Bodrum Gündem

“Sıkı Muhalif” Haydar Baş Korona virüsünden hayatını kaybetti

“Sıkı Muhalif” Haydar Baş Korona virüsünden hayatını kaybetti

Kurulduğu dönemden bu yana ekonomi ve politika konusundaki radikal söylemleri ile sürekli gündemde kalan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, Trabzon’da koronavirüsü (Covid-19) nedeniyle tedavi gördüğü Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 73 yaşında yaşama veda etti…

Fatih Bozoğlu/bodrum Gündem

Kurulduğu dönemden bu yana özellikle ekonomik kalkınma ve farklı politik söylemleri ile sürekli gündemde kalan Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) lideri Prof.Dr.Haydar Baş yaşamını kaybetti. Özellikle ekonomi konusunda radikal vaatleri ile seçimlere katılan Haydar Baş medya sektöründe de yer almaktaydı. İslam ekonomisi ile sosyalizmi birlikte değerlendiren tezleri ile dikkatleri üzerinde toplayan Haydar Baş ve partisi Bağımsız Türkiye Partisi kurulduğu yıldan bu yana sıkı bir muhalif tavır izlemekteydi.

Aldığımız bilgilere göre yaklaşık 10 gün önce rahatsızlanarak Akçaabat ilçesinde özel bir hastaneye kaldırılan Bağımsız Türkiye Partisi kurucu lideri Haydar Baş, koronavirüsü testi pozitif çıkınca 13 Nisan 2020 günü Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Yoğun bakım servisinde tedavi altına alınan Prof.Dr.Haydar Baş bu sabah saatlerinde yaşama veda etti. Prof.Dr.Haydar Baş 73 yaşındaydı.

Diğer yandan ailesinden sekiz kişinin de koronavirüsüne yakalandığı ve tedavi altında olduğu da aldığımız bilgiler arasında yer alıyor.

Prof.Dr.Haydar Baş‘ın cenazesi Hıfzsıha kuralları çerçevesinde vefat ettiği hastaneden alınarak memleketi Akçaabat’ta, yine kurallara uygun bir şekilde gerçekleştirilecek törenin ardından toprağa verilecek.

Prof.Dr.Haydar Baş kimdir?

Prof.Dr.Haydar Baş, 28 Ocak 1947 tarihinde Trabzon Akçaabat’ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Trabzon‘da tamamlayan Baş, Kayseri‘deki Erciyes Üniversitesi’ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü’nden 1970 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi’nde “Veda Hutbesinde İnsan Hakları” konusundaki tezi ile tamamladıktan sonra bu üniversitede çalışmaya başlayan Baş, doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek “İslam ve Hz. Mevlana”, “Tasavvuf Tarihi”, “Din Sosyolojisi” ve “Din Psikolojisi” konularındaki tezleri neticesinde “Profesörlük” unvanını da aynı üniversiteden aldı. Bakü Devlet Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Haydar Baş, bir süre Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde de görevini sürdürdü.

Akademisyen, İş Adamı, Sanayici, Tüccar…

Haydar Baş, Mefkureci Öğretmenler Derneği’nin Trabzon Şubesi Başkanlığı’nı yaptı. Beş yıl devlet liselerinde, iki yıl ticaret liselerinde ve imam hatip liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapan Haydar Baş, aynı zamanda araştırmacı, yazar, iş adamı, sanayici ve tüccardır.

4 Dil Biliyor…

İPA A.Ş.nin (Trabzon Gıda Ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret Ve Sanayi A.Ş.) Bölge Müdürlüğü’nü yaptı. “BAŞ” Şirketler Grubu’nun, BAŞ Çelik Fabrikaları’nın, BAŞ Ticaret A.Ş.nin ve BAŞ Isı Sanayi’nin kurucusu olan Haydar Baş, Türkçe’den başka Fransızca, Arapça, Farsça ve Azerice bilmektedir.

İcmal, Öğüt ve Mesaj dergilerinin kurucusu olan Baş, aynı zamanda bu dergilerde de yazılarını yayınladı. Ayrıca Haydar Baş; Meltem TV, Mesaj TV, Yeni Mesaj gazetesi gibi medya kuruluşlarının da sahibidir.

BTP Genel Başkanı…

Prof. Dr. Haydar Baş’ın görüşleri ve tezleri dünyada ve Türkiye’de çeşitli üniversitelerde lisansüstü tezlere ve akademik araştırmalara konu oldu. Bağımsız Türkiye Partisi, Prof. Dr. Haydar Baş’ın öncülüğü ile 25 Eylül 2001 tarihinde Prof. Dr. Ata Selçuk tarafından kurulmuştur. Daha sonra Ali Gedik’in Genel Başkanı olduğu partiye, sonrasında da Prof. Dr. Haydar Baş genel başkan oldu.

Amerikan Biyografi Enstitüsü Ödülleri…

1967 yılında ABD’de kurulan Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafından toplam 8 ödüle layık görülen Haydar Baş, toplam 44 eser yayınladı.

Atatürk Seyyiddir İddiasında Bulunmuştu…

2014 yılında BTP Genel Başkanı Haydar Baş, Yeni Mesaj gazetesinde kaleme aldığı yazıda Atatürk’le ilgili “Ana ve baba tarafından Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin Efendilerimize dayanan mübarek bir soya sahiptir. Atatürk seyyiddir” iddiasında bulunarak gündeme geldi. Yazıda aynı zamanda “Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu, en az mensubu olmakla gurur duyduğu Türk milleti kadar Müslümandı. Günümüzde dindar gözükenlerden de daha dindardı…” gibi dikkat çekici cümleler de bulunuyordu.

500 Trilyon Basacağım Demişti…

2015 yılında BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Bakırköy’de yaptığı mitingde, “500 trilyon para basma hakkını elde edeceğim…” cümleleriyle gündeme geldi. Haydar Baş @hbhaydarbas Twitter hesabından takipçilerine ulaşmaktaydı.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.