enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp

Hiç Bir Barikat Avukatları, Savunmayı Durduramaz

Muğla Barosu Bodrum temsilcisi Avukat  Cavidan Karaöz Özyiğit ve beraberindeki avukatlar bugün öğleden sonra yazılı bir basın açıklaması yaptılar.

Bodrum Gündem Haber

Baroya kayıtlı avukatların 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “Savunma Yürüyor” eyleminin, Ankara girişinde polis tarafından barikat kurularak engellenmesini kınayan basın açıklamasında Barolar Birliği başkanı Av. Metin Feyzioğlu da eleştirilerek “Hiçbir barikat avukatları, savunmayı durduramaz…” denildi.

Basın açıklamasının tam metni şöyle;

Salgın hastalık ile uğraştığımız şu günlerde, başka hiçbir sorun yokmuş gibi, Siyasal İktidar tarafından bir süredir, Baroların seçim sisteminin değiştirilmesi, ya da çoklu Baro diye isimlendirilebilecek bir yapılanma için çalışmalar yürütmektedir.

Bu yanlıştan dönülmesi ve sesimizin duyulması amacıyla Baro Başkanımızın da aralarında bulunduğu pek çok Baro başkanının 19 Haziran 2020 tarihinde Ankara’ya doğru başlatmış olduğu “SAVUNMA YÜRÜYOR” eylemi, Ankara girişinde, Polis tarafından hukuka aykırı bir şekilde barikat kurularak engellenmiş – durdurulmuştur.

Yüz otuz bin avukatın 83 milyon vatandaşın hakları için yürüyen Baro başkanları kendi ülkelerinin Başkentine girememektedirler.

Bu durum, bu gün, Türk Hukuk Tarihine Kara Bir Leke Olarak Geçmiştir!

Ortaya çıkan görüntüler demokrasi ve hukuk mücadelemiz için utanç kaynağıdır.

Türkiye Cumhuriyeti, hukuk devletidir!

Anayasamızın 25.maddesi çok açıktır.“Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir.”

Anayasamızın 26. Maddesine göre “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.”

Ve yine Anayasamızın 34.maddesinde de belirtildiği gibi “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. “

Anayasa bu kadar açık hüküm ifade etmekte iken, Anayasal bir hak olan toplantı ve gösteri yürüyüşünün ve ifade özgürlüğünün engellenmesi anayasal bir suçtur.

Bu hakkı engelleyenler tarih önünde utanacaklardır.

Bu günde dahi Baro Başkanlarının karşısında duran, hatta geçtiğimiz günlerde Baro başkanlarını hedef gösteren Barolar Birliği başkanı Av. Metin Feyzioğlu, bu utancın baş sorumlularındandır, artık Metin Feyzioğlu bir avukatlık sorunudur.

Haklı ve onurlu yürüyüşünü tamamlayan Baro Başkanlarının Atamızın Huzuruna çıkmasına ve hatta Ankara’ya bile girmesine izin verilmezken, Avukat Metin Feyzioğlu’nun Anıtkabir’e ziyarette bulunması barikatlar ardında durdurulan Baro başkanlarının karşısında durduğunun göstergesi olup temsil ettiği makamın değerleri ile büyük bir çelişkidir.

Av. Faruk Erem ’lerin,  Av. Özdemir Özok ’ların ve daha birçok kıymetli başkanların başkanlık ettiği Barolar Birliği mevcut başkanı, Avukatlık yasasını bizzat çiğnemiştir.

Bizi temsil etmediğini defalarca dile getirdiğimiz birlik başkanını yeniden ve derhal istifaya davet ediyoruz.

Baro Başkanlarının hak arama yürüyüşünü hukuka aykırı bir şekilde engelleyen siyasal iktidarı bu yanlışından derhal dönmeye ve hukuk devleti olmanın gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz.

Mücadelemiz bağımsız savunma- bağımsız yargı içindir. Ülkemiz içindir. Bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte sürdüreceğiz.

HİÇ BİR BARİKAT AVUKATLARI, SAVUNMAYI  DURDURAMAZ!

SAVUNMA SUSMADI, SUSMAYACAK

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.