enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Ticari Yatlar Ve İlkel Yapılı Ahşap Gemiler 1 Haziran’da Faaliyetlerine Başlıyor

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Ticari Yatlar ve İlkel yapılı ahşap gemileri koronavirüs normalleşme tedbirleri kapsamında faaliyetlerine başlaması ile ilgili olarak başta sektör temsilcilerini ve kamuoyunu bilgilendiren açıklamalarda bulundu…

Fatih Bozoğlu/Bodrum Gündem Haber

T.C. Ulaştırma Alt Yapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü 27-05-2020 tarihinde yayınladığı Koronavirüs Normalleşme Tedbirleri kapsamında, 01 Haziran 2020 Pazartesi günü tüm ticari yatlar ve ilkel yapılı ahşap gemilerin faaliyetlerine başlayacağını duyurdu.  Bu tedbirler İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve tüm kamu kurum kuruluşlar ile beraber normalleşme sürecinin en iyi şekilde yönetilmesine dair bir takım kurallar niteliği taşımakta.

Deniz turizmi pandemi salgını için alınan bu tedbirler karşısında ne durumda?

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç,  yaklaşık 2,5 aydan bu yana, yani 13 Mart 2020 tarihinde itibaren pandemi ilan edilmesi ile birlikte bu konu üzerinde çalışmakta olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Yine bu tedbirlerin iletilmesinde birçok çalışma yaparak Bilim Kurulu ve Bakanlıklarla ortak çalışmalar içerisinde bulunup kanunun çıkarılmasında geceli gündüzlü çalıştık. Burada özellikle İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran’a teşekkür ediyoruz. Peki deniz turizmi bu tedbirler karşısında ne durumda? Bu sorunun cevabı tam da bulunduğumuz noktayı gösteriyor. Her daim titizlikle yürüttüğümüz çalışmalar hali hazırda olan teknelerimiz tam da buna cevap verebilecek nitelikte…” dedi.

01 Haziran -01 Temmuz 2020 tarihlerini kapsamakta…

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç,  alınan tedbirler konusunda açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Tedbirlere baktığımızda; 01 Haziran -01 Temmuz 2020 tarihlerini kapsamakta. Ticari yatların faaliyetleri, turun kapalı grupla (aile, yakın akraba ve arkadaşlar) yapılması durumu söz konusu, fakat arkadaş ile yapılan tatilde sosyal mesafe göz önüne alınacak. Teknelerin düzenli bir şekilde dezenfekte edilerek belgelenmesi ve kontrol edilmesi sağlanacak. Gerek mürettebat gerekse farklı kişilerden oluşan grupların maske takması sağlanacak. Tekne girişlerinde misafirlerin ateş ölçümü yapılarak, karşılama sırasında el dezenfeksiyon imkânı ile karşılanacak. Bu süreçte personellerimizde kendilerini muhafaza ederek sürekli ateş ölçümlerini yapacaklar…”

Bu süreç belki meşakkatli ve çok zaman alabilir fakat güvenlik için gerekli…

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Dinç,  denize çıkan misafirlerin tüm kronik rahatsızlıkları yakın zamanda geçirmiş oldukları COVİD-19 vakası var ise kayıtları tutulacağını ve iletişim bilgileri alınacağını özellikle vurgulayarak açıklamalarını şöyle devam etti; “En önemli konulardan biri olan tur esnasında çıkan tekneye belirtilen yolcu dışında ne karadan ne de başka bir tekneden misafir kabul edilmeyecek. Oldu ki geziye çıkıldığı sırada herhangi bir yolcu hastalık belirtisi gösterdi. Bu durumda neler yapacağız. Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu COVİD-19 Rehberine göre hareket edilecek. Yetkililere haber verilecek kişiler Sağlık Kuruluşu tarafından alınıncaya dek izole edilecek. Kişinin temas ettiği kişilerde standartlara uygun şekilde izole edilip yine temas edilen alanlarda uygun malzemelerle dezenfekte edilmesi sağlanacak.  Yeni tura tüm bu işlemler yapılmadan çıkılmayacak. Bu süreç belki meşakkatli belki de çok zaman alacak fakat değerli misafirlerimiz güvenilir ortamlarda, güvenilir bir şekilde sorun yaşamadan tatillerini tamamlayabilecekler…”

