve Cemil Daydır arasında gerçekleşen yarışı Cemil Daydır ve ekibi kazanmıştır. Aynı şekilde üç adayın yarıştığı Fethiye ilçe kongresinde de Ahmet Selim Yücel, Ulaş Yavuz ve Mehmet Demir arasında yapılan yarışı Mehmet Demir kazanmıştır.

Başından buyana çok büyük bir coşku ve katılımla gerçekleşen kongrelerde mevcut ve eski CHP Milletvekilleri, İl Başkanı, Belediye başkanları, ilçe başkanları, il örgütü, sivil toplum kuruluşları yer almışlardır.

Bu kongrelerde halkın gözündeki “Umut ışığı”nı yerinde gözlemledim. Tıpkı 1973 seçimleri gibi tıpkı, 5 Haziran 1977 seçimleri gibi bir hava yakalanmış durumda. Parti minibüsüyle yaptığımız yolculuklarda diğer araçların korna çalarak parti aracını selamlaması da bunu doğrulamaktadır.

Şubat ayında gerçekleşecek olan İl başkanlığı ve Mart ayı sonunda yapılacak kurultayın demokrasimize hayırlı olmasını diliyorum…

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.