Bodrum Gündem

Orman Yangınları Önlenebilirdi

8 Ağustos Cumartesi günü Milas İlçesi Selimiye -Kılavuz ve Kızılcakuyu mahalleleri arasındaki bölge ile 10 Ağustos Pazartesi günü Kızılcayıkık mahallesinde hem zeytinlik hem de ormanlık alan yanmıştı. Yangının gerçekleştiği bölgeye giden CHP Muğla Milletvekilleri Suat Özcan, Süleyman Girgin ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat yanan alanda incelemelerde bulundu ve vatandaşlarla görüştü…

MİLAS – Bodrum Gündem Haber

18 Haziran 2020 tarihinde TBMM’de Orman Yangınları Araştırılsın önergesi veren Muğla Milletvekili Suat Özcan: “CHP Grubu adına vermiş olduğum araştırma önergem AKP ve MHP oyları ile reddedildi. Ormanlar doğanın olmazsa olmazı olduğu kadar milli servetimizdir, orman yangınları siyaset üstü bir konudur. Bölgemizde her yıl ortalama 319 adet yangın çıkmakta ve bu yangınlarda ortalama 452.5 hektar orman yanmaktadır. Sadece geçen yıl Muğla il sınırları içinde; 262 adet orman yangınında, 938,93 ha. Alan, 76 adet ziraat yangınında ise 111,59 ha ziraat alanı tahrip olmuştur. Bunların araştırılmasına izin verilseydi bu orman yangınlarını önleyebilirdik…” diye konuştu.

Orman Yangınları İçin Kiralama Yöntemi Yanlış…

Orman Yangınları konusunda acil bir orman politikası oluşturulması gerektiğini belirten Özcan; ayrıca asıl mücadele unsuru olan yer ekibinin tüm yıl çalıştırılması zorunluğunu ve bununla birlikte orman yangınlarını havadan söndürme çalışmalarında kullanılmak üzere kiralama sistemi yerine ülkenin kendi filosunu oluşturması gerektiğini vurguladı.

TBMM’ye bir soru önergesi veren Özcan; 8 Ağustos günü yaşanan yangın için kaç hektar ormanlık ve zeytinlik alanın yandığını Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’ye sordu. Ayrıca zeytinlik alanda çıkan yangında müdahale olmaması durumunu ancak ormanlık alana yangın sıçrayınca müdahalenin geldiği iddialarını da gündeme getiren  Özcan; “Orman yangınlarının takipçisi olacağım…” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.