Yeme, içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olacak…

Başkan Dinç; “Yine aynı kurallar doğrultusunda tekne girişlerinde, dış cephelerde misafirlerin kolayca görebileceği yerlere COVİD-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı görsel bilgilendirme panoları asılacak…” şeklinde açıklamalarını sürdürürken, yeme ve içme konusunda da çok önemli noktaları dile getirdi. Dinç;  “Son olarak yeme, içme hizmetleri mümkünse kapalı paketli olacak ve hijyen koşulları dikkate alınacak. Baktığımızda charter teknelerinin en önemli hizmetlerinden biri olan sofra kurma, lezzetli yiyecek sunma tabiki göze hitap edecek muazzam sofralar kurulması misafirlerimizi onore edecektir. Peki bunun için ne yapacağız. Teknemizde bulunan bulaşık makinasında servis araçları yüksek ısıda yıkanması sağlanacak. Tüm bunlarla beraber denize açılacak aracın herhangi bir alanında mangal vb… yemek pişirme alanı oluşturulmayacak. Siz değerli üyelerimizin bu tedbirleri en iyi şekilde uygulayacağından şüphemiz yok. Tüm bu tedbirler charter ve ilkel yapılı ahşap teknelerimiz için geçerli…”

Günlük Gezi Tekneleri 1 Temmuz’u Bekleyecek…

En çok merak edilen konulardan birisi olan Günlük Gezi Teknelerinin durumu. Onlar faaliyetlerine ne zaman başlayacak, onlarla ilgili tedbirler neler olacak?  şeklindeki sorumuza ise Başkan Dinç şu yanıtı verdi; “Günlük Gezi teknelerimiz içinde çalışmalarımız devam ediyor. Günübirlik teknelerimizde misafirlerini güvenli ve sağlıklı bir şekilde ağırlayabilmek için hazırda bekliyor.  Yakın zamanda onların da tedbirlerini alarak faaliyetlerine başlamaları için gerekli girişimleri sürdürüyoruz. Sahiplerini gezdirmeyi bekleyen özel teknelerimiz için de aynı durum söz konusu.  Bakım ve onarım için karaya çekilen ve denize atılmayı bekleyen teknelerimizde bu süreçle hızlı bir şekilde hazırlıklarını tamamlayacaklardır. Bağlantılı kurum ve kuruluşlarla olan belgesel hizmetleri yine odamızca hızlandırılmıştır…”

Tüm imkanlarımızı üyelerimiz için kullanıyoruz ve devam edeceğiz…

28 Mayıs itibarı ile Bodrum-Datça Seferlerinin başladığını anımsatarak Yunanistan giriş çıkışların ne zaman başlayacağı ve ne gibi tedbirler uygulanacağı konusunda sorduğumuz soruya ise “Tüm dünyada uygulanmaya çalışan bu normalleşme sürecinde kendi ülkemizdeki deniz turizmimiz için şunu diyebiliriz ki ne gerekiyorsa oda olarak tüm imkanlarımızı siz üyelerimiz için kullanıyoruz. Tüm bu girişimlerimiz ne kadar yoğun olursa olsun her çalışmamız cevabını vermekte. Siz üyelerimizi temin ederiz ki her meslek gurubunda bu normalleşmenin bir an önce faaliyete geçilmesini sağlamak için çalışıyoruz…” şeklinde yanıt verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, 1 Haziran’dan önce özellikle denizcilik sektörünün önemli bir sorunu olan “KAÇAK CHARTER” ile de mücadeleleri konusunda önemli açıklamalarda bulunacağını kaydetti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.