enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

TURİZMCİLERİ TEFECİLERE MUHTAÇ ETMEYİN

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon canlı yayında…


Fatih Bozoğlu /Bodrum Gündem

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon; “Bodrum 2020 Turizm Sezonu zor durumda. Turizm 58 sektörü olumsuz etkileyecek. Bankalar insaflı olsunlar ve bu durumu fırsata çevirmesinler…” 

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon koronavirüs salgınının sosyal ve ekonomik hayatı olumsuz yönde etkilediğini vurgulayarak “Bu güne kadar Bodrum’dan çok kazandınız, şimdi sıra sizde. 2021 yılının Temmuz ayına kadar Bodrum iş dünyasına destek verin…” şeklinde bankalara uyarıda bulundu.

Özel bankalar ile ilgili ciddi şikayetlerin olduğunu söyleyen BODTO Başkanı Kocadon; “Devletin hayata geçirdiği uygulamalar var. Vergi, KDV ve diğer alacaklarda öteleme yaptı. Bunun için devletimize çok teşekkür ederiz. Bu bize biraz nefes aldırdı fakat üyelerimizden bize gelen sıkıntıların büyük çoğunluğu özel bankalarla ilgili. Özel bankalar maalesef üyelerimize pek uygun davranmıyorlar. Beyanları ile uygulamaları birbirini tutmuyor. Bu konuda bize çok ciddi şikayet gelmeye başladı. Biz bunu yarından itibaren Odalar Birliği’ne bildirmemiz gerekiyor çünkü bize resmi yazı geliyor ve ‘kamu ve özel bankalar şu şartlarda kredi verecek’ deniyor. Ama uygulamada maalesef özel bankalarda bunu göremiyoruz. Ciddi şikayetler var…” dedi.

“TURİZMDE 2020 YILINI KAYBETTİK!”

Turizm sektörünün 58 ayrı sektörü de desteklediğini ve turizmin kötüye gitmesi ile domino taşı etkisi ile 58 sektöründe olumsuz etkileneceğini kaydeden Başkan Kocadon; “Turizm lokomotif sektör ve bu sektörün arkasında 58 tane başka sektör var. 58 sektörü birlikte sürükleyen ekonomik büyüklüğe sahip. Koronavirüs ile ilgili gelişmelerden dolayı 2020 turizm sezonunun iyi olmayacağı görülüyor. TÜRSAB ve acentelerden aldığımız bilgiler doğrultusunda bunun maalesef hem yurtiçi hem de yurtdışında gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Onun için bize hem finans hem de kredide destek olan bankalara seslenmek istiyoruz. Büyük bir ihtimalle turizmde 2020 yılını kaybettik. Bunun önlemini de şimdiden almamız lazım. Bundan sonra bütün ödemelerimizi 2021 Temmuz’unun sonrasına ertelemek zorundayız. Yoksa turizm ve 58 sektör Bodrum’da ciddi darbe alacaktır. Banka yetkililerine ricamız; bu kötü ekonomik tüm üyelerimizin, tüccarlarımızın, esnafımızın yanında olması gerekmektedir. Çünkü biz bankalarla ayakta durmaktayız, onlarla beraber yol yürümekteyiz ve aynı geminin içindeyiz. 2020 turizminin Bodrum ve Türkiye’de kötü gideceği için bu konuda çok hoşgörülü davranmalarını istiyoruz…”

“BİZİ TEFECİLERİN ELİNE DÜŞÜRMEYİN”

Bankaların yıllardır Bodrum’dan çok güzel paralar kazandığını ifade eden Mahmut Kocadon, artık destek verme sırasının bankalara geldiğini özellikle vurgulayarak açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Bodrum’da 70’den fazla banka şubesi var. Ciddi paralar kazanıyorlar ki buradalar. Şimdi bankalarında biraz fedakarlık etme zamanı. 15 ay süre tanıyıp bizleri düzlüğe çıkarırlarsa, Bodrum tüccarları önümüzdeki yıllarda bu jestlerin çok daha fazlasını kendilerine vereceklerdir. Aslında banka yetkilileri ile bir toplantı yapmak istiyoruz ama koronavirüs tedbirinden yapamadığımız için hepsini tek tek arayıp konuşuyorum. Hepimizin aynı gemide olduğumuzu ifade ediyorum. Bugün bizim en çok ihtiyacımız olan şey finans. Bu da bankalarla oluyor. Yoksa tefeciye düşersek kötü gideriz. Bankalar bizleri kötü yola sevk etmesin. Bizleri tefecilere düşürmeden 15 ay idare etsinler. Borçlarımızı öteleyelim. 2021’in Temmuz ayından sonra da bu 15 ayı oraya ekleyerek biz borçlarımızı çok rahat kapatabiliriz…”

“BU İŞ GEREKİRSE ODALAR BİRLİĞİ VE BDDK’YA ŞİKAYETE KADAR GİDER!”

Kocadon bankaları uyararak; “Tek tek arayıp konuşacağım. Olmazsa Odalar Birliği veya Bankacılık Denetleme Kurulu’na şikayete kadar bu işi götüreceğim. Kafasının keyfine göre krediyi kesmek bu devirde hiç hoş bir şey değil ve yapmamaları da gerekiyor…” dedi.

RAMAZAN PİDESİ 3 TL OLUYOR…

Ramazan pidesine yapılacak zam hakkında da bilgi aktaran Kocadon, “Fırıncılarımız uzun zamandır zam alamıyorlar. Muğla’daki tüm odalarla aynı zamı yaptık. 300 gram pide tüm Muğla’da 3 TL’ye satılacak…” dedi.

BODTO Başkanı MahmutKocadon, odanın okulların kapalı olduğu dönemde de 150 öğrenciye burs vermeye devam ettiğini ifade ederken, canlı yayın sırasında Ecrimisil, Oda Aidatlarının ertelenmesi ile ilgili sorulara da yanıt verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.